اخبار

چگونه برای جنگ با ایران زمینه‌سازی می‌کنند؟

نیویورک‌تایمز در پوشش اخبار ایران صرفا از منابعی استفاده می‌کند که آشکارا مخالف ایران هستند.

برخی رسانه‌های مهم آمریکا رویداد‌ها ایران را به گونه‌ای پوشش می‌دهند که انتقاد برخی از ناظران را برانگیخته‌اند. وبگاه اینترسپت طی یادداشتی به قلم رابرت رایت، به زمینه‌سازی روزنامه نیویورک‌تایمز برای جنگ با ایران پرداخت.

رایت به یکی از یادداشت‌های اخیر نیویورک‌تایمز تحت عنوان «ایران شبه‌نظامیانی در سوریه ایجاد می‌کند تا اسرائیل را تهدید کند.» اشاره کرد. این یادداشت در صفحه اول نیویورک‌تایمز چاپ شد و نویسندگان آن ادعا‌هایی علیه ایران مطرح کردند. اما به گفته رایت آن‌ها نتوانستند دیدگاه ایران را مطرح کنند.

رایت نوشت: «از دیدگاه ایران، هدف تهدید اسرائیل ممکن است منع جنگ باشد. داشتن ظرفیت تحمیل یک زیان غیرقابل‌قبول بر اورشلیم و تل‌آویو می‌تواند راهی برای منع آمریکا و اسرائیل از حمله به ایران باشد.»

به نوشته رایت، اغلب آمریکایی‌ها و نیز اسرائیلی‌ها فکر نمی‌کنند که کشورشان به طرز بیهوده‌ای تهاجمی است. اسرائیل مکررا تهدید کرده به ایران حمله کند و هشت سال پیش دانشمندان ایران را در خاک ایران ترور کرد. آمریکا هم به نوبه خود، مکررا اشاره کرده که حق بمباران ایران را برای خودش محفوظ می‌دارد و در صورت جنگ اسرائیل با ایران، در کنار اسرائیل خواهد بود.

رایت گزارش‌دهی نیویورک‌تایمز درباره ایران را غیرمتوازن دانست. زیرا در گزارش نیویورک‌تایمز، هیچ اشاره‌ای به دیدگاه‌های ایران نشده است.

وی ادامه داد: «ایرانیان و نایبان ایرانی، با اجازه دولت سوریه در آنجا حضور دارند. اما وقتی جنگنده‌های اسرائیلی به طور مکرر برای بمباران آن نایبان وارد حریم هوایی سوریه می‌شوند، آن‌ها از دولت سوریه اجازه نگرفته‌اند و بنابراین، قانون بین الملل را نقض می‌کنند. نیرو‌های آمریکایی مستقر در سوریه هم چنین وضعیتی دارند. آن‌ها هم بدون اجازه دولت آنجا هستند و با نیرو‌های طرفدار اسد جنگیده‌اند.».

اما نیویورک‌تایمز به این تفاوت اشاره نمی‌کند. با توجه به انتخاب منابع خبری توسط گزارشگران این روزنامه، این ارائه نامتوازن وقایع، غافلگیرکننده نیست. آن‌ها از یک مقام آمریکایی، یک مقام اسرائیلی و یک مقام سابق اسرائیلی نقل‌قول می‌کنند، اما از هیچ مقام کنونی یا سابق ایرانی چیزی نقل نمی‌کنند.

در گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی از جمله نیویورک‌تایمز مکررا از کارشناسان اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها (FDD) تحلیل‌هایی درباره ایران نقل می‌شود. رایت به این مسئله اشاره می‌کند که این اندیشکده روابط نزدیکی با اسرائیل دارد و در زمان حصول برجام از مواضع حزب لیکود اسرائیل و رهبر آن، یعنی بنیامین نتانیاهو، پیروی کرده است. این اندیشکده نه تنها در مسئله برجام بلکه در نزاع اسرائیلی‌ها با فلسطینی‌ها هم از مواضع لیکود پیروی می‌کند. FDD پول‌هایی از حامیان اسرائیل از جمله شلدون ادلسون دریافت کرده است. ادلسون قبلا خواستار انداختن یک بمب هسته‌ای در بیایان‌های ایران شد تا مقامات ایران رفتارشان را تغییر دهند.

رایت در ادامه تصریح می‌کند که نیویورک‌تایمز هرگز به این مسئله اشاره نکرد که راهبرد ایران این است که خطرات را کاهش دهد.

برخی از رسانه‌های آمریکایی برای گزارش‌هایشان از تصاویر معنادار استفاده می‌کنند. مثلا همین یادداشت نیویورک‌تایمز از تصویری استفاده کرده که در آن نقشه‌ای از سوریه ترسیم شده که حاوی «مواضع بلندمدت تحت کنترل نیرو‌های ایران یا متحدان آن» است. رایت می‌‎گوید معلوم نیست که این اطلاعات از کجا آمده و تنها راه این است که به منبع آن اعتماد کرد. منبعی که بی‌طرفی آن محل تردید است.

منبع این تصویر اندیشکده انستیتوی مطالعات جنگ است. ایدئولوژی این اندیشکده آشکار است. اعضای هیئت مدیره آن شامل تعدادی متنوعی از نئوکان‌ها مانند بیل کریستول است و از حامیان مالی نئوکانی پول دریافت کرده است. رئیس و موسس این اندیشکده طرفدار تغییر رژیم سوریه است. او گفته: «اگر اسد سقوط کند و نفوذ ایران در سوریه از بین برود، امنیت آمریکا و متحدانش به طرز چشمگیری تقویت خواهد شد.»

رایت خاطرنشان کرد: «معروف است که نیویورک‌تایمز با گزارشگری افرادی مانند جودیت میلر و دیگران به وارد شدن آمریکا به جنگ عراق کمک کرد. آن گزارش‌ها، بشدت بر منابع تندرو و نئوکان متکی بود.»

در زمان زمینه‌سازی برای جنگ با عراق، رسانه‌ها و اندیشکده‌های متعددی از انستیتوی امریکن اینترپرایز گرفته تا اندیشکده بروکینگز، فهم نادرستی از عراق ارائه می‌کردند.

رایت با اشاره به سابقه عراق نوشت: «اکنون هم ما همان کار را با ایران تکرار می‌کنیم. گزارشگران تایمز و دیگر رسانه‌ها مانند میلر، برای (ارائه) تحلیل بر منابعی متکی هستند که در برخی موارد بر کشاندن آمریکا به نزاع نظامی با ایران، مصمم به نظر می‌رسند. اینگونه نیست که این منابع، برنامه‌شان را پنهان می‌کنند. یک هفته قبل از اینکه یادداشت نیویورک‌تایمز منتشر شود، مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در حمایت از این ایده که آمریکا باید به ‘نیرو‌های ایرانی آسیب‌پذیر’ در سوریه حمله نظامی کند، توئیت کرد.»

رایت دو دلیل برای افزایش «تحریف واقعیت» مربوط به ایران را ذکر کرد: نخست آنکه، پول‌هایی از کشور‌های «سنی عرب» رقیب ایران به منابع مالی سنتی که در واشینگتن علیه ایران هزینه می‌شود، اضافه شده است. دوم آنکه بازیگران متعددی در دولت ترامپ وجود دارند که دلایل متعددی برای ترجیح سیاست‌هایی ضد ایرانی دارند.
فرارو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا