گوناگون

تجمع اعتراضی اعراب خوزستان مقابل صداوسیما

جمعی از مردم عرب اهواز با تجمع در مقابل ساختمان صدا و سیمای خوزستان، در اعتراض به اقدام توهین آمیز شبکه دوم سیما، خواهان عذرخواهی مدیران این شبکه و توبیخ عوامل برنامه شدند.

چهارشنبه, ۲۸ مارس

چند روز پیش میان برنامه دو بخش کلاه قرمزی و بخش کودک و نوجوان شبکه ۲، به معرفی و پراکندگی اقوام ایرانی پرداخته که قوم اصیل عرب را از نقشه و بافت کشور حذف کرده بود.

در حرکتی دیگر، در مسابقه ای که در همین شبکه تلویزیونی پخش شد، پاسخ صحیح به پرسشی درباره اصالت مردم آبادان، را این گزینه قرار داده شد که “اکثریت ابادانی ها بوشهری هستند.”

بعضی از نمایندگان خوزستان در مجلس و نماینده این استان در مجلس خبرگان رهبری نیز نسبت به این حرکات اعتراض کرده و خواهان عذرخواهی صداوسیما شدند. فعلاً مسئولان این سازمان، در مقابل این اعتراضات واکنشی نشان نداده اند.

عباس کعبی نماینده خوزستان در مجلس خبرگان، در نامه ای که یکشنبه پنجم فروردین خطاب به عسگری رئیس سازمان صداوسیما نوشت،‌ خواستار پایان‌دادن به «تحریک قومیت‌ها» شد و آن را حرکتی «بسیار خطرناک» دانست.

پس از بالاگرفتن اعتراض‌ها به این اتفاق، صداو سیما از علی کارونی، خواننده عرب دعوت کرد و این هنرمند در برنامه «وقتشه» به سخن‌گفتن از مردم عرب خوزستان پرداخت. او با نقد کلیشه‌ای رایج درباره قوم عرب در ایران گفت:‌ «ما عرب‌زبان نیستیم. ما عرب هستیم و در این سرزمین پیشینه تاریخی داریم.»
ایران‌وایر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا