گوناگون

چه کسی به فکر زلزله‌زدگان کرمانشاه است؟

وضعیت زنان زلزله‌زده در کرمانشاه به مرز هشدار رسیده است. کمبود خدمات پزشکی و بهداشتی زلزله‌زدگان را درمانده کرده است.

شش ماه پس از زلزله‌ ویرانگر استان کرمانشاه وضعیت مردم این منطقه اسف‌بار است. جستجوی آمار مرتبط با زلزله‌زدگان‌نتیجه‌چندانی ندارد. یک ماه پس از زلزله، جمعیت هلال ‌احمر اعلام‌کرده بود که ۵۴ هزار خانوار در چادر زندگی می‌کنند. چه تعداد از این خانوارها هنوز چادرنشین هستند؟ چند نفر؟ چند زن؟ چند کودک؟

طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌گوید که وضعیت زنان زلزله‌زده به مرز هشدار رسیده است. او پنج‌شنبه ۱۶ فروردین در انتقاد از رسانه‌های دولتی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گفت: «گزارش‌‌های دستگاه‌های دولتی در این زمینه شفاف نیست. متاسفانه بعضی وقت‌ها گزارش‌ها تصاویر خیلی خوبی را نشان می‌دهند، در حالی که واقعیت چیز دیگری است.»
واقعیت، به گفته طبیه سیاوشی این است که “زنان زلزله‌زده ‌مبتلا به سرطان، ام اس ای یا زنانی که تازه زایمان کردند” هم امکانات کافی در اختیار ندارند.

خانم سیاوشی همچنین به ایلنا گفت: «فراکسیون زنان مجلس توانست تعداد محدودی کانکس برای آنها فراهم کند، ولی قرار بر این شده که این فراکسیون سفری را برای بررسی‌های بیشتر انجام دهد.»
سازمان‌های مردم‌نهادی که برای سامان گرفتن زلزله‌زدگان فعالیت می‌کنند، برخلاف نهادهای دولتی به نمایندگان مجلس گفته‌اند که مردم زلزله‌زده به ویژه زنان در حوزه‌ی مسائل بهداشتی و حتی در مورد دسترسی به توالت مشکل زیادی دارند.

طیبه سیاوشی در گفتگو با ایلنا مثال روشنی زده است: «به طور مثال یک خانم با دختربچه‌کوچکش باید از یک طرف بلوار به آن طرف بلوار برود تا بتواند از یک چنین امکانی (توالت) که خیلی طبیعی است و باید در دسترس باشد، استفاده کند، در حالی که متاسفانه این امکان وجود ندارد.»
سجاد یک فعال مدنی از کرمانشاه به دویچه‌وله می‌گوید: «نهاد خاصی مسئول رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان نیست. چند نهاد به صورت موازی فعال هستند. وزارت بهداشت، سازمان‌های مردم‌نهاد، جمعیت هلال‌احمر. برنامه منسجمی وجود ندارد. مدیریت نیست.»

زلزله‌کرمانشاه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ رخ داد. ساختمان‌های بسیاری، از جمله ساختمان‌های پروژه دولتی “مسکن مهر” لرزش ۳/ ۷ ریشتری زمین را تاب نیاوردند و فرو ریختند.

در این زمین‌لرزه بیش از ۶۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بی‌خانمان و چادر‌نشین شدند. دولت حسن روحانی به مردم وعده داد که با تمام توان مشکلات زلزله‌زدگان کرمانشاه را پیگیری می‌کند. اما با گذشت ۷ ماه پس از آن تاریخ وضعیت زلزله‌زدگان کرمانشاه اسف‌بار است.

سجاد از کرمانشاه به دویچه‌وله می‌گوید: «واقعیت این است که زلزله‌زدگان فراموش شدند. رسانه‌های داخلی دیگر تمایلی به اطلاع‌رسانی در مورد زلزله‌زدگان یا پیگری مسائل آنها ندارند.».

بیشتر بخوانید: فرماندار سرپل ذهاب: معلوم نیست کمک‌های مردم کجا رفته است

اسکان موقت زلزله‌زدگان ماه‌ها پس از وقوع زلزله، در دی‌ماه به پایان رسید. آنها سرمای سخت کرمانشاه را در چادر سر کردند و حال با گرم شدن هوا هر روز دردسر تاز‌ه‌ای دارند.

سرپل ذهاب یکی از شهرهایی که بیشترین میزان تخریب و بالاترین آمار قربانیان زلزله‌ استان کرمانشاه را داشت، گرفتار گردوغبار است. هوا گرم شده است و هر نسیم ملایمی گردوخاک را به هوا پخش می‌کند.

کمبود آب به دلیل کاهش محسوس باران در این فصل، انباشته شدن زباله‌ها، بوی تعفن گودال‌هایی که فاضلاب توالت به آن می‌ریزد و کمبود سرویس‌های بهداشتی و حمام به ویژه برای زنان و کودکان، زلزله‌زدگان را درمانده کرده است.

ساخت‌وساز روی گسل‌های بی‌قرار

گسل‌های کرمانشاه آرام و قرار ندارند. دوازدهم فروردین زلزله‌ای به قدرت ۳/ ۵ ریشتر بخشی از استان کرمانشاه را لرزاند. هنوز آواربرداری خانه‌های ویرانه تمام نشده، دیوارهای دیگری فرو یختند و دست‌کم ۵۴ نفر را زخمی کردند. بنیاد مسکن، کمیته امداد امام خمینی و قرارگاه خاتم‌النبیاء همه می‌خواهند برای زلزله‌زدگان کرمانشاه خانه بسازند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که اول نوروز به کرمانشاه سفر کرد، وعده داده است:ٰ «همه منازل آسیب‌دیده این منطقه تا پایان تابستان ۹۷ تکمیل و به مردم تحویل داده خواهد شد.» اما زلزله‌زدگانی که امروز آب آشامیدنی تمیز در دسترس و سرپناه قابل‌اطمینانی بالای سر ندارند، با گرم شدن هوا روزهای سختی را پیش روی خود می‌بینند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا