گوناگون

تشدید لحن سپاه علیه تل‌آویو

جانشین فرمانده سپاه در نماز جمعه تهران، اسرائیل را آسیب‌پذیر و فاقد “عمق و عقبه” خواند. هم‌زمان، بنیامین نتانیاهو تاکید کرد که تهدیدات ایران را می‌شنود و ارتش کشورش آمادگی هر واکنشی را دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز جمعه ۲۰ آوریل در حاشیه مراسم ویژه هفتاد سالگی اعلام موجودیت این کشور گفت: «ما سخنان ایران را می‌شنویم و نیروهای نظامی و امنیتی ما آماده هر واکنشی هستند.» نتانیاهو افزود ما با هرکس که بخواهد آسیبی به ما برساند مقابله می‌کنیم.

نتانیاهو گفت ما شانتاژ نمی‌شویم و هر کس چنین کند بهایش را خواهد پرداخت: «نیروهای مسلح اسرائیل آمادگی هر ماموریتی را دارند و مردم نیز همراه آنها هستند.»

به موازات این سخنان، سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در نماز جمعه تهران گفت: «شمال و غرب اسرائیل در تقاطع آتش است.» او با این ادعا که جمهوری اسلامی در همه چیز، در نفوذ منطقه‌ای قوی‌تر شده است، خطب به مقامات اسرائیل گفت: «سر جایتان بنشینید.»

جانشین فرمانده سپاه، اسرائیل را کشوری در کام اژدها خواند. او خطاب به اسرائیل گفت جنگ‌های جدید مانند جنگ‌های ۳۳ روزه و ۲۲ روزه نخواهند بود: «ما شما را خوب می‌شناسیم و شما بسیار آسیب‌پذیر هستید. شما نه عمق دارید و نه عقبه. شما به اندازه عملیات بیت‌المقدس ما هستید… شما راهی برای فرار ندارید و در دهان اژدها زندگی می‌کنید.»

در گزارش خبرگزاری فارس، بخشی از تهدیدهای سلامی علیه اسرائیل چنین نقل شده است: «کوچکترین هدف موجودیت شما است،‌ شما نمی‌توانید تحمل کنید، وقتی شهروندان و نظامیان‌تان فرار می‌کنند و شما جایی جز افتادن به دریا را نخواهید داشت. به پایگاه‌های هوایی‌تان اعتماد نکنید، آنها در دسترس هستند و زود از کار خواهد افتاد، به آمریکا انگلیس هم دل نبندید وقتی می‌رسند که شما نیستید، مثل رسیدن آمبولانس برای نجات کسی که مرده است و فقط می‌تواند او را تا قبرستان مشایعت کند. پس محاسبه‌های خطرناک نکنید و این گفته ما است.»

سخنان تند و تحریک‌کننده جانشین فرمانده سپاه، دو هفته پس از کشته شدن هفت ایرانی در حمله ‌به پایگاه هوایی “تی‌۴” حمص در سوریه بیان شده‌اند. ایران تل آویو را به این حمله موشکی متهم می‌کند اما اسرائیل مسئولیت این حمله را رسما بر عهده نگرفته است. دو عضو کابینه امنیتی این کشور هشدار داده‌اند که نظامیان ایرانی مستقر در سوریه هدف حملات دیگری قرار خواهند گرفت.

بنیامین نتانیاهو یک هفته قبل نیز در مراسم یادبود شش میلیون یهودی کشته شده در جریان جنگ دوم جهانی به مقامات جمهوری اسلامی زنهار داده و گفته بود: «پیامی برای حاکمان ایران دارم. عزم ما را محک نزنید.»

تنها یک روز پس از اخطار نخست‌وزیر اسرائیل، نماینده خامنه‌ای در سپاه قدس عنوان کرد که ایران توان تخریب اسرائیل را دارد. علی شیرازی از جمله گفت، اگر اسرائیل به دست ایران بهانه بدهد، تل‌آویو و حیفا با خاک یکسان خواهند شد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا