فرهنگی

“کن” با انتخاب فیلم پناهی در بخش مسابقه، از ایران خواست به این کارگردان اجازه خروج دهد

مدیران هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن، روز پنج‌شنبه ۱۲ آوریل/ ۲۳ فروردین از مقامات دو کشور ایران و روسیه درخواست کردند که اجازه خروج “جعفر پناهی” و “کیریل سِرِبرِنیکوف”* کارگردان‌های ایرانی و روس برای شرکت در این جشنواره داده شود. تازه‌ترین فیلم‌های این دو کارگردان برای نمایش در بخش رقابتی جشنواره کن انتخاب شده است….

“پیِر لِسکو” رئیس این دوره از جشنواره کن اعلام کرد: «مقامات ایرانی در روزهای آینده نامه‌ای از سوی ما و مقامات فرانسوی مبنی بر درخواست اجازه خروج از کشور برای جعفر پناهی دریافت خواهند کرد تا او بتواند فیلم خود را در این جشنواره معرفی کند و بعد از آن اجازه بازگشت به کشور را هم داشته باشد».

“جعفر پناهی”، به دنبال حمایت از اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران، پس از مدتی بازداشت به بیست سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین عدم اجازه فیلمسازی در داخل ایران محکوم شده است. قرار است در این دور از جشنواره فیلم “سه رخ” تازه‌ترین ساخته او در بخش رقابتی به نمایش درآید.

قرار است در هفتاد و یکمین جشنواره کن، فیلم‌های “دایره”، “طلای سرخ” و “این یک فیلم نیست” هم از این کارگردان در دیگر بخش‌ها به نمایش درآید.

پیش از این نیز، فیلم “تاکسی تهران” (تاکسی)، از جعفر پناهی در جشنواره برلین سال ۲۰۱۵ جایزه “خرس طلایی” را دریافت کرد، هرچند خود او امکان شرکت در این جشنواره را نداشت.

همچنین در حالی که قرار است فیلم “تابستان” از “کیریل سِرِبرِنیکوف”* در بخش رقابتی این دوره از جشنواره شرکت کند، خود او از سال گذشته در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

کیریل سربرنیکوف، کارگردان تحسین‌شده و خلاق روس است که پیش از این آثاری در انتقاد از محافظه‌کاری اجتماعی پوتین و رشد این تفکر در جامعه روسیه ساخته است.

سال گذشته وی به اتهام “سوء استفاده از اموال عمومی” دستگیر شد، هرچند خود او این اتهام را “بی‌معنا” خوانده است. از آن زمان وی در بازداشت خانگی در مسکو به سر می‌برد. تاکنون بسیاری از چهره‌های فرهنگی و هنری و همچنین روشنفکران روسی از وی حمایت کرده‌اند.

در بخش رقابتی این دوره از جشنواره کن، ۱۸ فیلم‌ از جمله “همه ‌می‌دانند” از “اصغر فرهادی”، محصول مشترکی از کشورهای اسپانیا، فرانسه و ایتالیا، همچنین “کتاب تصاویر” از “ژان لوک گدار” کارگردان فرانسوی و نیز فیلم “فرشته غمگین” از “کریستف اونوره”، کارگردان جوان فرانسوی به نمایش درآید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا