جوانان

بانه دومین هفته اعتصاب و اعتراض را پشت سر گذاشت

در اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی و نابودی منابع درآمدی مردم کرد، بازاریان و کسبه بانه همچنان بر ادامه اعتراض و اعتصاب خود مصر هستند. اعتصاب و اعتراض کسبه، بازاریان و کولبران کرد که در ابتدا از شهرهای بانه و جوانرود آغاز شد در مدت کوتاهی به چندین شهر دیگر مرزی کوردستان از جمله پیرانشهر، سردشت، مریوان، سقز، ماکو و ارومیه، کشیده شد….

بانه دومین هفته اعتصاب و اعتراض را پشت سر گذاشت بنابر گزارش مفصلی از آژانس خبررسانی کُردپا، مردم کورد در این شهرها علاوه بر تعطیل کردن دکان و بازارهای سراسر شهرهای مذکور، در مقابل مراکز اصلی حکومتی از جمله فرمانداری جمع شده و به صورت سمبلیک با پهن کردن سفرهایی خالی، به عدم امکان تامین مایحتاج زندگی و فشار سنگین اقتصادی اعتراض کردند.

اعتراض اصلی بازاریان، کسبه و کولبران به بسته شدن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی می‌باشد. در همین رابطه رسول خضری نماینده رژیم در مجلس در سخنانی اظهار داشت: انسداد مرزها، ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار کولبر را بیکار کرده و امرار معاش هزاران تن در پیرانشهر و سایر شهرهای مرزی را به خطر انداخته است.

مغازه‌داران و بازاریان کورد که از روز بیست‌وششم فروردین ماه، اعتصابات خود را آغاز کرده‌اند در حالی دومین هفته از این اعتراضات را پشت سر می‌گذارند که نهادهای اطلاعاتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران، با تهدید اعتصاب‌کنندگان از آنان خواسته‌اند به اعتراضات خود پایان دهند وگرنه با زندان و جریمه روبه‌رو خواهند شد.

مسئولین حکومتی در عوض آنکه مشکلات مردم در کوردستان را حل کنند، با تهدید و ایجاد رعب و وحشت قصد دارند که بر فضای خفقان حاکم، بیشتر بیافزایند. در همین رابطه رضا میرزایی، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری سنندج، گفته بود: افرادی، بازاریان بانه را به این کار اجیر کرده‌اند که آبروی مردم و بازاریان این شهر را زیر سوال ببرند.

با تمام این احوالات مردم بانه در حالی دومین هفته از اعتصابات فراگیر خود را پشت سر می‌گذارند که به هیچکدام از تهدیدات و ارعاب حکومتی توجهی نداشته و نکرده‌اند و بر این امر تاکید دارند که تا تحقق خواست‌های بر حق‌شان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا