بین‌المللی

جنگ تجاری آمریکا و چین ادامه دارد

تنها ساعاتی پس از تهدید دونالد ترامپ به وضع ده‌ها میلیارد دلار دیگر تعرفه بر کالاهای چینی، چین رسماً هشدار داد که عقب نخواهد نشست و «به هر بهایی» با این تعرفه‌های تجاری مقابله خواهد کرد.

وزارت بازرگانی چین می‌گوید، این کشور علیه طرح افزایش تعرفه آمریکا برای اجناس وارداتی چین “به هر قیمتی” که شده مبارزه خواهد کرد.

وزارت بازرگانی چین جمعه ۶ آوریل (۱۷ فروردین) اعلام کرد: «اگر آمریکا به مخالفت‌های چین و جامعه بین‌المللی توجهی نکند و همچنان بر یک‌جانبه‌گرایی و سیاست حمایت از تجارت خود پافشاری کند، چین به هر قیمتی که شده تا آخر پیش خواهد رفت.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است، می‌خواهد اعمال تعرفه‌های بیشتر بر کالاهای وارداتی چین را در مقیاس میلیاردی بررسی کند. او پنج‌شنبه گفت “با توجه به اقدام‌های تلافی‌جویانه ناعادلانه چین” به مقام‌های مسئول دستور داده تا امکان اعمال ۱۰۰ میلیارد دلار تعرفه گمرکی بیشتر بر اجناس چینی را بررسی کنند.

ترامپ افزود: «چین به جای پایان دادن به رفتار اشتباه خود تصمیم گرفته به کشاورزان و تولیدکنندگان ما خسارت وارد کند.»

دعوای تجاری میان آمریکا و چین چندی است که بالا گرفته است. چهارشنبه ۴ آوریل واشنگتن فهرستی از ۱۳۰۰ کالای وارداتی چین به ارزش ۵۰ میلیارد دلار تهیه و تعرفه‌های جدیدی برای آن‌ها تعیین کرد. فناوری‌های الکترونیکی، قطعات هواپیما و محصولات پزشکی از جمله کالاهایی هستند که ۲۵ درصد تعرفه برایشان تعیین شده است.

چین نیز در پاسخ گفت، تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای آمریکایی نظیر دانه‌های سویا و اتومبیل را در همین مقیاس افزایش خواهد داد.

خبرگزاری فرانسه در این باره می‌نویسد، آمریکا می‌خواهد با اعمال این تعرفه‌ها چین را به دلیل رعایت نکردن احتمالی حق مالکیت معنوی مجازات کند. به علاوه، کسری تجاری شدید آمریکا برای ترامپ گران تمام شده است.

دعوای تجاری پکن و واشنگتن در سراسر جهان به نگرانی‌ها در مورد یک جنگ تجاری دامن زده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا