گوناگون

خنده مرغ زنده داخل قابلمه جوشان

آن چه محسنی‌اژه‌ای درباره ی یار دیرینه اش سعید مرتضوی گفته است مرغ زنده را هم در داخل قابلمه ی جوشان روی اجاق به خنده می اندازد، چون این حرف بر خلاف میل معاون رئیسش، آقای صادق آملی لاریجانی نهایت بی عرضگی ضابطان قضایی، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد.

اگر همین امروز یک نظرسنحی مستقل انجام و پرسیده شود که این نظر سخنگوی قوه قضائیه درباره عدم اجرای حکم ۲سال زندان سعید مرتضوی در خصوص معاونت در قتل محسن روح الامینی و دیگر جنایت های وحشتناک سال ٨٨ در زندان کهریزک را چگونه ارزیابی می کنید که تاکید کرده است “حکم جلب مرتضوی صادر شده اما هنوز گیرش نیاورده‌اند،حالا نمی‌دانم چطور هست!”، مسلما اغلب مردم ایران لبخند بر لب می آورند و می گویند چنین سخنی را به هیج وجه باور نمی کنند.

در این میان، آن هایی که حافظه ی تاریخی بهتری دارند به سخنان پیشین ایشان در مورد قدرت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ایران در دستگیری مجرمین قضائی، حتی گریخته به خارجِ مرزهای جمهوری اسلامی اشاره خواهند کرد. به عنوان مثال به آن مصاحبه ی پر طمطراق و فاتحانه که به بازداشت ریگی در زمان سفر هوایی و انتقالش به ایران اشاره داشت.

البته، آنها می توانند این پرسش را مطرح کنند مگر سعید مرتضوی شخصا و بدون کمک جریان های خاص، قدرت و توان بالاتری از آن جنایتکار مقیم پاکستان دارد که نمی توان در داخل ایران دستگیرش کرد- الا که اراده ای سیاسی بازداشت و زندانی کردن دادستان محبوب مقام های بالای کشور را مصلحت نداند!

البته هستند افرادی که در مقابل نام محمود رضا خاوری را به میان خواهند کشید. مدیرعامل پیشین بانک ملی، فرد شاخص در پرونده رسوایی بزرگ اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که با همدستی بعضی از مسئولان رسمی که اتفاقا آقای آژه ای آن ها را می شناسد راحت و آسوده از مرز خارج شد و در کانادا اقامت گزید. همان متهم شناخته شده ای که با تمام شعارها و تهدیدها، نه تنها دستگیر نشده است بلکه خود و خانواده اش دارند بلند بلند به ریش ملت ایران می خندند.

نکند که حالا نوبت سعید مرتضوی است که با مساعدت آمران سیاسی و یاران دیرینه اش در قوه قضائیه، با آن قیافه مضحک و لبخندهای مسخره به ریش مردم، به ویژه متهمان دادگاه های نمایشی و احکام فرمایشی اش بخندد.

شاید هم او اکنون نزد محمود احمدی نژاد رئیس سابقش زندگی می کند که مقام های سیاسی و قضائی جمهوری اسلامی به دلائل خاص خود که مردم نباید از آن خبر داشته باشند، “مصلحت” می بینند که آزاد باشد، اما بسیاری از افراد بیگناه زود و سریع در هر نقطه ای از ایران دستگیر شوند و تنها خبر مرگ ناگهانی شان در زندان به علت خودکشی به اطلاع خانواده های شان رسانده شود!

عیسی سحرخیز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا