ورزشی

شرمنده با گرگ

عذرخواهی ایرانی‌ها از رمی‌ها پس از سانسور شبکه سه

روسری‌کردن سر مرد تایلندی، فرمان باید ببازی، ممانعت از وزنه‌زدن دختر هشت‌ساله، حمله به صفحات مجازی ورزشکاران سرشناس، حالا باید به این ندانم‌کاری‌های ورزشی یک مورد عجیب دیگر هم اضافه کرد؛ سانسور لوگوی باشگاه رم ایتالیا که باعث شد یک‌بار ‌دیگر رسانه‌های بین‌المللی یک گاف ایرانی را به یک سوژه بین‌المللی تبدیل کنند.

 

این دسته‌گل جدید را مسئولان تلویزیون به آب دادند و با دستکاری لوگوی باشگاه رم ایتالیا اقدام عجیب خود را جهانی کردند. ماجرا به پخش بازی بارسلونا-رم در چارچوب لیگ قهرمانان اروپا برمی‌گردد. چهارشنبه‌شب شبکه سوم سیما در هنگام پخش این دیدار اروپایی به دستکاری لوگوی باشگاه رم پرداخت. نشان باشگاه رم یکی از معروف‌ترین و بامعنی‌ترین نشان‌های باشگاه در فوتبال جهان است.
در لوگوی این باشگاه دو کودک در‌ حال شیر‌خوردن از یک گرگ ماده دیده می‌شوند. تصویری که به تاریخ شهر باستانی رم برمی‌گردد. طبق یک افسانه رومی، سزار یکی از شهرهای لاتینی دستور داد فرزندان دوقلوی خواهرزاده‌اش، یعنی رموس و رومولوس را به رودخانه بیندازند، زیرا از این می‌ترسید که این دو بزرگ شوند و جای او را بگیرند. کودکان در نقطه کم‌آبی از رودخانه افتادند، ماده‌گرگی آنها را نجات داد و به آنها شیر داد تا زنده بمانند. سپس چوپانی آن دو کودک را یافت و بزرگشان کرد. در بزرگ‌سالى رموس به‌دلیل اختلاف‌نظر در محل ساختن شهر، به‌دست برادرش کشته می‌شود. رومولوس شهر رم را بنا می‌کند و اولین پادشاه آن می‌شود. افسانه‌ای اساطیری و زیبا و لوگویی پرمعنی؛ اما تلویزیون ایران با برخی موارد در این لوگو که شیرخوردن دو کودک دوقلو از یک گرگ ماده را نشان می‌دهد مشکل داشت!
مسئولان شبکه سوم در هنگام پخش بازی بارسا-رم لوگوی باشگاه رم را مات کردند تا پستان ماده‌گرگ واضح نباشد.
لوگوی سانسور‌شده باشگاه رم خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی به یک سوژه مهم تبدیل شد. خیلی‌ها از حرکت حیرت‌انگیز شبکه سوم در سانسور اندام طرح یک گرگ ماده انتقاد کردند. مانند ندانم‌کاری‌های قبلی این‌بار هم این آبروریزی داخلی به یک آبروریزی بین‌المللی تبدیل شد.
چندین رسانه معتبر بین‌المللی مانند بی‌بی‌سی، کوریره دلو اسپورت ایتالیا، موندو اسپورتیوو ایتالیا، دیلی‌میل و سان انگلیس، سایت معتبر گل و… به گزارش و حتی تمسخر این اقدام صداوسیمای ایران پرداختند. «آیا نشان تیم شما برای تلویزیون ایران مناسب است؟».
این جمله‌ای است که در تمسخر کار تلویزیون ایران به دفعات در رسانه‌های خارجی منتشر شد. چندین کاریکاتور هم که دراین‌باره کشیده شده، پیاز‌داغ ماجرا را بیشتر کرد.
کار آن‌قدر بالا گرفت که باشگاه رم هم مجبور به واکنش غیررسمی شد. صفحه این باشگاه ایتالیایی ابتدا با انتشار لوگوی کامل و لوگوی سانسور‌شده‌اش به هر دو لوگو اشاره کرد و نوشت: «اگر من را در این ‌حالت دوست نداری (‌لوگوی صحیح)، می‌توانی این‌طوری دوستم داشته باشی (‌لوگوی سانسور‌شده)». این جمله‌های صفحه باشگاه رم کنایه‌ای بود به سانسور اندام گرگ حاضر در نشان این باشگاه قدیمی.
کاربران ایرانی هم بی‌کار ننشستند؛ آنها که از صبح پنجشنبه در فراگیرشدن اقدام شبکه سه نقش داشتند، این‌بار با مراجعه به صفحات اجتماعی باشگاه رم از آنها دلجویی کردند. صدها پیام عذرخواهی از سوی ایران در صفحات باشگاه رم نوشته شد. ایرانی‌ها نوشتند اقدام تلویزیون ایران را‌ تأیید نمی‌کنند.
حجم دلجویی و عذرخواهی آن‌قدر زیاد بود که باشگاه رم پیام تشکری صادر کرد. رمی‌ها در صفحه خود نوشتند: «سپاس برای همه حمایت‌ها از ایران. مفتخریم به اینکه هواداران فراوان و پرشوری در ایران داریم». صدا‌و‌سیما واکنشی به اتفاقات روزهای اخیر نشان نداد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا