فرهنگی

مافیای فرهنگی و تبعاتش ساخت فیلم‌نامه‌های آبکی

مافیای کتاب که چند سالی است در حال شکل‌گرفتن است، بدون مطالعه و ارزشیابی متن نوشته‌شده، فقط در ازای دریافت وجوهی، فرهنگ و ادبیات غنی این کشور را نشانه رفته‌‌اند …
متأسفانه این روزها شاهد سکوتی ترسناک از أهالی و متولیان فرهنگ هستیم؛ سکوتی که بی‌شک خیانتی است در حق پیشرفت این سرزمین و آینده فرزندانمان…
بدون شک ریشه‌ای‌ترین ویژگی انسان در تمامی ادوار تاریخی، فرهنگ است. فرهنگ ریشه در رسومات و آیین‌ها دارد و شاید کلیدی‌ترین عنصر سازنده تمدن‌هاست؛ واژه‌ای با گستره‌ای وسیع به وسعت هنر و ادبیات و معماری و شکل زیستن به صورت عام.
جهان ما در حال دگرگونی است. آنچه موسوم به اوضاع منطقه است، بحرانی است و اوضاع آنچه در این زمانه بحرانی‌تر است، وضعیت فرهنگ است؛ از اوضاع نشر کتاب و پشت پرده چاپ اندیشه‌ها تا شرایط ورود به هنرهای دراماتیک و باندهای مخوف درونش که جزئی از بسترهای مهم فرهنگی یک سرزمین‌اند نمی‌توان بی‌اعتنا گذشت.
اما متأسفانه این روزها شاهد سکوتی ترسناک از أهالی و متولیان فرهنگ هستیم؛ سکوتی که بی‌شک خیانتی است در حق پیشرفت این سرزمین و آینده فرزندانمان.
اهمیت کتاب چه از نظر شرعی (کتاب‌های مقدس ادیان) و چه از نظر تاریخی و علمی، برای بشر ‌انکارناپذیر است؛ کتاب حامل تجربه‌های زیستی انسان است، حامل رؤیای او و یکی از اصلی‌ترین ارکان فرهنگی بشر. اما این روزها و در شلوغی این‌همه اتفاقات سیاسی و مشکلات اقتصادی چه بر سر این کودک آمده است؟
کتاب که بحق غذای روح و فکر بشر است و تأثیری انکارناپذیر در ایجاد فرهنگ درست یا حفظ فرهنگ خوب دارد، این روزها در چه حالی است؟ متأسفانه این روزها در بین آثار خوب، بعضا شاهد ورود کتاب‌هایی بی‌ریشه نیز هستیم؛ کتاب‌هایی که ریشه‌های فرهنگی این سرزمین را نشانه رفته‌اند. در‌این‌میان، نقش‌آفرینی ناشران قابل‌تأمل است. با همه احترامی که برای ناشران فهیم و دلسوز قائلیم، اما متأسفانه ناشرانی در‌این‌میان هستند که در ازای دریافت وجه، اقدام به چاپ هرگونه کتاب‌های سطحی می‌کنند که خیل آنها کم نیست؛ ناشرانی که در رگ‌های فرهنگ این سرزمین سم تزریق می‌کنند و هیچ‌کس جلودارشان نیست.
مافیای کتاب که چند سالی است در حال شکل‌گرفتن است، بدون مطالعه و ارزشیابی متن نوشته‌شده، فقط در ازای دریافت وجوهی، فرهنگ و ادبیات غنی این کشور را نشانه رفته‌‌اند و در مقابل، آثاری غنی و ریشه‌دار از نویسندگانی دغدغه‌مند، در حال خاک‌خوردن در طاقچه‌هایند و این خواسته یا ناخواسته باعث به‌حاشیه‌بردن روشنفکران عمیق و واقعی این سرزمین و به‌میدان‌آمدن کتاب‌هایی سطحی که به خورد مخاطب می‌روند و تبعات فرهنگی و اجتماعی ما بعد آن می‌شود.
از آن طرف هم مافیای تصویر وجود دارد که در دست چند گروه، ذائقه فرهنگی مخاطب را نشانه رفته است؛ بازی‌دادن به هم‌حزبی‌ها و به‌حاشیه‌راندن غیرهم‌حزبی‌ها بدون توجه به شایسته‌سالاری و تجربه. هزینه‌های سرسام‌آور و ساخت فیلم‌نامه‌های بعضا آبکی فقط به علت اینکه از ماست! و حذف نوشته‌هایی غنی و ارزشمند فقط به دلیل اینکه با ما نیست! اما تبعات این همه لابی‌گری، مهم و خطرناک است. چراکه همه این اتفاقات مستقیما بر فرهنگ یک جامعه تأثیرگذار است. بر ساخت تمدن آینده یک سرزمین مؤثر است، زیرا ذائقه و فرهنگی جدید را ایجاد می‌کند. آنچه کاشته می‌شود همان درو می‌شود. در این هیاهوی بازار مکاره فرهنگی، آیندگان این سرزمین چه چیزی را درو می‌کنند، به مخاطب فهیم وا می‌گذارم.
اما آنچه این روزها در سرزمین فرهنگی این مرز و بوم می‌گذرد، زنگ خطری است بر هر مخاطبِ فهیم که نگران ریشه‌هاست.
هر بوته‌ای که می‌روید «نهالی ثَمَرده» نیست.
پرستو زارعی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا