گوناگون

رییس سابق اف‌بی‌آی: ترامپ فاقد صلاحیت اخلاقی برای ریاست‌جمهوری است

کومی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این احتمال که روسیه مدارکی علیه ترامپ در اختیار داشته باشد، گفت این امر را بعید نمی‌داند. او همچنین احتمال داد ترامپ در روند تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانع‌تراشی کرده باشد…

به گفته رییس سابق اف‌بی‌آی فردی که با زنان “مثل یک تکه گوشت” رفتار می‌کند و همواره دروغ می‌گوید، از نظر اخلاقی صلاحیت لازم برای ریاست‌جمهوری را ندارد. جیمز کومی در آستانه انتشار کتابش در مصاحبه‌ای شدیدا به ترامپ تاخت.

جیمز کومی، رییس سابق اف‌بی‌آی، در مصاحبه‌ای تلویزیونی در سخنانی شدید‌اللحن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرده و او را از نظر اخلاقی فاقد صلاحیت برای پست ریاست‌جمهوری دانسته است.

کومی در این مصاحبه که از شبکه ای‌بی‌سی آمریکا پخش شد، ترامپ را شخصی توصیف کرد که با زنان مثل یک تکه گوشت رفتار می‌کند و همواره دروغ‌می‌گوید. کومی شایعاتی را که از مدت‌ها پیش در مورد عدم سلامت روانی ترامپ و مبتلا بودن او به بیماری زوال عقل در مراحل اولیه رواج دارد، رد کرده و گفت: «او به نظر من فردی با میزان هوش بالاتر از سطح متوسط می‌آید که به خوبی مکالمات را دنبال می‌کند و می‌داند که اوضاع از چه قرار است.»

رییس پیشین اف‌بی‌آی اضافه کرد: «معتقد نیستم که او از نظر پزشکی در وضعیتی نیست که بتواند رئیس‌جمهور باشد، بلکه فکر می‌کنم او از نظر اخلاقی صلاحیت رئیس‌جمهور بودن را ندارد.»

ترامپ در مه سال ۲۰۱۷ کومی را از پست ریاست اف‌بی‌آی برکنار کرد. روز یکشنبه (۱۵ آوریل) ترامپ با انتشار چند توییت، به کومی تاخته و او را “با فاصله بسیار زیاد [از دیگر روسای پیشین] بدترین رییس اف‌بی‌‌آی در تاریخ” توصیف کرد.

ترامپ در یکی از توییت‌های خود رییس‌پیشین اف‌بی‌ای را دروغگو خوانده و نوشت “خاطرات” کومی “در جهت منافع شخصی و جعلی” است.

کتاب جیمز کومی با نام “وفاداری مهمتر: حقیقت، دروغ و رهبری” قرار است روز ۱۷ آوریل توزیع شود.

کومی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این احتمال که روسیه مدارکی علیه ترامپ در اختیار داشته باشد، گفت این امر را بعید نمی‌داند. او همچنین احتمال داد ترامپ در روند تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانع‌تراشی کرده باشد.

به گفته کومی در این رابطه قطعا مدارکی وجود دارد و او در این مورد نقش یک شاهد را ایفا می‌کند.

اشاره کومی در این بخش از مصاحبه به گفتگویی میان او و ترامپ در فوریه ۲۰۱۷ باز می‌گردد. به گفته کومی در این دیدار ترامپ از او خواست تا اف‌بی‌آی به تحقیقات خود در مورد مایکل فلین، مشاور امنیت ملی در آن زمان، پایان دهد. ترامپ این ادعای کومی را تکذیب کرده است.

ترامپ در یکی از توییت‌های روز یکشنبه‌اش نوشت، هرگز از کومی تقاضای وفاداری به خود را نکرده است. او نوشت: «من حتی این آدم را درست ‌نمی‌شناسم. تقاضای وفاداری یک دروغ است از بین چندین دروغ‌.«

پس از برکناری کومی از ریاست‌ اف‌بی‌آی رابرت مولر، به عنوان دادستان ویژه تحقیق درباره ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ هدایت این پرونده را در دست گرفت.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا