گوناگون

سرنوشت نامعلوم ۱۲۱ میلیون دلار:‌ محاکمه متهمان پرونده شناور و دکل نفتی گم‌شده ادامه دارد

محاکمه متهمان پرونده دکل نفتی گم‌شده در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد از اردیبهشت ادامه خواهد یافت. این پرونده اکنون ارزشی معادل ۱۲۱ میلیون دلار یافته است….

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع یکی از متهمان این پرونده یکشنبه ۱۲ فروردین اعلام کرد که هشتمین جلسه دادگاه چهارم اردیبهشت برگزار خواهد شد.

به گفته او، کیفرخواست ارائه شده و متهمان دفاعیات اولیه را ارائه داده‌اند و وکلای متهمان در هشتمین جلسه به بیان دفاعیات خود خواهند پرداخت.

به گفته علیزاده طباطبایی، شرکت تأسیسات دریایی ایران ابتدا متهمان را به اخلال در نظام اقتصادی و کلاهبرداری متهم کرده بود اما اکنون «خیانت در امانت» اتهام اصلی موکل اوست.

بیشترین سهام شرکت تأسیسات دریایی ایران در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری «صندوق بازنشستگی صنعت نفت» است.

پرونده دکل نفتی شش متهم دارد. سه متهم این پرونده، از جمله مدیرعامل یک شرکت اردنی در خارج از ایران به سر می‌برند.

مهرماه سال ۹۳، حسین دهدشتی، مجلس شورای اسلامی از گم شدن این دکل نفتی خبر داد. او گفت که یک دکل نفتی در دولت احمدی‌نژاد به وسیله شرکت تأسیسات دریایی به قیمت ۱۲ میلیون دلار خریداری شد؛ اما با وجود واریز همه پول به حساب یک شرکت واسطه، دکل هرگز وارد ایران نشده است.

شرکت تأسیسات دریایی این دکل ساخت ۱۹۸۴ را از شرکتی آرژانتینی خریداری کرده بود.

به گزارش زمانه،هرچند مبلغ مورد بحث در پرونده دکل نفتی بیش از ۱۲ میلیون دلار است. ابتدا مبلغ ۷۸ میلیون دلار به عنوان ارزش دکل گم‌شده موسوم به «دکل فورچونا» مطرح شد و اکنون با افزوده‌شدن ماجرای خرید مشابه یک شناور، ارزش پرونده به ۱۲۱ میلیون دلار رسیده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا