بین‌المللی

ارمنستان: گفت‌وگو سر نگرفت، ادامه اعتراضات

رهبر اپوزیسیون ارمنستان پس از لغو مذاکرات با حزب حاکم این کشور خواستار برگزاری راهپیمایی در امروز (چهارشنبه) شد.

پاشینیان پیش از این فراخوان گفته بود: «اگر آن‌ها حاضرند تا در مورد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت صحبت کنند (…) من آماده‌ام تا با آن‌ها دیدار کنم (…) حزب جمهوری‌خواه نمی‌تواند در قدرت باقی بماند، زیرا این مردم هستند که پیروز شده‌اند.»

کارن کاراپتیان، نخست‌وزیر موقت در بیانیه‌ای پاسخ داد که این دیدار «به دلیل درخواست‌های جدید و یک‌طرفه پاشینیان» لغو شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سرژ سرکسیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه و پس از دو هفته تظاهرات خیابانی و درخواست‌ها برای کناره‌گیری، از سمتش استعفا کرد.

نیکول پاشینیان، رهبر معترضان در پیامی ویدئویی در فیسبوکش گفت: حزب جمهوری‌خواه به دنبال نفع بردن از استعفای سرکسیان است و می‌خواهد در قدرت بماند. ما نمی‌توانیم با انتصاب شخصی از سوی این حزب به عنوان نخست وزیر موافقت کنیم و نمی‌توانیم اجازه دهیم که این سیستم فاسد به حیات ادامه دهد. از معترضان می‌خواهم تا به خیابان‌های ایروان بیایند و این انقلاب مخملی را به پایان برسانند.

قرار بود امروز پاشینیان با حزب حاکم مذاکراتی را آغاز کند اما این مذاکره لغو و وی خواستار برگزاری راهپیمایی شد.

کارن کاراپتیان، نخست وزیر موقت و متحد سرکسیان خواستار برگزاری یک نشست دیگر شده است که تمامی طرف‌های سیاسی در آن حضور داشته باشند.

این درگیری‌ها در حالی صورت گرفته که پاشینیان آماده به دست گرفتن سمت نخست وزیری است و اگر انتخاب شود، گفته که تلاش می‌کند تا توازن را در سیاست خارجی حفظ کند اما به چالش کشیدن حضور پایگاه‌های نظامی روسیه در ارمنستان یا عضویت کشورش در ائتلاف اقتصادی- نظامی تحت رهبری مسکو را رد کرد.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز درباره تحولات ارمنستان اشاره کرد،‌ کشورش از تمامی طرف‌ها در ارمنستان می‌خواهد وارد مذاکراتی سازنده برای تضمین گذار سیاسی مسالمت‌آمیز شوند.

ناوئرت ادامه داد: روزهای آینده لحظاتی تاریخی برای ملت و رهبران منتخب‌شان خواهد بود چراکه روند تشکیل دولت جدید را شروع می‌کنند. ما از تمای طرف‌ها می‌خواهیم وارد مذاکراتی سازنده برای تضمین گذار مسالمت‌آمیز قدرت در چارچوب قانون اساسی این کشور شوند.

وی خاطرنشان کرد، آمریکا بی‌صبرانه منتظر آغاز همکاری و تلاش جدی با دولت جدید در زمینه‌های مشترک است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا