فرهنگی

پیرامون معضل آب

یکی از این استان‌ها خراسان جنوبی است، استانی که ١٧‌سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و حالا به گفته استاندار سابق آن، ‌یک‌هزار و ٨۵٠ روستای آن به دلیل ١٧‌سال خشکسالی، کمبود آب و نبود اشتغال متروکه شده است.

چند سالی می‌شود که بحران آب، تأمین آب کشاورزی و حتی تأمین آب آشامیدنی را در بسیاری از استان‌های کشور با مشکل جدی روبه‌رو کرده است. بسیاری از روستاها در استان‌هایی همچون سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌ جنوبی، کرمان، ایلام و… با تانکر آبرسانی می‌شوند تا مردم بتوانند آب مورد نیاز خود برای مصرف روزانه را از تانکرها تأمین کنند. این روزها مشکل تأمین آب و بحرانی که دیگر شوخی نیست و هر روز سایه‌اش بزرگتر می‌شود، دلیل پررنگ‌تری برای تخلیه روستاها و مهاجرت روستایی‌ها به شهر شده و بسیاری از آنها را از این وضع خسته کرده است. این در حالی است که تخلیه این روستاها به مرگ تدریجی مناطق زیادی از کشور منتهی شده و در استان‌های مرزی، این خالی از سکنه بودن ناامنی را به همراه خواهد آورد.

 یکی از این استان‌ها خراسان جنوبی است، استانی که ١٧‌سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و حالا به گفته استاندار سابق آن، ‌یک‌هزار و ٨۵٠ روستای آن به دلیل ١٧‌سال خشکسالی، کمبود آب و نبود اشتغال متروکه شده است.

گفته می‌شود کم‌آبی و خشک شدن قنوات اصلی‌ترین مسأله‌ای است که سبب شده کشاورزی در روستاها نابود شود و دیگر زمینه زندگی در آنجا فراهم نباشد. به گزارش سایت فردا، مسأله حایز اهمیت این است که خالی شدن روستاها درحالی به یک دومینوی بزرگ تبدیل شده است که با گذشت سه‌سال از عمر دولت یازدهم و سفرهای متعدد مسئولان ارشد کشور هنوز حرف از مطالعه و تحقیق در این حوزه می‌زنند و از اقدام و عمل خبری نیست.

تاکنون بیش از ۶۰۰ قنات خراسان جنوبی خشک شده و سطح آبدهی ‌سال قنوات نیز کاهش حدود ۴٠ تا ۵٠‌ درصدی داشته است. گفته می‌شود کم‌آبی و خشک شدن قنوات اصلی‌ترین مسأله‌ای است که سبب شده کشاورزی در روستاها نابود شود و دیگر زمینه زندگی در آنجا فراهم نباشد. در چند سال گذشته بحران آب، تأمین آب کشاورزی و تأمین آب آشامیدنی در بسیاری از استان‌های کشور با مشکل جدی روبه‌رو بوده است. بسیاری از روستاها در استان‌هایی همچون سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌ جنوبی، کرمان، ایلام و… با تانکر آبرسانی می‌شوند تا مردم بتوانند آب مورد نیاز خود برای مصرف روزانه را از تانکرها تأمین کنند.

 

صادق شکیب

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا