گوناگون

ثبت ۲۰ طلاق در هر ساعت

رئیس انجمن مددکاری‌اجتماعی ایران با اشاره به روند افزایشی تعداد طلاق‌ در کشور در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۰ گفت: «در سال ۹۰ به ازای هر ساعت ۱۶ طلاق ثبت شده است که این تعداد در سال ۹۶ به ۲۰ طلاق در هر ساعت افزایش یافته است.»

اگر مسئولان از هم‌اکنون فکری به حال افزایش قابل‌توجه تعداد طلاق در کشور نکنند اندک زمانی بعد تعداد طلاق‌ها از ازدواج‌ پیشی‌ می‌گیرد و اکنون نیز مرز باریکی میان این دو وجود دارد. در هر صورت افزایش تعداد طلاق‌ها در جامعه گویای آن است که سیاست‌ها در حوزه خانواده در کشور راه غلطی را طی می‌کنند و هر روز از مسیر اصلی خود دورتر می‌شوند.

۲/۲۲‌درصد تغییرات مثبت طلاق

رئیس انجمن مددکاری‌اجتماعی گفت: در همین بازه زمانی طلاق، ۲/۲۲‌درصد تغییرات مثبت داشته است و از ۱۴۲‌هزار و ۸۴۱ فقره در سال ۹۰ به ۱۷۴‌هزار و ۹۹۷ فقره در سال ۹۶ افزایش داشته است. بر مبنای همین آمارها، تقریبا در سال ۹۰ هر ساعت ۱۶ طلاق ثبت شده است که این آمار در سال ۹۶ به ازای هر ساعت ۲۰ طلاق ثبت شده است. حسن موسوی‌چلک در ادامه اظهار کرد: در شاخص دیگری که تعداد ازدواج‌ها به ازای هر طلاق را نشان می‌دهد، باز هم روند نگران‌کننده افزایش طلاق در کشورمان دیده می‌شود. بر همین مبنا در سال ۹۰ به ازای هر  ۱/۶ ازدواج یک طلاق داشتیم که در حال‌حاضر به ازای هر ۴/۳ ازدواج یک طلاق در کشور اتفاق می‌افتد.

این آمارها نشان می‌دهد با وجود همه اقدامات انجام شده و همکاری‌های بین بخشی همچنان باید نگران ۱۷۴‌هزار طلاق اتفاق افتاده در کشور باشیم. او با بیان اینکه آمارهای طلاق اگرچه به نسبت سال قبل تغییرات محسوسی نداشته است اما روند کاهش ۱۳‌درصدی ازدواج در سال ۹۶  نسبت به ۹۵  نگران‌کننده است. موسوی‌چلک تصریح کرد: بی‌‌‌دلیل نیست که مقام‌معظم رهبری نیز یکی از پنج اولویت اصلی کشور را در جلساتی که با سران قوا داشته‌اند، طلاق عنوان کرده‌اند. به گزارش‌ ایسنا، او با اشاره به دلایل طلاق‌های ثبت‌شده در کشور نیز توضیح داد: معمولا مواد مخدر یکی از وجوه غالب درخواست‌ها برای طلاق است اما معمولا شبکه‌ای از علت‌ها وجود دارد و عنوانی که در دادخواست نوشته می‌شود پوششی برای نگفتن دلایل واقعی آن است. مواد‌مخدر، خشونت، دخالت‌ها، نداشتن مهارت‌های زندگی، اقتصاد، نارضایتی از زندگی زناشویی، بیماری‌ها و … می‌تواند در این بخش تاثیرگذار باشد.

آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا