گوناگون

لاوروف: روسیه و چین در برابر کارشکنی در برجام می‌ایستند

به گفته لاوروف، روسیه و چین از هر مانعی که منجر به از هم پاشیده شدن توافق‌نامه برجام بشود، جلوگیری می‌کنند. مسئول سازمان ملل در امور تسلیحات نیز خواستار حفظ برجام شد. مکرون برای گفت‌و‌گو با ترامپ راهی آمریکا شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز دوشنبه (۲۳ آوریل / ۳ اردیبهشت) گفت که با همتای چینی خود توافق کرده است که مسکو و پکن از هر گونه تلاش آمریکا برای مختل کردن توافق‌نامه برجام جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری روسی “تاس”، وزیر امور خارجه روسیه که برای مذاکره با مقام‌های چینی در پکن به سر می‌برد، پس از گفت‌وگو با وانگ ایی، دیپلمات عالی چینی، گفت: «ما مخالفیم که این توافق‌نامه بازنویسی شود و به نظر ما این عملی غیر سازنده است که سال‌های کار انجام شده توسط شش قدرت جهانی و ایران را به هیچ کاهش دهیم.»

لاورف همچنین خاطرنشان کرد: «ما مانع هر گونه خرابکاری به قصد مختل کردن این توافق‌نامه که در پیوند با قطعنامه سازمان ملل متحد است، خواهیم شد.»

درخواست مسئول امور خلع سلاح سازمان ملل برای پایبندی به برجام

مسئول کنترل تسلیحات سازمان ملل و معاون دبیرکل این سازمان در امور خلع سلاح نیز خواستار حفظ توافق‌نامه برجام شد. او ابراز امیدواری کرد که طرفین این توافق‌نامه تلاش کنند به تعهداتشان در این قرارداد پایبند بمانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مقام مسئول سازمان ملل از طرفین توافق‌نامه برجام خواست در حفظ آن کوشا باشند. خانم ایزومی ناکامیتسو که روز دوشنبه (۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت) در کنفرانسی در سازمان ملل سخن می‌گفت در این زمینه ابراز امیدواری کرد که همه امضاکنندگان توافق‌نامه برجام “برای اجرا و حفظ طولانی‌مدت” آن تلاش کنند و از این توافق‌نامه خارج نشوند.

روسای کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند از پاشیده شدن برجام جلوگیری کنند. توافقی که در سال ۲۰۱۵ میلادی بین ایران، آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان امضا شد موجب مهار برنامه هسته‌ای ایران در ازای برداشته شدن تحریم‌ها علیه این کشور شد.

دونالد ترامپ از توافق‌نامه اتمی با ایران به شدت انتقاد کرده و این توافق را بارها یکی از بدترین توافق‌هایی نامیده که با مذاکره به‌دست آمده است. رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده که تا حدود دو هفته دیگر (۱۲ مه /۲۲ اردیبهشت) اگر “ابهام‌های” برجام رفع نشود از این توافق‌نامه بیرون بیاید و درباره برقراری مجدد تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تصمیم بگیرد.

ترامپ متحدان اروپایی خود را برای اصلاح “نقایص توافق‌نامه برجام” زیر فشار قرار داده است.

تلاش رهبران اروپا برای حفظ برجام

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه (۲۲ آوریل) در گفت‌وگو با یک کانال تلویزیونی اسرائیلی از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و گفت “یک توافق ناقص بهتر از هیچ است”. صدراعظم آلمان قرار است برای گفت‌وگو با دونالد ترامپ در باره توافق‌نامه برجام به آمریکا سفر کند.

روز دوشنبه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، برای انجام سفری سه روزه و گفت‌وگو با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در زمینه توافق‌نامه برجام وارد آمریکا خواهد شد. یکی از نکات محوری مذاکرات مکرون و ترامپ موضوع قرارداد اتمی با ایران است.

پیش از این امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، مواضع مشابه‌اش با صدراعظم آلمان درباره قرارداد اتمی با ایران را ابراز کرده بود. مکرون خاطرنشان کرده بود که برنامه جایگزینی برای برجام وجود ندارد و آمریکا تا زمانی که گزینه بهتری برای توافق اتمی با ایران مطرح شود باید در این توافق بماند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین در مصاحبه‌ای با “فاکس‌نیوز” در روز یکشنبه گفت: «این توافق ناکامل است اما آیا شما گزینه‌ای بهتر از آن دارید؟»

ایران پیش‌تر تهدید کرده بود اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران نیز از این توافق خارج خواهد شد. آمریکا خواستار توقف فعالیت‌های موشکی ایران است. توافق اتمی ایران شامل برنامه موشکی نمی‌شود اما در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که پس از توافق اتمی با ایران تصویب شد، این موضوع ذکر شده است.

دونالد ترامپ وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج ‌شود.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا