گوناگون

بسیجیان طرفدار خامنه‌ای به بسیجیان طرفدار احمدی‌نژاد پاسخ دادند

٣٣٠ نفر از دانش آموختگان بسیجی طرفدار علی خامنه ای با انتشار نامه ای سرگشاده به خامنه ای، در واقع به نامۀ ٣٠٠ دانشگاهی بسیجی و روحانی طرفدار محمود احمدی نژاد پاسخ داده اند. امضاکنندگان نامۀ جدید ضمن “بعیت مجدد” با خامنه ای تأکید کرده اند که همۀ مسئولان فعلی و سابق جمهوری اسلامی باید در قبال عملکرد خود پاسخگو باشند.

اگر چه نویسندگان نامه نگفته اند که آیا این مسئولیت و پاسخگویی شامل خامنه ای نیز می شود، اما آنان با اشاره به نامۀ اخیراً منتشر شده از سوی ٣۰۰ بسیجی طرفدار محمود احمدی نژاد گفته اند : “جمعی از برادران جوان ما در تشخیص اولویت ها، چالش ها یا راهکارها” نظر متفاوتی داشته اند و این نظر را در نامه ای سرگشاده خطاب به خامنه ای ابراز داشته اند. بسیجیان طرفدار خامنه ای نوشته اند : برغم این اختلاف نظر “ما و آنها، همه، زیر خیمه انقلابیم و به این اختلاف، برادارانه می نگریم”، هر چند به پیروی از خمینی آموخته ایم “با هیچ‌کس در هر مرتبه ای که باشد عقد اخوت نبندیم.”

٣٣٠ بسیجی طرفدار ه خامنه ای افزوده اند که ادارۀ کشور در جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخابات صورت می پذیرد و شخص آیت الله خامنه ای تاکنون “بزرگترین محافظ حق انتخاب ملت” بوده و به همین خاطر از نگاه آنان “مسئولان فعلی و سابق باید در قبال عملکرد خود در پیشگاه خداوند، قانون و ملت پاسخگو باشند.”

آنان تلویحاً بسیجیان طرفدار محمود احمدی نژاد را به “یکجانبه نگری” و شتابزدگی در قضاوت متهم کرده و مدعی شده اند که طی چهار دهۀ اخیر “تعالی جمهوری اسلامی در سطح جهانی و تعمیق مردمسالاری… در سایه ولایت فقیه حاصل شده”، هر چند چالش های بسیاری هنوز پیش روی جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است.

در روزهای گذشته سیصد تن از فارغ التحصیلان و دانشگاهیان و همچنین برخی روحانیان که عموماً فعالیت در سازمان بسیج را در کارنامۀ خود دارند در نامه ای خطاب به علی خامنه ای به مناسبت آغاز چهلمین سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی ایران، نگرانی خود را نسبت به آیندۀ کشور و حکومت اسلامی و همچنین گسست به وجود آمده میان مردم و حاکمیت ابراز داشتند.

آنان در این نامه نوشتند که “با شکل گیری و گسترش ساختارهای غیررسمی و غیرانتخابیِ موازی و کاهش مداوم سهم دولت در تصمیم گیری های کلان و ادارۀ کشور” و بروز منظم تقلب (مهندسی) در انتخابات، وضعیت به گونه ای شده که دولت در ایران مظهر ارادۀ عمومی نیست و رئیس جمهوری که برندۀ انتخابات فرض می شود از نگاه مردم در بهترین حالت برآیند “انتخاب میان بد و بدتر است” و به همین خاطر “نمی تواند هیچ امیدی برای بهبود اوضاع را نمایندگی کند.”

نامۀ سیصد بسیجی طرفدار محمود احمدی نژاد تصریح کرده بود : صرف برگزاری انتخابات در این وضعیت نشانۀ دموکراسی نیست و شرکت مردم در “دوگانه های اجباری” که حکومت به وجود می آورد بیانگر حقانیت نظام اسلامی نیست. آنان یادآوری کرده اند که علی خامنه ای خوب می داند که آن دسته از مردمی که در دی ماه گذشته به خیابان ها نیامدند با معترضان همدل بوده اند. آنان تأکید کردند که ماهیت و ابعاد اعتراض ها و شعارهای آنان کاملاً تغییر کرده و “زنگ خطر فروپاشی اجتماعی ایران را به صدا درآورده اند.” به گفتۀ نویسندگان نامه اکنون ناامیدی عمومی “در فضای باصطلاح حزب الهی نیز به جد قابل مشاهده است.”
رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا