اجتماعی

گرانی دلار دارو را گران کرد/تجمع بیماران در پی افزایش قیمت دارو

وابستگی اقتصاد ایران به قیمت دلار باعث شده با نوسانات اخیر نگرانی‌هایی درباره افزایش قیمت در حوزه‌های مختلف به‌ویژه کالا‌های وارداتی و آن دسته از کالا‌هایی که مواد اولیه آن از خارج از کشور وارد می‌شود، به وجود آید. نوسانات دلار باعث شده بیماران، به‌ویژه بیمارانی که به‌صورت مداوم به دارو احتیاج دارند، دچار مشکلاتی شوند و تجمع آنها در مقابل سازمان غذا و دارو نشان می‌دهد که در شرایط فعلی باید تمهیداتی برای این دسته از شهروندان اندیشید. شاید بتوان تهیه برخی از کالا‌ها را به تعویق انداخت، اما دارو چیزی نیست که بشود خرید آن را به تعویق انداخت. این در حالی است که به اذعان سخنگوی وزارت بهداشت افزایش قیمت دلار تاثیری غیرقابل انکار بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر قیمت‌ دارو و همچنین تجهیزات‌پزشکی گفت: زمانی که دلار از ۱۰۰۰ تومان به سه‌هزار تومان رسید، مجلس وقت ردیف جدیدی را به‌عنوان مابه‌التفاوت ارز داروهای وارداتی ایجاد کرد و در سال اول، ۱۹۲۰‌میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفت؛ حال باید دید بازار ارز به چه صورت پیش می‌رود تا بر اساس آن تصمیم‌گیری شود. ایرج حریرچی در پاسخ به سوالی درباره قیمت‌گذاری تجهیزات‌پزشکی گفت: باید توجه کرد که قیمت‌گذاری تجهیزات‌پزشکی مربوط به سال ۹۳ نیست، بلکه در مقاطع مختلف تعدیل‌های لازم در این رابطه انجام شده است. در قیمت‌گذاری‌ تجهیزات‌پزشکی میزان ارزبری تاثیر دارد. البته قاعدتا افزایش قیمت دلار در قیمت‌گذاری تجهیزات‌پزشکی موثر خواهد بود و ما منتظریم بحران فعلی در مورد دلار رفع و سپس اقدامات لازم انجام شود. او در پاسخ به سوالی دیگری درباره تحت پوشش قرارگرفتن خدمات روان‌پزشکی گفت: از نظر ما دسترسی بیماران روانپزشکی به خدمات مورد نیازشان بسیار مهم است و تخت‌های‌روانپزشکی باید گسترش یافته و تعرفه‌های بستری روانپزشکی به میزان قابل توجه افزایش یابد. البته در گذشته بیمارستان‌ها انگیزه‌ای برای ارائه این خدمات نداشتند و برایشان مقرون به صرفه نبود، اما حالا در حال افزایش ظرفیت این حوزه هستیم. حریرچی با بیان اینکه هزینه‌های فقرزا هزینه‌هایی است که فرد با انجام آن زیر خط فقر می‌رود، افزود: همچنین هزینه کمرشکن زمانی ایجاد می‌شود که خانواری ۴۰‌درصد هزینه‌های غیر‌خوراکی را خرج سلامت کنند. در تعریفی دیگر هزینه کمرشکن به این معنی است که اگر کسی در یک سال ۲۵‌درصد کل هزینه‌هایش را به سلامت اختصاص دهد، در آن سال دچار هزینه کمرشکن شده است؛ اما این به آن معنا نیست که فقیر شده است. بنابراین هزینه فقرزا فرد را فقیر می‌کند، اما هزینه کمرشکن فرد را دچار سختی می‌کند. او با بیان اینکه طبق آمار ۸/۹۱‌درصد کل افرادی که دچار هزینه‌های کمرشکن می‌شوند جزو ۲۰‌درصد درآمدی پایین جامعه هستند، گفت: شش‌درصد از آنها در ۲۰‌درصد پایین‌تر از متوسط قرار دارند و جمعا ۶۰‌درصد بقیه جامعه، ۲/۲درصد نیز دچار هزینه‌های فقرزا می‌شوند.

تجمع بیماران در پی افزایش قیمت دارو

کمبود و افزایش ناگهانی قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به یکی از دغدغه‌های بزرگ این خانواده‌ها تبدیل شده است؛ هنوز چند ماه از تجمع اعتراض‌آمیز خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «ام پی اس» نگذشته است که طی روزهای اخیر شاهد تجمعی جدید مقابل سازمان غذا و دارو بودیم. تجمع خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «نقص‌ایمنی» نیز به این دلیل صورت گرفت که به‌گفته آنها داروهای مورد نیاز این بیماران به‌طور ناگهانی با افزایش قیمت شدید مواجه و این موضوع باعث نگرانی آنها شده است. مادر یکی از کودکان مبتلا به بیماری نقص‌ایمنی اظهار داشت: پسر بنده به بیماری نقص‌ایمنی مبتلاست و متاسفانه هیچ‌یک از مسئولان به فریاد فرزندان مبتلا به این بیماری نمی‌رسند و هرچند وقت یکبار با افزایش قیمت داروها مواجه می‌شویم. متاسفانه با عوض شدن هریک از مسئولان سازمان غذا و دارو این داستان تکرار می‌شود که این موضوع موجبات نگرانی ما را فراهم کرده است. او افزود: دو روز قبل به‌همراه تعدادی از خانواده‌هایی که فرزندان آنها به این بیماری مبتلا هستند مقابل سازمان غذا و دارو به‌دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ داروها تجمع داشتیم، در دی‌ماه سال گذشته به‌دلیل تجمعی در مقابل این سازمان قیمت داروها تا حدودی کاهش یافت. این مادر ادامه داد: طی روزهای اخیر داروهای این بیماران از مبلغ ۱۲۰‌هزار تومان به ۶۰۹‌هزار تومان افزایش یافت و از آنجا که بسیاری از ما توان تهیه داروها را نداشتیم، مجبور شدیم مجددا اقدام به تجمع کنیم که با برپایی این تجمع مسئولان سازمان غذا و دارو به ما اعلام کردند که تا سه ماه آینده می‌توانیم داروها را با تخفیف دریافت کنیم. او تصریح کرد: نگرانی ما از این است که پس از گذشت این سه ماه مجددا با افزایش قیمت مواجه شویم. پدر یکی دیگر از بیماران که ساکن یکی از شهرستان‌های کشور است نیز گفت: بیماران نقص ایمنی ساکن شهرستان باید داروی مورد نیاز خود را بدون تخفیف و با مبالغ سنگین تهیه کرده یا اینکه به‌صورت ماهانه با مراجعه به شهر تهران اقدام به تهیه این داروها کنند.

لزوم تخصیص یارانه دارو به بیماران خاص

یک عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به تاثیر نوسانات بازار ارز بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی می‌گوید: ایران واردکننده تجهیزات پزشکی است و امکان ساخت آنها در داخل ایران وجود ندارد. علاوه بر آن کشور واردکننده داروهای سرطانی و بیماران خاص نیز است. حسینعلی شهریاری می‌افزاید: باتوجه به نوسانات نرخ ارز داروی بیماران خاص افزایش قیمت بسیار پیدا کرده است و در این زمینه در توان مردم نیست که خسارات ناشی از این افزایش قیمت را جبران کنند و اگر به این صورت ادامه پیدا کند خسارات جبران‌ناپذیری را بر بیماران وارد می‌کند. او تاکید می‌کند: تا زمانی که دولت قادر به مدیریت و ساماندهی نرخ ارز نیست باید به بیماران خاص یارانه پرداخت کند. نمی‌توان برخی از این هزینه‌های درمانی را به مردم تحمیل کرد، زیرا وضعیت‌معیشتی مردم اکنون به میزانی بد است که نمی‌توان باری بر دوش آنها افزود. بنابراین دولت باید یارانه این داروها و نیاز بیماران را تا زمانی که وضعیت مدیریت شود و قیمت‌ها به گذشته برگردد، پرداخت کند. شهریاری می‌گوید: داروهای سرطانی بسیار قیمت دارند و در طول چند هفته گذشته ارزش پولی کشور ما نصف شده است. تجهیزات پزشکی مورد نیاز به‌ویژه بیماران قلبی و عروقی و چشمی و بسیاری دیگر از تجهیزات‌پزشکی از خارج وارد می‌شود. بنابراین قیمت این تجهیزات به‌شدت افزایش خواهد یافت و مردم دچار مشکل جدی می شوند. بنابراین باید فکری جدی به حال این موضوع کرد. او در پاسخ به این سوال که افزایش هزینه دارو و درمان آیا می‌تواند سبب شکست موقتی طرح تحول سلامت در کشور شود، گفت: امیدواریم این اتفاق رخ ندهد، زیرا طرح تحول سلامت برای دولت مساله‌ای حیثیتی است و به هر شکل که شده باید این طرح را اجرا کند. شهریاری می‌گوید: باید برای بیماران خاص یارانه تعلق بگیرد و نوسانات ارز را مدیریت کنند. طرح تحول سلامت باید مدیریت شود و از درمان‌های خودالقایی جلوگیری شود. بنابراین منابع مالی باید در اختیار افرادی قرار گیرد که نیازمند درمان جدی هستند و سلامت آنها در خطر است. طی روزهای اخیر خانواده‌های بیماران مبتلا به نقص ایمنی به‌دلیل افزایش ناگهانی قیمت داروها مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.
آرمان- آرزو ضیایی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا