اجتماعی

چند نکته درباره اظهارات اخیر سردار دهقان

– میرحسین موسوی و دیگر محصورین با علمی که به نادرستی انتخابات و روندهای آن و نیز رویه‌های جاری کشور پیدا کرده بودند هیچگاه درباره عملکرد و مواضع خود دچار تردید نشدند و برداشت‌های سردار دهقان در این زمینه به خصوص نادرست است.

سردار دهقان وزیر دفاع سابق کشور اخیرا در گفت‌وگویی با نشریه مثلث ضمن اذعان به تیزهوشی آقای موسوی در زمینه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و نیز در شناخت احمدی‌نژاد به برگزاری جلسه‌هایی با میرحسین موسوی پس از انتخابات ۸۸ اشاره کرده و گفته است او به آقای موسوی پیشنهاد داده که در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای ضمن پذیرفتن آنچه که از سوی مراجع رسمی درباره انتخابات اعلام شده به حقوق تضییع شده خود اشاره و از رهبری بخواهد که دستگاه قضایی را مکلف به رسیدگی به موارد تخلف کند.

به گزارش کلمه سردار دهقان می‌گوید به آقای موسوی گفتم که «این کار را نکنی خود به خود از صحنه حذف می‌شوی». سردار دهقان به نشریه مثلث گفته است: «ایشان در آن جلسه قانع شد و گفت من این کار را می‌کنم.» دهقان همچنین اگرچه به تردید گفته است: «اگر درست به خاطر داشته باشم، میرحسین موسوی گفت من مقلد ایشان (آقای خامنه‌ای) هستم.»

درباره اظهارات اخیر سردار دهقان ذکر چند نکته ضروری است:‌

– میرحسین موسوی هیچگاه مقلد آیت الله خامنه‌ای نبوده است و همانطور که خود آیت الله خامنه‌ای در مجلس خبرگان سال ۶۸ تاکید و اذعان داشت (و ویدیوی آن پس از ۲۸ سال افشا شد) ایشان اساسا در حد مرجعیت نبوده‌اند.

– آقای دهقان می‌گوید میرحسین موسوی در این جلسه پیشنهادات ایشان مبنی بر پذیرفتن نظر مراجع رسمی درباره انتخابات (‌شورای نگهبان و رهبر و …) و نامه نگاری با رهبری را پذیرفته و از صحبت‌های آقای دهقان قانع شده است؛ ۸ سال حصر و حبس و محرومیت از ابتدایی ترین حقوق حتی یک زندانی مجرم اما چیز دیگری می‌گوید آقای دهقان!‌ اگر اقناعی در کار بود پس این همه تحمل سختی و رنج و بدتر از آن تحمل ده سال بمباران تهمت و افترا و ناسزاگویی در رسانه‌های رسمی بدون امکان دفاع از سوی نخست وزیر دوران جنگ چه معنایی دارد؟

– میرحسین موسوی و دیگر محصورین با علمی که به نادرستی انتخابات و روندهای آن و نیز رویه‌های جاری کشور پیدا کرده بودند هیچگاه درباره عملکرد و مواضع خود دچار تردید نشدند و برداشت‌های سردار دهقان در این زمینه به خصوص نادرست است.

– یکبار دیگر برای اطلاع از مواضع و راهکارهای میرحسین برای حل بحران به بیانیه رجوع کنید. اگر به آن توصیه‌ها عمل شده بود… . اگر به آن توصیه ها عمل شود… .

– البته پس از ده سال که پرده‌های بصیرت بیش از پیش کنار رفته است میزان اثربخشی و کارآمد بودن پیشنهادات سردار دهقان از جمله درخواست از رهبری برای مکلف کردن قوه قضاییه کذایی به رسیدگی به شکایات، یا تمکین کردن به اعلام نتایج وزارت کشور دولت پاکدست و شورای نگهبان کذایی و … بیش از گذشته قابل ارزیابی و راستی آزمایی است. شاید میرحسین بر اساس همان تیزهوشی که سردار در مصاحبه خود به آن اذعان داشته‌اند هشدار برای حذف شدن از صحنه را شنید اما در کنار مردم ماند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا