جوانان

۱۳۶هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران

بیش از ۱۳۶‌هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد که ۲۰‌هزار از این تعداد در استان سیستان‌و‌بلوچستان زندگی می‌کنند…

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد که ۱۳۶‌هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد. معضل کودکان بازمانده از تحصیل بحث دیروز و امروز نیست و مدت‌هاست که کشور را به خود درگیر کرده است. این در حالی است که در قرن ۲۱ فقدان بستر آموزشی زخمی مهلک بر اجتماع است که تا حدودی عجیب هم به‌نظر می‌رسد. با این حال مطابق قانون اساسی ایران، آموزش و پرورش برای همه کودکان و نوجوانان ایرانی تا دوره متوسطه رایگان است و دولت وظیفه دارد امکان تحصیل را برای همگان از طریق وزارت آموزش و پرورش فراهم سازد. از سوی دیگر، آنچه در این میان حائز اهمیت است این است که کودکان بازمانده از تحصیل، در گروه سنی مدرسه، شش تا ۱۸ سال قرار دارند. برخی از آنها به‌دلیل حضور در مناطق دورافتاده اصلا وارد سیستم آموزشی نمی‌شوند و برخی دیگر نیز در سن شش سالگی وارد مدرسه شده و به دلایل مختلف مجبور به ترک تحصیل می‌شوند. گروه دوم اغلب وارد بازار کار شده تا به این طریق کمک خرج خانواده خود باشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازماندگی از تحصیل به دلایل فقر خانواده، نداشتن اوراق هویتی معتبر، ازدواج در سنین پایین و تعصب‌های خانوادگی در ممانعت حضور دختران در مدرسه و کمبود امکانات و نبود اماکن آموزش در مناطق محروم مربوط می‌شود. این در هر حالی است که یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی دستیابی به آموزش است و هر چه دولتمردان در این راستا کوشا باشند دستاوردی بزرگی را به‌همراه دارد. ایران از سال ۱۳۷۳ به پیمان‌نامه حقوق کودک پیوسته است، اما تعدادی از قوانین ایران هنوز با پیمان‌نامه حقوق کودک مغایرت دارند.
براساس بند ماده ۳۲ پیمان نامه جهانی حقوق کودک که به امضای ایران نیز رسیده است، باید حقوق کودک به رسمیت شناخته شود. به این معنا که باید کودکان را در برابر بهره‌کشی اقتصادی و انجام هرگونه کاری که ممکن است زیان بار باشد، خللی در تحصیل شان به وجود آورد و به سلامتی یا رشد جسمانی، ذهنی و اخلاقی‌شان آسیب برساند، حمایت کرد. با اعمال حقوق کودکان، این گروه سنی قادر خواهد بود که به تحصیل خود بپردازد و به ابتدایی ترین و اساسی ترین حقوق متعارف خود دست یابد. آنچنان که سوادآموزی یکی از مهم‌ترین مسائل آموزش و پرورش جامعه ایران محسوب می‌شود، چرا که برپایه آمار منتشر شده در سال ۱۳۹۰، ایران بالغ بر دو‌میلیون نفر بی‌‌‌سواد دارد که توانایی خواندن و نوشتن را ندارند. دو روز گذشته معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد که ۱۳۶‌هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد. احمد میدری با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این وزارتخانه ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل است، اظهار کرد: بیش از ۱۳۶‌هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد که ۲۰‌هزار از این تعداد در استان سیستان‌و‌بلوچستان زندگی می‌کنند. او خاطرنشان کرد: درصدد هستیم با همکاری بهزیستی و کمیته امداد کودکان بازمانده از تحصیل ساماندهی شوند و تحصیل خود را ادامه دهند. او عنوان کرد: بحث ساماندهی کودکان کار نیز به‌دلیل اینکه این کودکان هم تحصیل و هم کار می‌کنند، نمی‌توان کار خاصی را برای آنها انجام داد.

ضرورت استخدام نیروهای بومی

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر به شهرستان دهلران اظهار کرد: شهرستان دهلران دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش کشاورزی است و مشکلات این شهرستان در بخش‌های مختلف پیگیری می‌شود. او ادامه داد: بحث صادرات محصولات کشاورزی و سیمان از این شهرستان به‌عنوان مطالبه مسئولان شهرستان حتما در سطح کشوری پیگیری می‌شود. او با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مسئولان بحث استخدام نیروهای بومی شهرستان در شرکت‌های نفت و گاز بوده است، بیان کرد که این مهم نیز حتما باید مورد توجه قرار گیرد و مسئولان مرتبط باید آمارهای موجود در این زمینه را ارائه دهند. به گزارش مهر، میدری عنوان کرد: یکی از مشکلات بزرگ شهرستان دهلران بحث مسکن مهر بود که این مهم نیز توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزیر راه و شهرسازی بررسی خواهد شد.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا