حقوق بشر

عفو بین‌الملل: ۸ درویش ایرانی اعتصاب غذا کرده و می گویند شکنجه شده اند

 

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه (۳۰ مارس) گفت، پس از اعتراضاتی که در آن چند نفر از اعضای نیروهای امنیتی کشته شدند، هشت عضو اقلیت دروایش گنابادی در اعتراض به شکنجه در زندان، اعتصاب غذا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته این گروه حقوق بشری یکی از این مردان در صورت عدم اعتراف «تهدید شده که به زنش در مقابل چشمانش تجاوز خواهد شد».

عفو بین‌الملل گفت که اعتصاب کنندگان که در بازداشتگاه شاپور در مرکز تهران نگهداری می شوند نیازمند مراقبت پزشکی بخاطر جراحات وارده طی بازداشت آنها در درگیری های خشونت بار با نیروهای امنیتی در نوزدهم فوریه هستند.

این خشونت ها پس از آن درگرفت که اعضای فرقه گنابادی علیه بازداشت اعضایشان و شایعات مبنی بر این که قطبشان نیز به زودی دستگیر می شود اعتراض کردند.

به گفته عفو بین‌الملل «شکنجه های معمول گزارش شده [در زندان] شامل لگد و مشت، زدن با لوله های پلاستیکی، کابل یا شلاق، بستن طولانی مدت و اشکال مختلف آویزان کردن است — آنچه به جوجه کباب معروف است و در آن زندانی دستهایش از پشت به پاها بسته و از یک تیر آویزان می شود و تازیانه می خورد.

بیش از ۳۰۰ نفر در درگیری های فوریه که طی آن سه مامور پلیس و دو عضو بسیج کشته شدند دستگر شده اند.

در همین حال مقامات اتحادیه اروپا از افزایش مهاجرت غیرقانونی ایرانیان ابراز نگرانی کرده اند و بنا به آمار رسمی ۷۰۰۰ ایرانی از ماه اوت به صربستان رسیده اند.

به گفته اینوپارک، یک گروه صرب که به این پناجویان کمک می کند، تعدادی از ایرانیان با استفاده از توافق لغو ویزا با صربستان به اروپا می آیند تا به عنوان مهاجر بصورت غیرقانونی آنجا بمانند.

استیون تاتالوویچ کارمند ارتباطی اینفوپارک گفت: «اغلب افرادی هستند که به دلایل سیاسی تحت تعقیب هستند یا اعضای جامعه هم جنسگرایان و دوجنس گرایان و تراجنسی ها یا کسانی که دینشان اسلام نیست.»

مشرق

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا