گوناگون

بحران ارز در ایران: صرافی‌ها بلاتکلیف مانده‌اند

معاون ارزی بانک مرکزی، نگهداری ارز بیش از ١٠ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را ممنوع خواند و گفت که افرادی که در حال حاضر بیش از این مبلغ در اختیار دارند می‌توانند منابع خود را نزد بانک‌ها سپرده گذاری کنند….

گزارش رادیو فرانسه،در پی اقدامات دولت ایران برای کنترل بحران ارز، بانک مرکزی خبر داد که فعلاً ارزی به بازار صرافی‌ها تزریق نمی‌شود و فروش ارز مستقیم توسط صرافی‌ها هم ممنوع است.

روز شنبه ٢۵ فروردین/١۴ آوریل، بانک مرکزی ایران اعلام کرد که در جهت مهار بحران ارز، مقرر شده است که صادرکنندگان غیرنفتی، ارز خود را فقط از طریق سامانه‌ای موسوم به “نیما” به سیستم بانکی یا صرافی‌های مجاز بفروشند. نیما مخفف “نظام یکپارچه مدیریت ارزی” است.

احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی همچنین گفت که طبق ضوابط جدید، بانک‌ها ملزم به خرید اسکناس خُرد افراد هستند و صرافی‌ها نمی‌توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

معاون ارزی بانک مرکزی، نگهداری ارز بیش از ١٠ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را ممنوع خواند و گفت که افرادی که در حال حاضر بیش از این مبلغ در اختیار دارند می‌توانند منابع خود را نزد بانک‌ها سپرده گذاری کنند.

روز جمعه ٢۴ فروردین، محمدعلی کریمی مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در مصاحبه‌ایی تلویزیونی گفت که “قیمتی به غیر از ۴هزار و ۲۰۰ تومان برای دلار نخواهیم داشت و دلالان ارزی هم می‌توانند به همین قیمت، ارز خود را به بانک‌ها بفروشند”.

در حال حاضر، تکلیف صرافان ایرانی و نقش آنها در بازار چندان روشن نیست. محمدعلی کریمی گفت کارکرد جدید صرافی‌ها در حال “بازتعریف” است. به نوشتۀ روزنامه‌های ایرانی این شایعه وجود دارد که صرافی‌ها از این پس فقط اجازۀ خرید و فروش سکه خواهند داشت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا