بین‌المللی

محبوب‌ترین رئیس‌جمهوری برزیل در انتظار رأیی سرنوشت‌‌ساز

هم‌زمان با تظاهرات‌ هزاران نفر از مردم برزیل در حمایت یا علیه لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، یکی از ژنرال‌های ارتش برزیل از احتمال اقدام به کودتای ارتش این کشور در صورت محبوس‌نشدن لولا داسیلوا خبر داده است.

این ژنرال ارتش در گفت‌و‌گو با روزنامه برزیلی «استاد» مدعی شده که اگر دیوان عالی برزیل رئیس‌جمهوری سابق این کشور را به زندان نفرستد، «تنها گزینه باقی‌مانده مداخله نظامی خواهد بود». تظاهرات مخالفان و حامیان داسیلوا روز گذشته در حالی در شهرهای بزرگ برزیل برگزار شد که دیوان عالی این کشور قرار بود رأی خود را در‌این‌باره اعلام کند که آیا داسیلوا که در دادگاه اولیه به ١٢ سال زندان محکوم شده، باید تا پایان رسیدگی به درخواست تجدیدنظر به قید وثیقه آزاد باشد یا زندانی شود. رئیس‌جمهوری سابق برزیل که در ماه ژانویه در رابطه با اتهام فساد محکوم شناخته شده بود، باید طبق قوانین این کشور بازداشت و روانه زندان می‌شد. بااین‌حال، تیم دفاعی لولا داسیلوا درخواست تجدیدنظری را به دیوان عالی فرستاد و از همین رو بازداشت او متوقف شد. مخالفان داسیلوا از جمله برخی احزاب دست‌راستی و سازمان‌های مدنی در کنار فدراسیون صنعتی سائوپائولو خواستار اعتراضات سراسری برای تحت فشار قراردادن دیوان عالی برای رد درخواست تجدیدنظر شده‌اند. بزرگ‌ترین تظاهرات ضد لولا داسیلوا در شهر سائوپائولو، بزرگ‌ترین شهر برزیل، برگزار شد. براساس گزارش‌های محلی حدود ٢٠‌ هزار نفر بعد از ساعات کاری در خیابان‌های این شهر علیه رئیس‌جمهوری سابق این کشور تجمع کردند. مخالفان داسیلوا با برگزاری یک راهپیمایی او را به فساد متهم کرده و خواستار ممنوعیت شرکت او در انتخابات شدند. در همین حال، حامیان لولا هم در چندین شهر به خیابان‌ها آمدند و خواستار توقف حکم او شدند. روز دوشنبه لولا در تظاهرات بزرگ هوادارانش در ریودوژانیرو شرکت کرد.
انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل در ماه اکتبر سال جاری برگزار می‌شود و رئیس‌جمهوری جدید کار خود را از اول سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد. لولا داسیلوا گفته است که نامزد این انتخابات خواهد شد. طبق قوانین برزیل، اگر تا زمان برگزاری انتخابات، دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه اولیه را تأیید کند، داسیلوا اجازه شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و در غیر‌این‌صورت، می‌تواند داوطلب نامزدی در انتخابات شود و درصورت پیروزی، پیگیری پرونده‌های مطرح‌شده علیه او در دادگاه‌های عادی تا پایان دوره ریاست‌جمهوری متوقف خواهد شد. قوانین برزیل محکومان کیفری را تا هشت سال از نامزدی در انتخابات محروم می‌کند.
لولا داسیلوا تمامی اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته است که پیگرد قضائی علیه او با توطئه سیاست‌مداران مخالف آغاز شده که به این وسیله، در صدد جلوگیری از بازگشت او به صحنه سیاسی برزیل هستند. براساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته، لولا داسیلوا با فاصله چشمگیری از رقبای احتمالی خود در این انتخابات پیش است اما اگر او در انتخابات شرکت نکند، نتیجه انتخابات پیش‌بینی‌ناپذیر خواهد بود؛ چراکه هیچ کاندیدای دیگری در نظرسنجی‌ها نتوانسته چندان مورد توجه برزیلی‌ها قرار بگیرد. هم‌زمان با برگزاری تظاهرات موافق و مخالف، ژنرال ادوردو ویلیاس بوآس، رئیس ستاد مشترک ارتش برزیل، در حساب توییتر خود با صراحت حضور داسیلوا در انتخابات را به صلاح ندانسته است. ژنرال بوآس نوشته است «ارتش به مأموریت خود به‌عنوان یک نهاد» توجه کامل دارد و نظامیان «همراه با تمامی شهروندان مطیع قانون، بی‌توجهی و تعدی از قانون اساسی، نظم اجتماعی و دموکراسی را محکوم می‌داند». رئیس ستاد مشترک ارتش بدون نام‌بردن از فردی خاص، نوشته است «در شرایط فعلی برزیل، نهادهای قانونی و شهروندان موظف هستند از خود بپرسند که چه کسی حقیقتا به کشور و نسل آینده توجه دارد و چه کسی فقط در پی نفع شخصی است».
انتشار این پیام توییتری از حمایت برخی مخالفان داسیلوا برخوردار شده اما انتقادات گسترده‌ای را در پی آورده است. منتقدان گفته‌اند که دوران دیکتاتوری در برزیل به سر آمده و در یک نظام دموکراتیک، نظامیان حق اظهارنظر درباره موضوعات سیاسی را ندارند. لوئیز لولا دا‌سیلوا، که ٧٢ سال دارد، به‌عنوان رهبر حزب چپ‌گرای «کارگران» از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ رئیس‌جمهوری برزیل بود و پس از پایان دومین دوره، دیلما روسف، از سیاست‌مداران نزدیک به او با کسب اکثریت قابل‌توجه آرا به ریاست‌جمهوری رسید. در آن زمان از دا‌سیلوا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین رؤسای جمهوری برزیل نام برده می‌شد. داسیلوا در دوره ریاست‌جمهوری خود می‌کوشید به‌عنوان رهبر یک کشور در حال توسعه اما برخوردار از دموکراسی نقش رابط را بین کشورهای غربی و کشورهای توسعه نیافته و غیردموکراتیک ایفا کند.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا