اجتماعی

سال ٩٧، سخت‌ترین سال از نظر تامین آب در ایران


بحران کم‌آبی در کشور مردم را با مشکلات جدی در سال جاری روبه‌رو خواهد کرد. وزیر نیرو ایران امسال را سخت‌ترین سال از نظر تامین آب در کشور طی نیم قرن اخیر دانست و هشدار داد که ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۵ میلیون نفر امسال در وضعیت تنش آبی قرار دارند….

روز شنبه، یکم اردیبهشت‌ماه، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در نشستی با مدیران ارشد دولت روحانی، آماری از شرایط آب در ایران ارائه داده که بر اساس آن بیش از نیمی از جمعیت ایران سال کم‌آب و دشواری را پیش‌رو خواهند داشت، به گونه‌ای که برخی از شهرها از مرداد ماه سال جاری دیگر آب آشامیدنی در اختیار نخواهند داشت.

وی با اشاره به چرخه‌های بلند خشکسالی در نیم قرن اخیر، امسال را سخت‌ترین سال از نظر تامین آب در ایران توصیف کرد، به طوری که میانگین ١٠ ساله بارش در کشور از ٢۵٠ به ٢١٧ میلیمتر رسیده ‌است و ٣٣۴ شهر با جمعیتی بالغ بر ٣۵ میلیون نفر در وضعیت تنش آبی قرار خواهند گرفت.

اردکانیان پیشتر نیز در همین رابطه اعلام کرده بود که اگر الگوی مصرف آب اصلاح نشود، با محدودیت‌هایی از قبیل قطع برق، جیره‌بندی آب و نظایر آن مواجه خواهیم شد.

بر اساس گزارش نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی، کم آبی از مهم‌‌ترین بحران‌های امسال در ایران خواهد بود.

در این میان مناطقی مانند استان اصفهان یا سیستان و بلوچستان شرایط دشوارتری را سپری می‌کنند چنان که یکی از نمایندگان مجلس هشدار داده که کمبود آب در سیستان ‌و بلوچستان امنیت ملی را تهدید می‌کند.

گزارش شده که پنج میلیون نفر در استان اصفهان از مردادماه دیگر آب آشامیدنی در اختیار نخواهند داشت.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا