گوناگون

شهیندخت مولاوردی: فیلترینگ خلاف منشور حقوق شهروندی است

دوگانه پیام‌رسان داخلی یا خارجی و کوچ چهره‌ها و نهادهای رسمی از تلگرام همچنان داغ است. در‌همین‌حال روز گذشته دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در اظهارنظری، فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی را خلاف آنچه در منشور حقوق شهروندی آمده است، دانست و درعین‌حال تأکید کرد که ممکن است بر ‌اساس مصالحی این تصمیم گرفته شود.

شهیندخت مولاوردی در گفت‌و‌‌گو با پانا درباره موضوع امنیت اطلاعات در پیام‌رسان‌های داخلی این‌طور گفت: «متولیان امر بر مسئله امنیت اطلاعات کاربران این پیام‌رسان‌ها تأکید دارند و طبق نظر اخیر مقام‌ معظم ‌رهبری نیز اهمیت این موضوع بیش ‌از ‌پیش خود را نشان می‌دهد. ما نیز به سهم خودمان درباره حفظ امنیت اطلاعات شهروندان در پیام‌رسان‌های داخلی پیگیر هستیم تا بتوانیم اعتماد مردم را برای عضویت در پیام‌رسان‌های داخلی جلب کنیم». وی تصریح کرد: «بر ‌اساس نظر دولت باید انحصار پیام‌رسان‌های خارجی شکسته شود و پیام‌رسان‌های داخلی تقویت شوند. درعین‌حال باید به حق انتخاب مردم نیز احترام بگذاریم».
در‌همین‌حال روز گذشته و در خبری دیگر به نقل از وزیر آموزش‌وپرورش آمده بود که به‌زودی دو پیام‌رسان داخلی به مدارس معرفی خواهد شد. به‌گفته بطحایی: این دو پیام‌رسان داخلی برای استفاده‌های این وزارتخانه و مدارس معرفی می‌شوند. او در‌این‌باره افزود؛ ما به دنبال ایجاد انگیزه برای دانش‌آموزان و والدین برای خروج از تلگرام و پیوستن به شبکه‌های پیام‌رسان داخلی هستیم. برنامه‌ریزی‌ها و مقدمه‌چینی برای کوچاندن گسترده‌تر کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های داخلی هر‌روز ابعاد بیشتری پیدا می‌کند. در‌همین‌حال روز گذشته خبرگزاری فارس نیز با انتشار گزارشی از آمادگی پیام‌رسان‌های داخلی برای صیانت از نام کانال‌های تلگرامی خبر داد. در این گزارش آمده است ادمین برخی کانال‌های پرطرفدار تلگرامی اعلام می‌کنند که نام کانالشان در پیام‌رسان‌ داخلی گرفته شده است و بر‌همین‌اساس، پیام‌رسان‌های بومی آمادگی کامل خود برای همکاری را اعلام کردند و وزارت ارشاد هم حقوق ادمین کانال را به رسمیت می‌شناسد.
اخیرا مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی خطاب به ادمین‌های کانال‌های تلگرامی تصریح کرد: «به‌منظور صیانت از حقوق مادی و معنوی نام کانال خویش، پس از مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی در ‌اسرع‌وقت لینک کانال خود در پیام‌رسان‌های داخلی را در پنل کاربریتان اعلام کنید. در‌صورت عدم مهاجرت و عدم اعلام لینک مربوطه، این مرکز امکان حمایت از نام و کانال شما را از دست خواهد داد». با همه این اتفاقات هنوز به‌ صورت ‌مشخص معلوم نیست که آیا این اقدامات مقدمه‌چینی اصلی برای فیلتر تلگرام است یا صرفا تلاشی با هدف انحصارزدایی از تلگرام در ایران.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا