اجتماعی

آیا کاربران تلگرام در ایران کم شده‌اند؟

یک عضو ناظر در شورایعالی فضای مجازی مدعی شده که پیام‌رسان‌های داخلی ۲۰میلیون کاربر دارند. هم‌زمان، رسانه‌های اصولگرا شکوه می‌کنند که دستگاه‌های دولتی به‌خلاف ابلاغیه معاون روحانی، همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند…
به گزارش دویچه وله، یک نماینده مجلس از چهار برابر شدن مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی و کاهش ۳۰درصدی کاربران تلگرام در ایران خبر می‌دهد. خبرگزاری تسنیم از قول رمضانعلی سبحانی‌فر می‌نویسد: «بیش از ۲۰میلیون کاربر ایرانی در پیام‌رسان‌های داخلی عضو شده‌‌اند که این مسئله حمایت بیشتر دولت و دستگاه‌های اجرایی از پیام‌رسان‌های داخلی را می‌طلبد.» ادعای سبحانی‌فر که عضو ناظر مجلس در شورایعالی فضای مجازی است، چهار روز پس از لغو مجوز استقرار سرورهای تلگرام در ایران بیان می‌شود.

رقمی که سبحانی‌فر از مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی داده با آمار دبیر شورایعالی فضای مجازی چند میلیون فاصله دارد. ابوالحسن فیروزآبادی می‌گوید شمار کاربران پیام‌رسان‌های داخلی ۱۲ میلیون نفر است.

خبرگزاری تسنیم که به محافل امنیتی-نظامی و اصولگرایان نزدیک است، در گزارش دیگری از تداوم حضور شرکت‌های دولتی در پیام‌رسان تلگرام خبر داده و تبادل اطلاعات کانال‌های تلگرامی وزارت‌خانه‌ها و شرکت‌ها را تخلف از ابلاغیه دولت نامیده است. این گزارش، حاوی تصاویری از فعالیت کانال‌های تلگرامی وزارت صنعت، بانک کشاورزی، مرکز زلزله‌نگاری و کانال شخصی وزیر راه و شهرسازی است. تسنیم می‌پرسد با آنها که از بخشنامه دولت تخلف می‌کنند چه باید کرد.

کوچ اجباری

ده روز از بخشنامه اسحاق جهانگیری مبنی بر خروج الزامی دستگاه‌های دولتی و زیر مجموعه‌های آنها از پیام‌رسان تلگرام می‌گذرد. معاون اول حسن روحانی یک هفته مهلت تعیین کرد تا وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، از تلگرام کوچ کنند. او پیش از صدور این ابلاغیه، کانال تلگرامی‌ خودش را بست.

پنجم اردیبهشت که روز انقضای مهلت جهانگیری بود، شورایعالی فضای مجازی، از لغو مجوز استقرار سرورهای تلگرام در ایران خبر داد. دبیر این شورا ضمن تبلیغ کیفیت و امنیت پیام‌رسان‌های داخلی عنوان کرد که پس از بخشنامه دولت، کوچ از تلگرام با سرعت خوبی شروع شده و پهنای باند مصرفی این پیام‌رسان ۱۰درصد کاهش یافته است.

اما کارشناسان حوزه امنیت سایبری می‌گویند عدم اعتماد عمومی مردم به اپلیکیشن‌های دولتی یا مورد حمایت دولت، احتمال کوچ گسترده کاربران تلگرام به پیام‌رسان‌های دیگر را اندک می‌کند. به گزارش مرکز ملی فضای مجازی ایران، تعداد کانال‌های فارسی زبان تلگرام ۷۵۴هزار مورد و میانگین بازدید روزانه از آنها حدود دو و نیم میلیارد مرتبه است.

کارشناسان معتقدند که کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با نصب فیلترشکن‌های گوناگون از سد فیلترینگ می‌گذرند و بستن تلگرام فقط باعث کدورت بیشتر مردم از جمهوری اسلامی خواهد شد. در بحبوحه اعتراضات سراسری دی ماه نیز یک هفته تلگرام بسته بود اما سه چهارم کاربران با فیلترشکن، این محدودیت را دور زده بودند.

این مدعا در توئیتی از محمود صادقی، نماینده مجلس مستند شده که می‌نویسد در گزارشی که وزیر ارتباطات به شورایعالی امنیت ملی ارائه کرد، آمده که در روزهای فیلتر بودن تلگرام در ایران بیش از ۳۰میلیون‌نفر از فیلترشکن استفاده کردند.

تلگرام و تشکل

مقامات امنیتی و اطلاعاتی ایران می‌گویند که پیام‌رسان تلگرام در انتقال خبرها و سازماندهی تظاهرات و ناآرامی‌های سراسری دی‌ماه نقش موثری داشت.  تعداد کاربران تلگرام در ایران حدود ۴۰ میلیون نفر برآورد شده است

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران اوایل فروردین ۹۷ گفته بود که  تصمیم فیلترینگ تلگرام در “بالاترین سطح” حاکمیت ایران اتخاذ شده و تا پایان فروردین جای خود را به یک “سامانه مشابه ملی” خواهد داد.

وزیر ارتباطات ایران پیش‌تر اذعان کرده که سرویس مشابه تلگرام در ایران وجود ندارد و نمی‌توان ظرفیت‌های آن را با استفاده از پیا‌م‌رسان‌های بومی جایگزین کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا