گوناگون

آینده برجام؛ ترامپ به نزدیکانش وعده داده است

واشنگتن پست بامداد امروز پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷، مدعی شد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اخیرا به معتمدانش وعده «پاره کردن» برجام را داده است. شوربختانه، در این گذرگاه حساس و سرنوشت‌ساز در تاریخ بشر و مردم ما، درحالی‌که هیئت حاکمهٔ آمریکا هرروز بیشتر در این‌گونه نظریه‌های ماورای ‌راست و شبه‌فاشیستی درمی‌غلتد،از یک سو به سوی دیگر کشور ما ایران نیز حاکمیتی ملی و مردمی ندارد. در مقابل این خطر و تهدید بزرگ از جانب آمریکا و شرکای منطقه‌ای‌اش، حکومت ولایت فقیه و در رأس آن علی خامنه‌ای، هنوز هم سیاست‌های خارجی کشور را بر اساس “شووینیسم اسلامی” تنظیم می‌کند. ..

ترامپ قرار است ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) برای ماندن یا نماندن در برجام تصمیم‌گیری ‌کند. بنا به ادعای واشنگتن پست، ترامپ اخیرا به معتمدانش وعده «پاره کردن» برجام را داده است.

به گزارش ایسنا، نزدیکان رئیس جمهوری آمریکا به واشنگتن پست گفته‌اند که او بیش از هر زمان دیگر، احساس اعتماد به نفس می کند و معتقد است که این قدرت را دارد تا خواسته‌های خود را عملیاتی کند.

آمریکا برای خروج از برجام آماده می‌ شود

مقامات آمریکایی در حال برنامه‌ریزی برای روز پس از لغو برجام هستند. به گفته آسوشیتدپرس، یکی از دلایلی که آمریکا برای روز پس از لغو برجام برنامه‌ریزی می‌کند این است که علایم فزاینده‌ای درباره به بن بست رسیدن مذاکرات برجامی اروپا و آمریکا وجود دارد.

یک دیپلمات اروپایی گفته، اروپایی‌ها برای متقاعد کردن سایر اعضای اتحادیه اروپا به اعمال تحریم‌های جدید تلاش کرده‌اند. هدف اروپایی‌ها این بود که “بسته‌ای” از اقدامات را به ترامپ ارائه دهند و به او نشان دهند که آنها، نگرانی‌های او درباره رژیم ایران را جدی گرفته‌اند.

این دیپلمات اروپایی به آسوشیتدپرس گفته اروپا از این سناریو نگران است که تحریم‌هایی اعمال کند، ولی ترامپ در نهایت از برجام خارج شود.

اگر تلاش اروپایی‌ها به شکست بینجامد

انتصاب جان بولتون به جای ژنرال اچ آر مک‌مستر در شورای امنیت ملی آمریکا به طور گسترده مورد توجه رسانه‌ها و ناظران قرار گرفت. در همین رابطه، سوزان مالونی، کارشناس ارشد اندیشکده بروکینگز، طی یادداشتی در وبگاه این اندیشکده، تبعات ورود بولتون به کاخ سفید را مورد بررسی قرار داد و نوشت: اگر تلاش اروپایی‌ها برای متقاعد کردن ترامپ به باقی ماندن در برجام به شکست بینجامد، ترامپ در ماه می‌ آینده، توافق هسته‌ای را پایان خواهد داد.

بنا به ادعای این کارشناس، بازگشت تحریم‌ها، از جمله تحریم‌های نفتی، برای حکومت ایران تبعات شدیدی خواهد داشت و وضعیت اقتصادی ایران قطعا وخیم تر خواهد شد.

این در حالیست که بسیاری از شرکت‌های بین المللی نفت همزمان با تهدیدات ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه حکومت ایران، برای سرمایه‌گذاری در این کشور دچار تردید شده‌اند.

در همین حال سخنگوی دولت روحانی اعلام کرد می خواهند صادرات نفت ما را به صفر برسانند.

محمد باقر نوبخت که اظهاراتش توسط خبرگزاری فارس مخابره شده گفته است: ما امکان فروش و صادرات ۴میلیون بشکه نفت را داریم اما به دلیل تحریمها امکان صادرات فقط یک میلیون بشکه نفت را داریم اما حتی همین رقم را هم می خواهند به صفر برسانند.

نمی‌توانیم از لغو برجام توسط ترامپ جلوگیری کنیم

تعدادی از قانونگذاران کلیدی آمریکا اعلام کردند درصورتی که رییس‌جمهوری این کشور برجام را لغو کند، مقابل وی قرار نمی‌گیرند.

به گزارش دیلی بیست، تعدادی از قانونگذاران کلیدی کنگره اعلام کردند نمی‌توانند از لغو برجام توسط «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری این کشور جلوگیری کنند.

اعضای کلیدی کنگره همچنین پیش‌بینی کردند که به احتمال زیاد ترامپ در بهار امسال از توافق هسته‌ای خارج می‌شود و باتوجه به نبود زمان و امکانات قانونی، احتمالا نمی‌توانند جلوی ترامپ را بگیرند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا