حقوق بشر

تجمع خانواه های بازداشت شدگان اهواز در مقابل نهادهای حکومتی

خانواده های حدود ۵۰۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیرا اهواز، صبح دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ( ۱۶ آپریل ۲۰۱۸) مقابل استانداری خوزستان و دفاتر نمایندگان این شهر در مجلس تجمع کردند …

به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز، بخش دیگری از خانواده های بازداشت شدگان روبه روی دفتر نماینده اهواز در مجلس علی ساری، و تعدادی دیگر نیز روبه روی دفتر جواد الباجی نماینده دیگر اهواز تجمع کردند.
خانواده بازداشت شدگان اعتراضات اخیرا اهواز، با انتشار بیانیه ای که نسخه از آن به سازمان حقوق بشر اهواز رسیده تاکید کردند که دستگیری فرزندانشان تنها به دلیل تجمعات عرب ها در دفاع از هویت عربی صورت گرفته است. آنان تاکید کردند که این جوانان از فعالان مدنی مسالمت آمیز و هویت طلب بوده و در چهارچوب قانون خواستار مطالبات خود بودند اما بدون هیچ دلیلی در خانه یا محل کار یا جاهای دیگر دستگیر و بازداشت شده اند.
خانواده ها تاکید کردند که در مراجعه به دادگاه انقلاب هیچکس جوابگو نبوده و امکان ملاقات با قاضی شعبه ١٢ که گویا مسئول رسیدگی به این پرونده هاست را نداشته اند.
خانواده بازداشت شدگان اعتراضات اخیرا اهواز، از استاندار خوزستان خواسته اند که با توجه به مراجعه روزانه آنان به دادگاه انقلاب و سرگردانی و بلا تکلیفی، نسبت به جوابگویی و تسریع در رسیدگی قانونی به مساله بازداشت شدگان اقدام کند.

در این گزارش آمده است، متاسفانه مقامات دولت ایران به جای پاسخگویی به درخواست مردم به پاخاسته، راه‌حل‌ های امنیتی را پیش گرفته و منطقه را به یک پادگان نظامی بزرگ تبدیل کرده‌اند و به بازداشتهای دسته جمعی و خودسرانه ادامه می دهند.
گفتنی است که اعتراضات مردم عرب ایران در اعتراض به برنامه تلوزیرنی شبکه ۲ سیما بود که هویت عربهای اهوازی را انکار و آنها را تحقیر کرده بوده، این اعتراضات به دلیل انباشت مطالبات و سیاستهای تبعیض آمیز و عرب ستیزانه نظام جمهوری اسلامی مانند برنامه حکومت برای تغییر بافت جمعیتی منطقه به نفع مهاجران و به حاشیه راندن و در نهایت حذف مردم عرب، ادامه یافت.
از دیگر مطالبات مردم عرب، حق تحصیل به زبان مادری، مشکلات بیکاری، استخدام‌های غیربومی، حقوق معوقه کارگران، انتقال آب از سرشاخه‌های کارون، توقف روند تخریب محیط زیست، تغییر نگاه امنیتی حاکم بر استان، متوقف شدن روند دستگیری و زندان کنشگران عرب، تاسیس روزنامه و رسانه‌های مستقل به زبان عربی است که دولت ایران به جای حل مشکلات، تا کنون فقط اقدام به راه حل امنیتی و سرکوب خشونت آمیز مطالبات کرده است.

سازمان حقوق بشر اهواز با تاکید بر حق مردم عرب اهواز در ادامه تظاهرات مسالمت آمیز خواهان پایان دادن به سرکوب این تجمعات قانونی و آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی بازداشت شدگان شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا