گوناگون

دولت در تکالیف ارزی یورو را جایگزین دلار کرد

به تصمیم هیات دولت، همه وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی موظفند از ارز یورو به عنوان مبنای گزارش‌ها، آمارها و داده‌های مالی‌ استفاده کنند. مدیرکل بانک مرکزی قبلا گفته که خامنه‌ای از چنین طرحی استقبال کرده است….

 

در جلسه هیات دولت در روز چهارشنبه ۲۹ فروردین، دستورالعملی در لزوم استفاده از یورو به عنوان واحد ارزی کلیه دستگاه‌های اجرایی دولت ابلاغ شد. به تصمیم دولت، بانک مرکزی نیز موظف شده که از زمان ابلاغ این مصوبه، نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به طور مداوم، اعلام و مدیریت کند.

ولی‌الله سیف، مدیرکل بانک مرکزی ایران، پیش‌تر گفته بود که در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای موضوع جایگزینی یورو و دلار را طرح کرده است. او که در بحبوحه بحران بازار ارز به ملاقات خامنه‌ای رفت، به رسانه‌ها گفته بود که پیشنهادش با استقبال رهبر جمهوری اسلامی روبرو شده است.

سیف در جلسه ‌پرتنشی نیز که با نمایندگان مجلس داشت، گفته بود که یکی از برنامه‌های بانک مرکزی تبدیل ارز گزارشگری از دلار به یورو است. سیف گفته که دلار، به دلیل آن که نقشی در تجارت خارجی ایران ندارد، باید پیش‌تر حذف می‌شد.

روشن نیست دامنه تاثیر مصوبه هیات دولت بر بازار ارز ایران چه باشد. بانک مرکزی اواخر بهمن نیز ابلاغیه‌ای داده و ثبت سفارش واردات با دلار آمریکا را ممنوع اعلام کرده بود.

پس از تک نرخی شدن بهای دلار و اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی، نه تنها خرید و فروش ارز تعلیق شد، بلکه فعالیت‌های اقتصادی در حوزه واردات یا صادرات نیز عملا تعطیل شدند. رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی، دوشنبه ۲۷ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفت که بازار ایران از «فاز التهاب» وارد «فاز ابهام» شده است. او گفت در ده روز اخیر هیچ کالایی اعم از مصرفی، سرمایه‌ای یا واسطه‌ای ثبت سفارش نشده که دولت بخواهد به آن ارز اختصاص دهد. او هشدار داد که پس از نوسان‌های اخیر، هیچ فعالیت اقتصادی صورت نمی‌گیرد و هر روز که می‌گذرد ضربه‌ای به اقتصاد کشور وارد می‌شود.

هم‌زمان با ابلاغیه هیات دولت، رهبر جمهوری اسلامی در ملاقات با جمعی از مسئولان و کارمندان وزارت اطلاعات، به بحران ارزی اخیر در کشور اشاره کرد و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی را به اخلال در این زمینه متهم ساخت. خامنه‌ای گفت وقتی در این مسائل دقت شود، رد پای بیگانه و دستگاه‌های اطلاعاتی آنها مشهود است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا