اخبار

بازداشت سعید مرتضوی؛ محکوم ابدی به زندان رفت

زندان می تواند پایان زندگی سیاسی و قضایی سعید مرتضوی باشد ولی به معنای رسیدگی به همه پرونده ها و اتهامات او نیست. پرونده سعید مرتضوی باز است، از خشم و نفرت انبوهی از قربانیان این مقام قضایی هم چیزی کاسته نشده است، او یک محکوم ابدی است…
وب سایت انصاف نیوز خبر داده است که سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران بازداشت شده است. بر اساس گزارش این وب سایت، او در شهرری بازداشت شده است.

سعید مرتضوی، ۵آذرماه۹۶ بر اساس رای شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر تهران به دو سال زندان محکوم شده بود ولی علیرغم پیگیری های شاکیان، حکم اجرا نمی شد. هفته گذشته، پس از اینکه محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد نتوانسته اند سعید مرتضوی را پیدا کنند، برخی شهروندان اقدام به چاپ پوسترهایی کردند که در آن از سعید مرتضوی به عنوان «تحت تعقیب» نام برده شده بود. این پوسترها در نقاط مختلف تهران و برخی شهرهای دیگر نصب شدند و مردم خواستار پیدا کردن مرتضوی و بازداشت او بودند. واکنشی که ناشی از خشم و نفرت بود. سعید مرتضوی در طول دوران رسیدگی به پرونده هایش، با محافظ در دادگاه حضور داشت و رفتاری توام به تبختر داشت و خود را بی اعتنا به قانون نشان می داد و سعی می کرد نشان دهد کماکان پشتوانه های سیاسی و امنیتی محکمی در حکومت دارد.

اتهام مرتضوی در این پرونده، معاونت در قتل محسن روح الامینی بود، جوانی که در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری۸۸، در اثر شکنجه هایی که در بازداشتگاه کهریزک متحمل شد، کشته شد.

سعید مرتضوی در آن زمان دادستان تهران بود و با وجود مخالفت برخی مقام های انتظامی، معترضان به نتیجه انتخابات که در خیابان بازداشت شده بودند را به بازداشتگاه کهریزک فرستاد، بازداشتگاهی در اطراف تهران که ویژه افراد شرور و مجرمان خطرناک بود.

علاوه بر خانواده محسن روح الامینی، خانواده محمد کامرانی، یکی دیگر از افرادی که در اثر شکنجه های وارده در بازداشتگاه کهریزک کشته شد، از سعید مرتضوی شکایت کرد ولی او از این شکایت تبرئه شد. با این وجود، محسن روح الامینی فرزند عبدالحسین روح‌الامینی است. عبدالحسین روح الامینی یک فعال سیاسی اصولگراست که دبیرکل حزب توسعه و عدالت است و به چهره هایی چون محسن رضایی،‌ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نزدیک است. نفوذ آقای روح الامینی در ساختار سیاسی و پیگیری ۸ساله او سبب شد که سعید مرتضوی سرانجام با رای دادگاه به دو سال حبس محکوم شود. رایی که به گفته خانواده روح الامینی توام با تخفیف بوده است ولی با توجه به سوابق سعید مرتضوی، غیرمنتظره بود.

سعید مرتضوی حداقل در چهار دوره مهم، نقشش بسیار مهم بوده است. او حدفاصل سال های ۷۷تا۸۰ به عنوان قاضی نقش بسیار مهمی در تعطیلی مطبوعات اصلاح طلب داشت و بسیاری از فعالان مطبوعاتی را زندانی کرد. او در این دوران به قصاب مطبوعات مشهور شده بود. زندانیانی که در سال های اخیر خاطرات خودشان از آن دوران را روایت کرده اند، بارها به نقض گسترده حقوق بشر، تحقیر متهمان، دروغ گویی، آزار دادن متهمان و تهدید آنها به شکنجه گفته اند. این رفتارها منجر به ثبت شدن نام سعید مرتضوی به عنوان یک ناقض حقوق بشر و تحریم او از سوی کشورهای غربی شد ولی در ایران حداقل او بیش از ده سال به عنوان یک چهره برجسته متعمد حکومت جمهوری اسلامی به بازداشت مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی مشغول بود.

دومین بار تیرماه سال۸۲ نام او شهره شد، هنگامی که زهرا کاظمی، خبرنگار کانادایی ایرانی تبار پس از بازداشت کشته شد. مرگ او در زندان مبهم بود و از سعید مرتضوی به عنوان قاتل او یاد می شد. این پرونده اگرچه منجر به تنش شدید در روابط ایران و کانادا شد ولی هنوز به طور دقیق بررسی نشده است. سال گذشته برخی مقام های سابق اطلاعاتی ایران افشا کردند که سعید مرتضوی در طول رسیدگی به این پرونده تلاش کرده است با نشر اخبار جعلی درباره نحوه مرگ زهرا کاظمی، مسیر رسیدگی به پرونده را منحرف کند؛ تلاشی که موفق بود.

سال۸۸ ، پس از اعتراض های گسترده ایرانیان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، سعید مرتضوی بار دیگر نقش مهمی را در بازداشت چهره های سیاسی و شهروندان عادی ایفا کرد. نقشی که منجر به مرگ برخی از افراد بازداشت شده شد و اکنون باید به خاطر یکی از این پرونده ها باید دوسال زندان برود.

دوره دیگر شهرت سعید مرتضوی به مسئولیت های او در دوره دولت احمدی نژاد باز می گردد. او در دورانی که رئیس صندوق تامین اجتماعی بود، وارد ماجراهای پرحاشیه ای شد. این صندوق یک نهاد مهم اجتماعی و اقتصادی وابسته به وزارت کار و رفاه است. سعید مرتضوی در این دوران، تلاش کرد با بابک زنجانی، فعال اقتصادی که به اتهام فساد اقتصادی به اعدام محکوم شده است، وارد معامله شود. او قصد داشت اغلب شرکت های مهم اقتصادی وابسته به صندوق تامین اجتماعی را به بابک زنجانی بفروشد، معامله ای پر از فساد که با ورود نهادهای نظارتی و بازداشت بابک زنجانی ناکام ماند. در همین دوران، فاضل لاریجانی، برادر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران با سعید مرتضوی دیدار کرد و به او پیشنهاد کرد که واسطه گری کند تا بتواند با بابک زنجانی در برخی پروژه ها شریک شود و در ازای انجام کارهای بابک زنجانی پورسانت دریافت کند. سعید مرتضوی صحبت های فاضل لاریجانی را صورت مخفیانه ضبط کرد و در اختیار احمدی نژاد قرار داد. محمود احمدی نژاد ۱۵بهمن۹۱ این فایل صوتی را در مجلس شورای اسلامی منتشر کرد. ۲ روز پس از انتشار این فایل، سعید مرتضوی توسط مقام های قضایی بازداشت شد. بازداشتش اما یک روز بیشتر طول نکشید، با این حال این اتفاق باعث شد که او به طور کامل ارتباط و نفوذش در قوه قضاییه ایران را از دست بدهد. می توان گفت آن رویداد و خشم مقام های قضایی ایران از سعید مرتضوی به ویژه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه هم در رسیدگی به پرونده مرتضوی موثر بود.

پس از انتشار خبر بازداشت سعید مرتضوی، «حسام الدین آشنا» مشاور حسن روحانی در توییتی نوشت: «او نه سعید امامی است نه سید امامی؛ نه نیاز به داروی نظافت دارد نه پیراهنش را آویزان می کند. لطفا به مأمور مونیتورینگ تذکر دهید لحظه ای دوربین مدار بسته را ترک نکند.»

اشاره او به سعید امامی، روایت زندگی پرابهام یک مامور امنیتی است که عامل اصلی قتل های زنجیره ایران در سال۷۷ معرفی شد. او پس از بازداشت در زندان با خوردن داروی نظافت خودکشی کرد. اصولگرایان تندرو که از حامیان سعید امامی هستند، خودکشی او را باور ندارند و می گویند او در زندان به قتل رسید. اشاره آقای آشنا به سیدامامی نیز روایت زندگی «کاووس سیدامامی» فعال برجسته محیط زیست است که بهمن۹۶ بازداشت شد. او پس از بازداشت به جاسوسی متهم شد ولی ۱۹بهمن ۹۶ خبر رسید که با آویزان کردن خود در زندان خودکشی کرده است. خبری که از سوی خانواده سیدامامی پذیرفته نشد و آنها معتقد هستند که مرگ کاووس سید امامی مبهم است.

با این حال به نظر نمی رسد سعید مرتضوی به چنین سرنوشتی دچار شود. در حال حاضر بسیاری از قربانیان سعید مرتضوی و شهروندانی که کارنامه او را دنبال کرده اند و از نقش او در بسیاری از موارد نقض حقوق بشر و همچنین توهین مکرر او به فعالان مدنی، سیاسی و مطبوعاتی آگاه هستند، از بازداشت او خوشحال هستند ولی سعید مرتضوی کماکان از پشتیبانان مهمی در ساختار امنیتی جمهوری اسلامی برخوردار است که می کوشند این دو سال به او خیلی سخت نگذرد. زندان می تواند پایان زندگی سیاسی و قضایی سعید مرتضوی باشد ولی به معنای رسیدگی به همه پرونده ها و اتهامات او نیست. پرونده سعید مرتضوی باز است، از خشم و نفرت انبوهی از قربانیان این مقام قضایی هم چیزی کاسته نشده است، او یک محکوم ابدی است.
ایران وایر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا