بین‌المللی

صحنه‌سازی حمله شیمیایی به دوما کار بریتانیا است

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حمله شیمیایی احتمالی در سوریه توسط بریتانیا صحنه‌سازی شده است. لندن این اتهام را “دروغ آشکار” و “مضحک” خواند. آمریکا، بریتانیا و فرانسه رژیم اسد را مسئول این حمله شیمیایی احتمالی می‌دانند.

روز جمعه (۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین) ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: «ما شواهدی در اختیار داریم که نشان می‌دهند بریتانیا در برنامه‌ریزی اقدام تحریک‌آمیز در غوطه شرقی به‌طور مستقیم شرکت داشته است.»

کرن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، اظهارات کوناشنکوف را “دروغی آشکار” و “مضحک” خواند. او گفت: «این بدترین خبر جعلی‌ای است که ما تاکنون از دستگاه تبلیغاتی روسیه شنیده‌ایم.»

بر اساس گزارش‌های گوناگون، در حمله احتمالی شیمیایی به دومادر غوطه شرقی در شامگاه ۷ آوریل (۱۸ فروردین) بین ۴۲ تا ۸۵ نفر کشته شدند.
ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه رژیم اسد را مسئول این حمله می‌دانند.

دولت روسیه مدعی شد که کارشناسان این کشور در دوما آثاری از حمله شیمیایی کشف نکرده‌اند.
دولت سوریه نیز ضمن رد این اتهام از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی دعوت کرد، در دوما در این زمینه تحقیق کند. قرار است که ده کارشناس این سازمان روز شنبه (۱۴ آوریل) راهی سوریه شوند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، پس از آخرین تماس تلفنی خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در شامگاه پنجشنبه (۱۲ آوریل) اظهار داشت که حمله شیمیایی به دوما بی‌پاسخ نمی‌ماند.

ترامپ پیش‌تر تهدید کرده بود که واکنش او به این اقدام، حمله نظامی به سوریه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، تهدید ترامپ باعث کاهش ترافیک و رفت و آمد شهروندان دمشق شده است. بسیاری از ساکنان پایتخت سوریه معتقدند که آمریکا به‌زودی تهدید خود را عملی خواهد کرد. به همین دلیل آنها از ماندن در فضای آزاد خودداری می‌کنند.

دولت آلمان گفته است که در حمله نظامی احتمالی به سوریه شرکت نخواهد کرد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا