زحمتکشان

“چرا کارگر ایرانی باید زجر بکشد؟”

دبیر کانون هماهنگی‌های شوراهای اسلامی کار استان تهران در آستانه روز جهانی کارگر از وضعیت کارگران ایرانی به‌شدت انتقاد کرد. او از کارگران ایران خواست، مانند کارگران آمریکایی برای مطالبات خود مبارزه کنند.

“چرا کارگر ایرانی باید زجر بکشد؟”

این پرسش را حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی‌های شوراهای اسلامی کار استان تهران، در نشستی کارگری در پایتخت ایران مطرح کرد و از جوانان خواست، از حق خود نگذرند و “مطالبه‌گری” کنند.

حبیبی در ادامه اظهار داشت: «اصل ۲۸ قانون اساسی تاکید کرده که دولت باید برای مردم شغل پایدار ایجاد کند. اگر ما مطالبه‌گری نکنیم دولت وظیفه‌اش را فراموش می‌کند. مطالبه‌گر باشید تا انسانیت‌تان زیر پا گذاشته نشود. ما معیشت، تشکل‌یابی و امنیت شغلی را با هم دیگر می‌خواهیم نه به صورت جزیره‌ای.»

دبیر کانون هماهنگی‌های شوراهای اسلامی کار استان تهران با بیان اینکه پرداخت دستمزد یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی “توهین به شعور کارگر است”، پرسید: «کدام کارگر با داشتن سه فرزند و اجاره خانه می‌تواند با این پول زندگی کند؟ ما نباید در مقابل حق‌کشی سکوت کنیم و اگر سکوت کرده‌ایم باید آن را به صدا و خروش تبدیل کنیم؛ سکوت شرک است.»

حسن حبیبی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه «امروز به نام انسانیت حق‌کشی می‌کنند و فقر را به کارگران تحمیل می‌کنند»، گفت: «روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) بهترین فرصت برای اعتراض به زیرپا گذاشتن حقمان است. اگر حالا ایستادگی نکنیم دیگر فرصتی نخواهیم داشت. ایستادگی ما ضرورری است؛ همانگونه که کارگران آمریکایی چهارم ماه مه سال۱۸۸۶ برای تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار ایستادگی کردند.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا