اخبار

پرونده تخلفات شهردار سابق بایگانی نشود/در شهرداری تهران ماهانه رقمی معادل ۶۵۰ میلیارد تومان تخلف شده است

یک عضو شورای شهر تهران در واکنش به گزارش خزانه‌دار شورا در رابطه با عملکرد ۶ماهه مالی شورا اظهار‌داشت:این گزارش جامع درآمد و هزینه در ۶ ماهه اول سال ۹۶ نشان می دهد که شهرداری معادل ۲۷۷۵ میلیارد استقراض کرده است. محمود میر‌لوحی گفت: این رقم به این معناست که در شهرداری ماهانه رقمی معادل ۶۵۰ میلیارد تومان تخلف شده است این گزارش باید در اختیار رسانه‌ها قرارگیرد تا مشخص شود چه بلایی سر منابع شهر آمده است…

لزوم رسیدگی به گزارش‌های نجفی

پرونده تخلفات شهردار سابق بایگانی نشود

عملکرد محمد علی نجفی در شهرداری تهران درمبارزه با فساد و شفافیت به حدی بود که مخالفانش پس از ۷ ماه نتوانستند او را تحمل کنند. گرچه نجفی استعفای خود را منبعث از بیماری خود عنوان کرد، اما کمی سخت بود بیماری علت اصلی استعفای وی قلمداد شود. ادر این راستا علیرضا رحیمی نماینده تهران با اشاره به گزارش‌های نجفی درباره تخلفات شهرداری می‌گوید:« انتظار این است این گزارش‌ها در قوه قضائیه بایگانی نشود و مورد رسیدگی قرار گیرد.» باید دید ابهامات گسترده‌ای که در عملکرد شهرداری سابق وجود دارد چه زمانی از سوی نهاد‌های ذی‌ربط پیگیری و بررسی خواهد شد.

مهم‌ترین ویژگی شهردار آینده

یک نماینده مردم تهران در ارتباط با لزوم شفافیت در شهرداری تهران اظهار کرد: شفافیتی که مدام راجع به آن صحبت می شود نه تنها مطالبه مردم بلکه لازمه و ضرورت فعالیت‌های خدماتی و مدیریتی است. علیرضا رحیمی گفت: ورود آقای نجفی به شهرداری تهران فضایی را در شهرداری ایجاد کرد که علاوه بر شفاف سازی، زمینه‌ای را برای سالم‌سازی فعالیت‌های خدماتی و مدیریتی در شهرداری تهران ایجاد کرد ایشان در قدم‌های اول موفق بود اگرچه دوره مدیریتی‌اش‌ آنقدر طولانی نبود که همه اهدافش محقق شود. عضو فراکسیون امید با اشاره به ارسال گزارش‌های مستندی در خصوص تخلفات شهرداری تهران از سوی نجفی به مجموعه قوه قضائیه و حوزه‌های نظارتی اظهار کرد: انتظار این است این گزارش‌ها در قوه قضائیه بایگانی نشود و مورد رسیدگی قرار گیرد. ممکن است مقامات قضایی بگویند که به این موارد رسیدگی می شود اما نتیجه برای مردم مهم است و اینکه در روند رسیدگی باید به مردم گزارش بدهند که چه پرونده‌ای در کدام شعبه رسیدگی می شود. مردم از دادستان تهران و دادستان کل کشور انتظار دارند در مسیر شفاف‌سازی و سالم سازی فضای مدیریتی و قضایی به مردم گزارش دهند. وی سلامت رویکرد، کارایی و توانمندی مدیریتی در مبارزه با فساد و سالم سازی فضای مدیریتی را مهمترین ویژگی شهردار آینده تهران عنوان و خاطرنشان کرد: شهردار آینده باید از استحکام مدیریتی لازم برخوردار باشد تا فشارهای درونی و بیرونی کار مدیریتی وی را متوقف نکند و به لحاظ گرایش سیاسی هم تعهد بدهد که آن را در مدیریت شهری دخالت ندهد.

توضیحات خزانه دار شورای شهر

خزانه دار شورای شهر تهران در جریان ارائه گزارش درباره حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران در ۶ماهه نخست سال ۱۳۹۶ اظهار کرد: شورای پنجم و شهردار منتخب از شهریور ماه آغاز به‌کار کرده و بخش عمده این گزارش بالغ بر ۵ ماه به عملکرد شهردار پیشین است. حسن رسولی در ارزیابی کلی، گفت: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی ۶ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۸۹هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند، اما در ۶ماهه نخست ۱۳۹۶ شهرداری تهران توانست با تحقق ۷۳ درصد منابع، مبلغ ۶۵هزار و۶۷۶ میلیارد ریال را تحصیل و مبلغ ۷۹هزار۲۶۲ میلیارد ریال هزینه کند. تحقق ۷۳ درصد منابع و ۸۹ درصد مصارف بودجه مصوب نشانگر آن است که شهرداری آنچنان که باید در مسیر انضباط و اجرای دقیق بودجه تلاشی نکرده و این روند نمونه ای است از آنچه در ۱۲ سال گذشته بر منابع و مصارف شهرداری گذشته است. این عضو شورای شهر تهران درباره بخش عملکرد هزینه شش ماه سال ۹۶، گفت: این در بخش شهرداری تهران با کسری عملکردی ۱۰هزارو ۲۳۸ میلیارد ریالی نسبت به بودجه مصوب مواجه است، که عمده این کسری عملکرد مربوط به بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی پروژه‌ها و هزینه‌های توسعه شهر است، در حالی که شهرداری مکلف به هزینه ۴۴ درصد منابع در این محل بوده، ما شاهدیم تنها مبلغ ۲۲هزارو ۸۱۴ میلیارد ریال معادل ۲۹درصد از منابع را در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای هزینه کرده وما با کسری عملکرد ۱۵ درصدی در این بخش مواجه بوده‌ایم،این بدان معناست که به‌رغم آنکه شهرداری برای اداره شهر و شهرداری برای تامین منابع مالی خود دست به استقراض زده، اما این استقراض در مسیر توسعه شهر مصرف نشده است. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهرتصریح کرد: در بخش مصارف هزینه‌ای که عمدتا به نگهداشت شهر، حقوق و دستمزد و هزینه های اجتناب ناپذیر شهرداری اختصاص می یابد شاهد عملکرد ۲۹ هزار ۷۳۹ میلیارد ریال هستیم که ۳۸ درصد کل مصارف شهرداری در ۶ماهه نخست سال ۱۳۹۶ را از آن خود کرده است. رسولی خاطر نشان کرد: در بخش مصارف تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان هزینه‌های توسعه شهر و اجرای پروژه‌های عمرانی ما شاهد عملکرد ۲۲هزارو ۸۱۴ میلیارد ریالی شهرداری هستیم که در مقایسه سرانگشتی با مصارف هزینه‌ای طی همین دوره در می‌یابیم که مدیران وقت شهرداری برای توسعه و عمران شهر ۶هزار و۹۲۵ میلیارد ریال کمتر از هزینه‌های جاری خرج کرده‌اند، این اعداد روشنگر حقایق تلخی هستند که ماه‌های پایانی دوره فعالیت مدیران پیشین شهرداری در سال ۱۳۹۶ را روایت می‌کنند.

تخلف ۶۵۰ میلیاردی

یک عضو شورای شهر تهران در واکنش به گزارش خزانه‌دار شورا در رابطه با عملکرد ۶ماهه مالی شورا اظهار‌داشت:این گزارش جامع درآمد و هزینه در ۶ ماهه اول سال ۹۶ نشان می دهد که شهرداری معادل ۲۷۷۵ میلیارد استقراض کرده است. محمود میر‌لوحی گفت: این رقم به این معناست که در شهرداری ماهانه رقمی معادل ۶۵۰ میلیارد تومان تخلف شده است این گزارش باید در اختیار رسانه‌ها قرارگیرد تا مشخص شود چه بلایی سر منابع شهر آمده است.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا