اخبار

قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد محکومیت حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رای نیاورد

تنها روسیه، چین و بولیوی به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مسکو رای مثبت دادند. هشت کشور از مجموع پانزده عضو با محکومیت حمله به سوریه مخالفت کردند و این در حالی بود که چهار عضو دیگر در رای گیری شرکت نکردند.

 

قطعنامه پیشنهادی روسیه برای محکومیت حمله ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه روز شنبه بعد از بحث و بررسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد رای نیاورد.

تنها روسیه، چین و بولیوی به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مسکو رای مثبت دادند. هشت کشور از مجموع پانزده عضو با محکومیت حمله به سوریه مخالفت کردند و این در حالی بود که چهار عضو دیگر در رای گیری شرکت نکردند.

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست روسیه و برای بررسی حملات هوایی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه تشکیل شده بود. روسیه خواستار محکومیت حملات هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه از سوی شورای امنیت بود.

در آغاز این جلسه آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد از اعضای شورای امنیت خواست که بر اساس منشور سازمان ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی عمل کنند بویژه هنگامی که موضوع بر سر صلح و امنیت است.

دبیر کل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت گفت که شاهد بازگشت جنگ سرد بهمراه انتقام گیری هستیم.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت که مسکو خواستار رای‌گیری در شورای امنیت بر سر پیش نویس قطعنامه پیشنهادی‌ اش برای محکومیت حمله به سوریه است.

وی گفت حملات شما شرایط انسانی در سوریه را وخیم تر کرده است. وی خطاب به آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفت که شما هنوز از فضای استعمار نو خارج نشده اید.

به گزارش یورو نیوز، نیکی هلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت گفت که استراتژی آمریکا در سوریه تغییر نکرده است. او گفت که آمریکا به جستجویش برای یافتن کسانی که از تسلیحات شیمیایی استفاده می کنند و پیشتیبانانشان ادامه خواهد داد. هلی گفت که ترامپ معتقد است اگر رژیم سوریه دوباره از گاز سمی استفاده کند، سلاح های ایالات متحده آماده شلیک اند.

نماینده چین نیز با حمله یکجانبه آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه مخالفت کرد و گفت که کشورش با استفاده از زور مخالف است و اقدام نظامی یکجانبه ناقض منشور ملل متحد است.

نماینده بولیوی در شورای امنیت هم گفت که آمریکا، بریتانیا و فرانسه منشور ملل متحد را نقض کرده اند. وی استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم کرد و خواستار شناسایی عاملان این حملات شد با این حال گفت که با نقض حقوق بین الملل نمی توان با نقض دوباره حقوق بین الملل پاسخ داد. نماینده بولیوی به حملات به عراق و لیبی اشاره کرد و گفت که این حملات امپریالیستی بودند.

بشار جعفری نماینده سوریه در سخنانی در شورای امنیت به سخنان دبیر کل سازمان ملل استناد کرد که جنگ سرد بازگشته است. او گفت که اگر آمریکا، بریتانیا و فرانسه می دانستند که محل تولید تسلیحات شیمیایی کجاست چرا اطلاعات آنها را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ندادند. نماینده سوریه همچنین گفت که سه کشور حمله کننده به سوریه منشور ملل متحد را بار دیگر بخوانند.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا