اخبار

جوادی آملی: اگر مردم قیام کنند ما را به دریا می‌ریزند

کشوری که این همه منابع دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد. بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد . البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم . این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسئولان قابل تحمل نیست ….

عبدالله جوادی‌ آملی عصر امروز در دیدار با علی ربیعی که به شهر قم سفر کرده گفت: بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد و از خداوند مسالت می‌کنیم که به اشتغال و تولید و ارج نهادن به مقام کارگر را در جامعه ما روز افزون کند .

وی افزود: البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند، اما ما جای فرار نداریم.

جوادی‌آملی عصر امروز در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی که به شهر قم سفر کرده ضمن تبریک هفته کارگر اظهار داشت :

این مرجع تقلید با بیان اینکه فقر بدنی یک مشکل خوش‌خیم اما فقر فرهنگی یک مشکل بدخیم است ، گفت :

جامعه اگر از نظر حیثیت اجتماعی باشد ، درست باشد فقر مادی هم تحمل می‌کند کما اینکه اوایل انقلاب فشارهای مختلف از جمله جنگ تحمیلی ، بمباران‌ها ، ترور شخصیت‌ها و … تحمل کرده‌اند اما بدون شک همین مردم اختلاس‌ها و بی‌عرضگی‌های مسئولان را تحمل نمی‌کند .

وی با بیان اینکه باید غده‌های بدخیم جامعه که مردم را ناراحت می‌کند شناسایی و برطرف کنیم ، گفت:

باید بفهمیم و درست عمل کنیم و بدانیم که مسایلی مانند دو تابعیت بودن مسئولان و پر کردن جیب برخی افراد تحمل نمی‌شود . باید بدانیم اگر ملت به‌خاطر همین مسایل نامطلوب شورید دیگر همه را می‌شورد و کنار می‌گذارد . به همین جهت حواس‌تان باشد .

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد :
چگونه است که کشور ۸۰۰ میلیونی [جمعیت چین در سرشماری سال ۲۰۱۵ حدود ۱,۳۷۲,۶۸۰  میلیون نفر برآورد شد]که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور ۸۰ میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم ؟ آن کشور با کفر ۸۰۰ میلیون را اداره می‌کند اما ما با داشتن امام حسین ( ع ) و امام علی ( ع ) نتوانسته‌ایم ؛ یعنی از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم .

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه راه‌حل بسیاری از مشکلات کشور ارج نهادن به کارگر است ، گفت : دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند . کشور آلمان در جنگ‌جهانی دوم با خاکستر یکسان شد اما با پشتوانه کار ملت خود مشکلات را برطرف کرد .

وی با بیان اینکه براساس آموزه‌های دین ملتی که آب و خاک مناسب دارد اما دستش را به سوی دیگران دراز کند از رحمت خداوند دور خواهد شد ، گفت : حقیقت این است که اگر معنی فقر را می‌فهمیدیم بیشتر تلاش می‌کردیم .

جوادی آملی با بیان اینکه فقیر طبق آموزه‌های قرآن کریم یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته ، گفت : آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید ؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد .

جوادی‌آملی با بیان اینکه ملتی که جیبش خالی است بدون‌شک زیر بار دیگری می‌رود ، گفت : این سخنان را قرآن کریم بیان کرده و ما از قرآن راستگوتر نداریم .

جوادی‌آملی تصریح کرد : بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد . البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم . این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسئولان قابل تحمل نیست . کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد .

وی با اشاره به بیان نظرات مردم در فضای مجازی گفت : فضای مجازی به نظر من مجازی نیست بلکه یک فضای حقیقی است و هرجایی که اندیشه و فکر قابل بیان شد آن فضا فضای حقیقی است .

این مرجع تقلید با اشاره به برخی ناکارآمدی‌ها در کشور گفت : کشور هلند با اینکه کوچک‌تر از مناطق شمالی ایران است اما بخش عمده‌ای از لبنیات کشور دنیا را تامین می‌کند اما ما که نمی‌توانیم در این زمینه ظهور و بروز کنیم به خاطر بی‌عرضگی است .

جوادی آملی گفت : اگر ما توانستیم مشکل پشت میز نشستن افراد پر ادا ، فاصله طبقاتی و بانک‌های ربوی و … را حل کنیم ملت در برابر دیگر مشکلات تحمل خواهد کرد اما این مشکلاتی که گفته شد واقعا قابل تحمل نیست .

بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد . البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم . این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسئولان قابل تحمل نیست . کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد .

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا