گوناگون

ولیعهد عربستان درباره جنگ احتمالی با ایران هشدار داد

محمد بن سلمان درباره احتمال وقوع جنگ با ایران طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده هشدار داد. ولیعهد عربستان سعودی برای جلوگیری از احتمال رویارویی نظامی در منطقه، جامعه جهانی را فراخواند تا تحریم‌های شدیدتری را علیه ایران اعمال کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در گفت‌وگویی با روزنامه “وال استریت ژورنال” که روز پنجشنبه (۲۹ مارس/ ۹ فروردین) منتشر شد، نسبت به احتمال وقوع جنگ با ایران طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده هشدار داد.

بن سلمان همچنین جامعه جهانی را فراخواند تا با اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران، از رویارویی نظامی در منطقه جلوگیری کند.

ولیعهد جوان عربستان سعودی گفت: «ما بایستی برای اجتناب از بروز رویارویی نظامی، [در تشدید فشار بر ایران] موفق شویم. چنانچه موفق نشویم، احتمالا در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده با ایران وارد جنگ خواهیم شد».

عربستان سعودی جمهوری اسلامی را متهم به ارسال غیرقانونی تسلیحات جنگی، از جمله موشک‌های بالستیک، برای شورشیان حوثی در یمن می‌کند.

ولیعهد عربستان همچنین در سفر اخیرش به آمریکا، هدف ایران از برنامه هسته‌ای را دستیابی به سلاح اتمی دانسته و خواستار مقابله با آن شده بود. ایران اما همواره تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد کرده است.

جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۴ آغاز شد. درگیری‌های خونین در این کشور، با حمایت ریاض از دولت یمن، حمایت تهران از حوثی‌ها و تشکیل ائتلافی نظامی به رهبری عربستان سعودی، در سال ۲۰۱۵ ابعادی جهانی یافت.

ایران و عربستان علاوه بر یمن، در دیگر کانون‌های بحران خاورمیانه نیز همچون سوریه، عراق و لبنان در جنگی نیابتی با یکدیگر هستند.

تنش میان ریاض و تهران زمانی به اوج خود رسید که حوثی‌های مورد حمایت ایران اوایل نوامبر ۲۰۱۷ موشکی بالستیک با بُرد ۷۵۰ کیلومتری را به سوی ریاض پرتاب کردند.

سامانه دفاعی عربستان موشک را منهدم کرد و قطعات‌اش در نزدیکی فرودگاه ریاض فرود آمدند. کسی کشته نشد، اما ائتلاف به رهبری عربستان انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه گرفت و موشک‌پرانی به سوی ریاض را نه تنها خطری برای ثبات و امنیت منطقه، بلکه تهدیدی برای امنیت جهانی ارزیابی کرد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا