گوناگون

تلفات جاده‌ای ایران ۲ برابر کل اروپا است

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به آمار نگران‌کننده تلفات جاده‌ای در کشور گفت: بیش از دو برابر اروپا و میانگین جهانی تلفات جاده‌ای داریم.

سید محسن طباطبایی مزدآبادی با بیان اینکه به‌طور تقریبی سالانه ۳/۱میلیون نفر از مردم جهان در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند، افزود: اهمیت موضوع ایمنی جاده‌ای در دنیای امروز به حدی است که در بطن اهداف ۱۷گانه توسعه پایدار سال ۲۰۱۵ قرار دارد که بر اساس آن به کاهش میزان تلفات تصادفات جاده‌ای به میزان نصف تا سال ۲۰۲۰ تاکید شده است. اصلی‌ترین دلیل در بروز تصادفات جاده‌ای کشور عوامل انسانی است. برای مثال در نوروز ۹۷روزانه ۴۵ نفر کشته و ۱۰۰-۱۱۰نفر معلول و از کار افتاده دائمی و ۶۰۰-۵۰۰ نفر مجروح را در جاده‌های کشور شاهد بودیم. در حالی که هزینه یک معلول به مراتب بیشتر از هزینه یک فوتی است، باید اذعان کرد که این تعداد تلفات و این میزان خسارات آماری تکان‌دهنده است. می‌توان گفت هر روز یک هواپیما مشابه هواپیمای تهران -یاسوج در جاده‌های کشور سقوط می‌کند.

۹۰درصد تلفات جاده‌ای در کشورهای کم‌درآمد

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ادامه داد: بر اساس اهداف توسعه پایدار بر توسعه سیستم حمل‌ونقل امن مقرون به صرفه قابل دسترس برای همگان به‌ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر همچون کودکان زنان و سالمندان تاکید شده است. طباطبایی‌مزدآبادی با اعلام اینکه ۹۰درصد تلفات جاده‌ای جهان در کشورهای کم درآمد و کمتر توسعه یافته اتفاق می‌افتد، گفت: هزینه تصادفات جاده‌ای در اکثر این کشورها حدود پنج‌درصد تولید ناخالص داخلی آنهاست و پیش‌بینی می‌شود، سوانح جاده‌ای تا سال ۲۰۳۰ به هفتمین عامل مرگ‌ومیر در جهان تبدیل شود. او خاطرنشان‌کرد: آمارهای بین‌المللی اقتصاد بهداشت و سلامت درباره علل اصلی مرگ‌ومیر در کشورها، حاکی از آن است که در کشور ما به نحو منحصر به‌فردی مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات جاده‌ای بعد از بیماری‌های قلبی و مغزی به‌عنوان سومین عامل مرگ‌ومیر و دومین عامل مرگ زودرس معرفی شده است. دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران افزود: این عامل در کشورهای پیشرفته جزو ۱۰عامل نخست نیست و حتی در کشورهایی همچون چین، برزیل و هند نیز عامل هشتم است.
به‌گفته او میانگین جهانی مرگ‌ومیر در اثر تصادفات جاده‌ای حدود ۱۷مورد به ازای صد‌هزار نفر جمعیت است، این عدد برای کشورهای اروپایی حدود ۹مورد به ازای صد‌هزار نفر و در کشور ما حدود ۲۰در صد‌هزار نفر است؛ یعنی بیشتر از دو برابر اروپا و میانگین جهانی تلفات جاده‌ای داریم. دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ادامه داد: طبق آمارهای رسمی در سال ۱۳۹۵حدود ۱۶هزار نفر در اثر تصادفات جاده‌ای در کشور جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۳۳۰هزار نفر مصدوم شده‌اند و در مجموع بیش از ۱۰۰هزار فقره تصادف جاده‌های خارج از شهرها داشته‌ایم. او گفت: با این اعداد و ارقام نگران‌کننده برخلاف اینکه روند مرگ‌ومیر در اثر تصادفات جاده‌ای در کشور کاهشی بوده است، اما در کشور ما ۹۰درصد جابه‌جایی مسافر از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای انجام می‌شود، باید تلاش کنیم و راهکارهای دقیق‌تر و عملیاتی‌تری را جست‌وجو کنیم. طباطبایی با بیان اینکه هوشمندسازی سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای می‌تواند موثر و راهگشا باشد، خاطرنشان کرد: اصلاح قوانین و مقررات به‌ویژه در زمینه سرعت و جرائم مربوط به آن می‌تواند راهبرد موثری باشد. او با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهد با اضافه شدن میانگین سرعت به میزان یک کیلومتر بر ساعت، تصادفات سه‌درصد افزایش می‌یابد، اظهارکرد: موضوع مهم دیگر بالا بردن کیفیت خودروها و سطح ایمنی آنهاست.
با توجه به اینکه بیش از ۶۰درصد مسافرت‌ها و جابه‌جایی‌ها در سطح کشور مربوط به خودروهای شخصی است، ایمنی خودروها و بالابردن استانداردهای آنها تاثیر چشمگیری بر کاهش مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات جاده‌ای دارد. او با اشاره به اینکه در مقیاس جهانی حدود نیمی از تلفات مربوط به رانندگان موتورسیکلت، دوچرخه‌ها و عابران پیاده است،گفت: در این زمینه به‌کارگیری مقررات سختگیرانه برای عبور و مرور موتورسیکلت در برخی کشورها منجر به کاهش مرگ‌ومیر به‌طور آشکار شده است، از همین رو این گروه‌های آسیب‌پذیر بدون تردید نیازمند توجه و برنامه‌ریزی بهتری هستند. به گزارش مهر، به‌گفته او بالابردن کیفیت جاده‌ها و شریان‌های ارتباطی، تجهیز راه‌ها به سیستم‌های نور و روشنایی، پایش دقیق نقاط حادثه‌خیز و رفع مسائل آنها از جمله راهکارهایی است که می‌توان برای کاهش تصادفات به‌کار گرفت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا