ورزشی

فریاد ترس و تنهایی کی‌روش

اولین جواب را فوری از آستین بیرون می‌کشد: «ما کاملاً چنین بیانیه‌ای را پیش‌بینی می‌کردیم.»
این پاسخ یکی از مدیران کمیته‌های فدراسیون فوتبال است به سؤال خبرنگار «ایران وایر» در مورد چرایی و دلیل کنش دوباره «کارلوس کی روش»، سرمربی تیم ملی ایران. او ادعا می‌کند که طی روزهای اخیر، فدراسیون فوتبال برای بدتر از این هم آماده ‌شده بود.

ماجرا به تازه‌ترین پست کارلوس کی روش برمی‌گردد. او در صفحه فیس‌بوکش، تصویری متفاوت از خود نشان داد. کی روش بیانیه‌ای منتشر کرد که قابل ‌تحلیل است. سراسیمگی، برافروختگی، دلهره، تنها ماندن و دشمن‌پروری در ادبیاتش موج می‌زند. او تحت تأثیر نمایش ستاره‌های «رئال مادرید» و به ویژه «کریستیانو رونالدو» قرارگرفته و به کل فوتبال ایران تاخته است؛ از مدیران و مربیان گرفته تا حتی بازیکنانش.

بیانیه کی روش با تیتر «زمان عذرخواهی، فصل اول» آغاز می‌شود و بعد با این مقدمه پیش می‌رود: «پس از دیدار یوونتوس و رئال مادرید، حالا برای همه واضح است که سطح لیگ ایران مثل اروپا است. سرعت، ریتم و حدت و شدت دو لیگ بسیار شبیه به هم هستند. سطح آمادگی بازیکنان و نمایش آن ها دقیقاً مثل هم هستند.»

داستان به درخواست سرمربی تیم ملی ایران از باشگاه‌ها برمی‌گردد. پس از بازی ایران و الجزایر در اتریش، کی روش بازیکنان لیگ ایران را ناآماده خواند، از سطح کیفی ملی‌پوشانی که در لیگ ایران حضور دارند انتقاد کرد و با این جمله که آیا بازیکنان ما می‌توانند ۱۰ بار با رونالدو به هوا بپرند، سعی کرد تصویری ترسناک از جام جهانی ترسیم کند.

کی روش البته اشاره‌ای به این حقیقت نکرد که شالوده تیم او را بازیکنان ایرانی خارج از کشور تشکیل داده‌اند، نه ملی پوشان لیگ برتر. در تیم کی روش به‌جز دروازه‌بان، یک دفاع میانی و شاید مدافع راست، تمام بازیکنان از لیگ‌های اروپایی هستند.

«برانکو ایوانکوویچ»، سرمربی «پرسپولیس» با خشم مقابل ادعای کی روش ایستاد. «وینفرد شفر» هم گفت که هیچ‌یک از بازیکنانش را قبل از زمان تعیین‌شده به تیم ملی نخواهد داد. اشاره سرمربی «استقلال» به درخواست کی روش برای تحویل گرفتن ملی پوش‌های لیگ ایران، ۴۰ روز قبل از موعد مقرر بود.

«امیر قلعه‌نویی»، سرمربی تیم «ذوب‌آهن» آمار و ارقام کی روش در مورد آمادگی جسمانی بازیکنان را اشتباه و دروغ دانست: «اگر حق با او است، نتیجه تست‌ها را منتشر کند.»

انتشار نتیجه تست‌های آمادگی جسمانی بازیکنان محال است. نتایج آزمون‌های جسمانی بازیکنان باشگاهی و ملی مهم‌ترین و محرمانه‌ترین اطلاعات یک باشگاه یا تیم ملی است؛ برای نمونه، فدراسیون فوتبال چین در جریان رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۴، تلاش می‌کرد به بخشی از اطلاعات آمادگی جسمانی حریفان خود دست یابد. نتیجه لو رفتن این اطلاعات، آنالیز ساده‌تر یک تیم برای زیر فشار قرار دادن بازیکنان مقابل در پست‌های مختلف بود.

کی روش اطلاعات خود را منتشر نکرد اما در بیانیه اش با ادبیاتی تحقیرآمیز به این سه مربی تاخت: «زمان آن رسیده است که از فوتبال دوستان ایرانی، به‌ویژه سه “تنور” (برانکو، قلعه‌نویی و شفر) برای دیدگاه و نظرات اشتباهم عذر بخواهم.»

این نخستین بار نیست که کی روش با مربیان حاضر در فوتبال ایران گلاویز می‌شود. طی یک سال اخیر، زدوخورد شفاهی کی روش و برانکو ایوانکوویچ، یکی از چالش‌های فوتبال ملی ایران بوده است. اما هرگز سابقه نداشت که سرمربی پرتغالی رفتار و گفتاری توام با تحقیر با ملی پوشان ایران داشته باشد.

کی روش در بخش پایانی متن منتشرشده در فیس‌بوک خود نوشته است: «حالا زمان عذرخواهی از بازیکنان تیم ملی است. زیرا آن ها نیازی به یک برنامه ویژه برای آماده‌سازی در راه جام جهانی ندارند و ما برای رویارویی با رونالدو، ایسکو و دیگر بازیکنان آماده هستیم.»

یکی از مدیران فدراسیون فوتبال می گوید ساختمان فدراسیون فوتبال طی روزهای اخیر میزبان تنش‌ها، فریاد و اعتراض‌های کارلوس کی روش بوده است. او برای «ایران وایر» روایت می‌کند: «رییس فدراسیون و کی روش در فضایی پرتنش دو بار باهم دیدار کردند. کی روش برنامه‌هایش را پس گرفت و اعلام کرد درصورتی‌که بازیکنان لیگ آزاد نشوند و در لیگ قهرمانان آسیا بازی کنند، او هیچ ضمانتی برای موفقیت تیم ملی نمی‌دهد.»

«ورزش سه» در تحلیل این بیانیه کی روش، از تیتر مبهمی استفاده کرد: «برنامه ویژه آماده‌سازی تیم ملی لغو شد؟»

زمان آغاز برنامه ویژه، پس از پایان رقابت‌های مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا بود. خبرگزاری «تسنیم» به بخشی از اطلاعات نادرست کی روش در مورد پروژه آماده‌سازی سایر تیم‌های ملی اشاره کرده است؛ مثل این ادعای سرمربی تیم ملی که گفته بود: «باشگاه‌های عربستانی، ملی پوش‌های خود را در اختیار تیم ملی قرار داده‌اند.»
او مدعی شده است که ملی پوش‌های عربستان در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا به میدان نمی‌روند.

اما تسنیم در گزارش خود با یادآوری این‌که از بین تیم‌های عربستانی، فقط دو باشگاه در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند، نوشته است «الاهلی» و «الهلال» یک هفته پس از دیدار دوستانه با بلژیک، از «منصور الحربی»، «حسین المقهوی»، «تیسیر الجاسم»، «معتز هوساوی»، «یاسر الشحرانی»، «عبدالله عطیف» و «محمد یحیی جحفلی» در ترکیب خود استفاده کرده‌اند. تمام این بازیکنان برای تیم ملی عربستان، مقابل بلژیک به میدان رفته بودند.

سؤال اصلی این جا است که دلیل حمله کی روش به بازیکنان تیم ملی چه بود؟ تحقیری که پشت بیانیه تازه سرمربی ایران خوابیده، شاید برگرفته از نگرانی‌های او برای رویارویی با پرتغال و اسپانیا باشد. پرتغال را که با رونالدو در اوج می‌بیند و اسپانیا را ویران‎گر. هفته گذشته اسپانیا با شش گل، از آرژانتین یک تیم محلی ساخت؛ تیمی که افتخار فوتبال ایران، شکست خفیف یک بر صفر مقابل آن بوده است.

از ۱۵ فروردین ۱۳۹۰ که کارلوس کی روش رسماً سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد، تا شش ماه قبل، او در حاشیه امنیت مطلق به سر می‌برد. حمایت ویژه دو رییس‌جمهوری اخیر ایران (محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی) را پشت خود می دید و مبدل به هفتمین مربی گران‌قیمت فوتبال ملی جهان شد. او حتی طراحی بازی‌های دوستانه و اردوهای تدارکاتی تیم ملی را هم در دست گرفت. اما آغاز درگیری‌هایش با کادر فنی پرسپولیس، برگزاری بازی‌های دوستانه پرابهام مانند سیرالئون و همین‌طور افشاگری‌های «علی کریمی» در مورد نحوه قرارداد بستن کادر فنی تیم ملی، مرد پرتغالی را در موقعیت انفعالی قرار داده است. بخشی از نگرانی‌های کی روش به نتایج احتمالی تیم ملی در روسیه برمی‌گردد؛ نگرانی‌هایی که حالا با از دست رفتن پشتوانه اجتماعی‌اش، بدل به ترس می‌شود.

در مورد دلیل فریادهای مکتوب کی روش، یک مثال روشن وجود دارد؛ او گفته است بازیکنان تیم ملی آماده مهار رونالدو نیستند و به گل تاریخی این مهاجم مقابل یوونتوس اشاره کرده است. آیا «لوییجی بوفون»، «بارزالی»، «کیه لینی» و «آساموا»، دروازه‌بان و مدافعان یوونتوس هم زیر نظر برانکو ایوانکوویچ، وینفرد شفر و امیر قلعه‌نویی تمرین کرده اند؟ آیا ضمانتی وجود دارد بازیکنانی که از دید کی روش، چه از نظر فنی و چه ازلحاظ جسمانی ناآماده هستند، با ۴۰ روز تمرین بیش تر، از کیه لینی قهارتر شوند؟

کی روش بیانیه آخر خود را با عنوان «زمان عذرخواهی، فصل اول» آغاز کرده است و این نشان می‌دهد که او به‌زودی با همین ادبیات بازخواهد گشت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا