گوناگون

تظاهرات فلسطینی‌ها در نوار غزه هفت کشته بر جای گذاشت

در جریان تظاهرات اهالی نوار غزه و درگیری خشونت‌آمیز با ارتش اسرائیل در روز جمعه هفت فلسطینی کشته شدند. این تظاهرات در نزدیکی مرز اسرائیل انجام شده بود. به گفته مقامات بهداری نوار غزه، بیش از هزار نفر هم زخمی شده‌اند.

Bildergebnis für ‫تظاهرات فلسطینی‌ها در نوار غزه‬‎

به گفته مقامات وزارت بهداری در نوار غزه در حادثه روز جمعه (۱۷ فروردین / ۶ آوریل) هفت فلسطینی کشته شده‌اند. وزارت بهداشت فلسطین همچنین اعلام کرد که در این تظاهرات بیش از هزار فلسطینی زخمی شده‌اند.

خبرگزاری آلمان به نقل از ارتش اسرائیل گزارش داد که حدود ۱۰ هزار فلسطینی در تظاهراتی در نزدیکی مرز نوار غزه با اسرائیل شرکت داشتند. در این گزارش آمده است که فلسطینیان لاستیک خودروها را آتش می‌زدند و به سوی نیروهای امنیتی اسرائیل سنگ پرتاب می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها نظامیان اسرائیل کوشیدند با استفاده از گاز اشک آور و شلیک گلوله تظاهرکنندگان را از منطقه مرزی دور نگه دارند.

خشونت‌هایی که از یک هفته پیش در نوار غزه آغاز شده شدیدترین برخورد میان فلسطینیان و اسرائیل از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون بوده است. در این درگیری‌ها تاکنون ۲۳ فلسطینی کشته شده‌اند.

هشدار سازمان ملل

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه (۱۷ فروردین / ۶ آوریل) در بیانیه‌ای خواستار خویشتن‌داری دولت اسرائیل شد و پرهیز از خشونت در برخورد با تظاهرکنندگان فلسطینی در نزدیکی مرز نوار غزه با اسرائیل.

در بیانیه دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین آمده است که استفاده از سلاح گرم باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرد.

ادامه تظاهرات اعتراضی به مناسبت “روز زمین”

راه پیمایی یک هفته پیش در روز جمعه (۳۰ مارس / ۱۰ فروردین) سرآغاز راه‌پیمایی‌های اعتراض‌آمیزی بود که قرار است ۶ هفته تا ۲۵ اردیبهشت که روز استقلال اسرائیل است، ادامه یابد.

به دعوت سازمان بنیادگرای حماس هفته گذشته هزاران فلسطینی در نوار غزه در تظاهرات اعتراضی علیه اسرائیل و برای بازگشت به موطن خود شرکت کردند. شرکت‌کنندگان در تظاهرات از جمله به سمت مرز اسرائیل راه‌پیمایی کردند.

برخی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات خود را به چندصد متری مرز اسرائیل رساندند؛ مرزی که به شدت از آن محافظت می‌شود. آنها لاستیک خودروها را به آتش کشیدند و به سمت سربازان سنگ پرتاب کردند.

مناسبت این تظاهرات اعتراضی “روز زمین” (یوم الأرض) بود که یادآور روز ۳۰ مارس ۱۹۷۶ است. در این روز اعتراضات دهقانان عرب علیه مصادره زمین‌هایشان توسط حکومت اسرائیل با خشونت سرکوب شد.

سازمان اسلام ‌رای حماس با بزرگداشت “روز زمین” با “راهپیمایی بازگشت” قصد دارد بر “حق بازگشت” آوارگان فلسطینی و فرزندان‌شان به زادوبومی تاکید کند که امروز بخشی از خاک کشور اسرائیل است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا