گوناگون

مایک پومپئو وزیر امور خارجه جدید آمریکا شد

اکثریت نمایندگان مجلس سنای آمریکا با انتصاب مایک پومپئو به عنوان وزیر امور خارجه جدید ایالات متحده موافقت کردند. پومپئو پیش از این ریاست سازمان سیا را به عهده داشت. او از افراد مورد اعتماد ترامپ به شمار می‌رود.

اکثریت نمایندگان مجلس سنا در واشنگتن روز پنج‌شنبه (۲۶ آوریل / ۶ اردیبهشت) با انتصاب مایک پومپئو، رئیس سابق سازمان سیا، به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا موافقت کردند. اکثریت آرا با ۵۷ رأی موافق در برابر ۴۲ رأی مخالف به دست آمد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پومپئو را در ماه مارس گذشته به عنوان جانشین رکس تیلرسون که از کار برکنار شده بود، منصوب کرده بود.

مایک پومپئو که ۵۴ ساله است پیش از این توانسته است به عنوان رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که سازمان اطلاعات برون‌مرزی غیرنظامی آمریکاست، اعتماد دونالد ترامپ را جلب کند.

پومپئو چند هفته پیش در ماموریتی مخفی به کره شمالی سفر کرد و یا رهبر این کشور، کیم جونگ اون، ملاقات داشت تا زمینه دیدار او با دونالد ترامپ را فراهم آورد.

قرار است پومپئو روز جمعه (۲۷ آوریل) در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل شرکت کند.

پومپئو پیش از این اعلام کرده بود که اگر نامزدی او برای پست وزارت امور خارجه تأیید شود “اصلاح و تقویت” توافق هستهای با جمهوری اسلامی را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دهد و برای این منظور با متحدان آمریکا رایزنی و همکاری تنگاتنگی خواهد داشت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا