اخبار

نبرد آب در چهار استان/چهار و محال و بختیاری، خوزستان، یزد، اصفهان

پس از اعتراض کشاورزان اصفهانی به انتقال آب به یزد، اینک شهروندان چهارمحال و بختیاری به انتقال آب به اصفهان معترض شده اند. پیش از این هم گروهی از مردم خوزستان به طرح‌های انتقال آب به اصفهان اعتراض کرده بودند.

روز سه‌شنبه تجمع صدها نفر از مردم شهر سامان در استان چهارمحال و بختیاری در اعتراض به طرح های انتقال آب از این استان تجمع کردند؛ تجمع‌هایی از این دست بارها در شهرهای این استان برگزار شده است.
چهارمحال و بختیاری سرشاخه زاینده‌رود و کارون است و پس از بی آبی در سال‌های گذشته کشاورزان این استان به طرح‌های انتقال آب اعتراض دارند.

پیش از این فعالان حوزه محیط زیست، اجرای طرح تونل سه کوهرگ و انتقال آب بهشت‌آباد را «آخرین میخ بر تابوت محیط زیست» استان‌های چهارمحال بختیاری و خوزستان دانسته‌اند.

طرحی با بیش از ۲۰ سال قدمت که نه عزمی بر توقف آن وجود دارد و نه اراده‌ای بر اتمام. در حالی که مردم چهارمحال و بختیاری خواستار توقف این طرح هستند، کشاورزان اصفهان بر اجرای سریع‌تر آن تاکید دارند. آنان البته از سوی دیگر خود به انتقال آب به یزد اعتراض دارند.

مناطق شرق اصفهان متشکل از شهرها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان ۳۰۰ هزار تن جمعیت دارند که اغلب به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشک ‌سالی، آنان را به شدت در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.
زیتون-مریم تاوار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا