گوناگون

سیزده به در! شادی در طبیعت !

سیزده به در از جمله سنت های ایرانیان است که برای بدرقه نوروز برگزار می شود؛ اما چند سالی است آسیب به طبیعت در این روز کام دوستداران محیط زیست و خود طبیعت را تلخ کرده است …

یه گزارش ایرنا، صبح روز ۱٣ فروردین یک فضای سبز یا یک پارک را تصور کنید که عاری از هر گونه زباله و پسماند است؛ اما همین مکان در غروب همان روز مملو از انواع زباله و پسماند غذایی است که گردشگران از خود در طبیعت به جای گذاشته اند.
اگر بهتر نگاه کنید قطعا دایره های سیاه زیادی را هم بر روی چمن ها خواهید دید که تا چند ساعت پیش از آن شعله های آتش رقص کنان به آسمان زبانه می کشید، خوراک آن هم شاخه های بی زبانی بود که به امید بهار در حال بیدار شدن بودند.
کمی دورتر قطعا چشمانتان شاخه های شکسته زیادی را خواهد دید که کمرشان زیر بار طناب تابی که برای کودکان و گاها بزرگترها به آنها بسته شد، شکسته است ، آیا واقعا روز آشتی با طبیعت این است؟

فروردین، ماه زادآوری حیات وحش و فصل شکوفایی انواع گل و گیاه است اما برخی بدون فکر و رعایت حتی کمترین اصول زیست محیطی به جان این زیبایی می افتند؛ در حالی که بنا بر تاکید کارشناسان، وقتی وارد طبیعت می شویم باید بدون برجای گذاشتن رد پا از آن خارج شویم .

تولید غیر قابل باور زباله در تعطیلات نوروز قطعا جای تامل دارد، به عنوان مثال استان مازندران یکی از استان های گردشگر پذیر در طول سال به ویژه در ایام نوروز است که با دارا بودن بیش از سه میلیون نفر جمعیت، روزانه و در حالت عادی ٣ هزار تن زباله تولید می شود که در ایام نوروز به دو تا سه برابر این میزان افزایش می یابد.
بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست امسال در راستای غنی سازی فرهنگ استفاده از طبیعت و کاهش پسماند، پویش ‘ نه به زباله ‘ را برای بازه زمانی اول دی ماه ۹۶ تا ۱٣ فروردین ۹۷ راه اندازی کرده است.

کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: محیط زیست کشور با چالش های زیادی مواجه است، یکی از مهمترین آنها پسماند است که به ویژه در استان های شمالی کشور بسیار پررنگ دیده می شود.
وی به افزایش حجم پسماند در نوروز در سه استان شمالی کشور اشاره کرد و افزود: اگر این مساله ساماندهی نشود می تواند در آینده نه چندان دور مشکلات زیادی را ایجاد کند زیرا دیگر توان اکولوژیکی طبیعت به پایان رسیده و قدرت خودپالایی ندارد.
مدنی ادامه داد: بر این اساس در معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به اولویت بندی چالش ها و راه اندازی پویشی در این راستا کرده ایم که پویش ‘ نه به زباله’ یکی از این برنامه ها است که با شتاب خوبی در استان های مختلف کشور در حال انجام است.
وی تاکید کرد: وقتی با تک تک افراد جامعه صحبت می کنی همه نگران محیط زیست هستند اما در عمل و در یک کار گروهی عملا این نگرانی مشهود نیست، حق گله کردن داریم اما در مقابل نباید امید را هم از دست بدهیم.
مدنی اظهار کرد: محیط زیست مقوله ای است که می توان با کارهای کوچک و به ویژه از خودمان شروع کنیم البته هر کاری همینطور است اما این روند در محیط زیست ملموس تر است بنابراین بیاییم از همین امروز تصمیم بگیریم که از خودمان شروع کنیم، از ننداختن زباله در خیابان و تفکیک پسماند از منازل خود آغاز کنیم که قطعا با ادامه آن در جامعه نیز تسری خواهد یافت و به مرور می بینم که کار سختی نیست.

سبزه را در طبیعت رها نکنید
اسماعیل کهرم فعال محیط زیست نیز در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: تهیه سبزه برای قرار دادن بر روی سفره هفت سین یکی از سنت های سبز و زیبای ما ایرانیان است اما رها کردن آن در طبیعت یا در جوی آب در روز سیزده به در به معضلی تبدیل شده چون حجم زیادی از این سبزه ها در آبراهه ها قرار گرفته و موجب مسدود شدن مسیر آب می شوند در حالی که می توان آن را به کمپوست یا غذای پرندگان تبدیل کرد.

این پرنده شناس تاکید کرد: در روز طبیعت بیشتر به فکر طبیعت باشیم و با خودخواهی و زیاده خواهی خود قلب طبیعت را به درد نیاوریم، با ابزارهای تیز بر روی درختان یادگاری ننویسیم ، شاخه ها را نشکنیم و پرندگان را در بهار که فصل زادآوری آنها است، بی خانمان نکنیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا