گوناگون

گرو نگه‌داشتن نوزاد در بیمارستان

کودک تازه متولد شده به خاطر عدم توان خانواده برای پرداخت هزینه‌های زایمان در بیمارستان کمالی کرج گرو نگه داشته شده است. این در حالی است که رئیس بیمارستان کمالی کرج مدعی است هیچ‌قصوری در کیفیت و کمیت خدمات‌رسانی به مادر و نوزاد صورت نگرفته است.

اولین بار نیست که اخبار ضد و نقیص را در ارتباط با گرو نگه‌داشتن نوزادان در بیمارستان‌ها شنیده‌ایم. اخباری که یک سر آن انکار است و سر دیگر اصرار! اصرار از سوی خانواده‌های شاکی از بیمارستان و انکار از مسئولان بیمارستان در قبال این حادثه. مسئولان بیمارستان هرگز به اینکه با مراجعان بی‌بضاعت خود بدین شکل رفتار کرده‌اند، اعتراف نمی‌کنند و بیماران هم از ادعای خود کوتاه نمی‌آیند. در هر صورت به‌نظر می‌رسد باتوجه به طرح تحول سلامت بلاخره باید فکری به حال بیماران بی‌‌‌‌بضاعت و فاقد بیمه کرد تا دیگر شاهد ادعای تلخ مردم در ارتباط با گروکشی عزیزان آنها توسط بیمارستان‌ها نباشیم و هیچ‌بیمار بی‌بضاعتی در تامین هزینه‌های درمان خود ناتوان نباشد.

دستم خالی است

ولی نژاد، خاله نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان کمالی کرج گفت: کودک تازه متولد شده به خاطر عدم توان خانواده برای پرداخت هزینه‌های زایمان در بیمارستان کمالی کرج گرو نگه داشته شده است. خواهرم ۲۷ فروردین در بیمارستان کمالی کرج برای وضع حمل بستری شد. او در تشریح وضعیت خانواده همسر خواهرش ادامه داد: شوهر خواهرم به دلایلی در زندان است و پدر شوهرش هم فوت کرده و مادر شوهرش هم به‌دلیل وضعیت نامناسب مالی ازعهده پرداخت هزینه‌های زایمان خواهرم بر نمی‌آید. ولی‌نژاد توضیح داد: خانواده خودمان هم اصلا وضعیت مالی مناسبی ندارند و پدرم بیمار اعصاب و روان است و مادرم هم دیالیز می‌شود. از ۲۷ فروردین برای تهیه مخارج بیمارستان به هرکس و ناکس رو انداخته‌ام و تنها توانسته‌ام ۹۰‌هزار تومان جمع‌آوری کنم. او گفت: الان مسئولان بیمارستان خواهرم را ترخیص کرده‌اند ولی می‌گویند تا زمانی که هزینه‌های زایمانش را تامین نکند بچه را به او تحویل نمی‌دهند. از بخش نوزادان به خواهرم زنگ می‌زنند که بیاید بچه‌اش را شیر دهد ولی اجاره ورود او به بخش را نمی‌دهند. ولی‌نژاد اظهار کرد: بیمارستان کمالی بیمارستانی دولتی است و باید با مراجعه‌کنندگان راه بیاید و شرایط خاص برخی از آنها را درک کند و نباید به خاطر نداری، مادری را تحقیر و او را از فرزندش جدا کند. ما در این شرایط مالی بسیار بد، دو‌میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان از کجا بیاوریم که بچه خواهرم را از گروی بیمارستان خارج کنیم؟

فرزند به‌علت زردی بستری است

رئیس بیمارستان کمالی کرج اظهار کرد: این خانم ۲۷ فروردین‌ماه برای زایمان به‌صورت اورژانسی در بخش بستری می‌شود. بعد از تشکیل پرونده ، مسئولان بخش به وی اطلاع می‌دهند که به‌دلیل اینکه تحت پوشش بیمه قرار ندارد، باید هزینه‌های زایمان را به‌صورت آزاد پرداخت کند. خانی توضیح داد: همراهان این خانم بعد از اطلاع از این مساله گفتند که مشکل خاصی با پرداخت آزاد هزینه‌های زایمان وی ندارند ولی در نهایت از پرداخت هزینه‌ها خودداری کرده‌اند. با وجود وضع به وجود آمده کادر بیمارستان خدمات مناسبی به مادر و نوزادش ارائه داده و هیچ‌کدام مشکل چندانی در زمینه درمانی نداشته‌اند. او افزود: مادر این نوزاد امروز از بیمارستان مرخص شده و فرزندش نیز به‌دلیل ابتلا به زردی باید تا فردا در بخش نوزادان نگهداری شود. خانی توضیح داد: این فرد باید برای حل مشکلش به ریاست و مسئولان مستقیم بیمارستان مراجعه می‌کرد و رسانه‌ای کردن این مساله فقط مردم را نسبت به خدمات بیمارستان‌های دولتی ناامید می‌کند. بارها شده افراد بی‌‌‌بضاعت و حتی اتباع خارجی از عهده تامین بخشی از مخارجشان بر نمی‌آمدند و با مراجعه به ریاست تا حد امکان مشکلشان حل شده است. او اظهار کرد: نه این خانم و نه هیچ‌کدام از اعضای خانواده‌اش تاکنون به ریاست بیمارستان مراجعه نکرده‌اند تا مشکلشان به‌نوعی حل شود و درست نبود که پای رسانه‌ها را وسط بکشند. خانی اظهارکرد: مشکل اکثر بیمارانی که به‌دلیل عدم بضاعت مالی از عهده تامین هزینه‌های درمان بر نمی‌آیند یا از طریق تخفیف و یا طرق دیگر حل می‌شود و در این خصوص جای نگرانی نیست. اگر قرار بود همه موارد شبیه به این مساله رسانه‌ای شود که روزی باید چندین خبر از همین بیمارستان منتشر می‌شد.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا