جوانان

طرح جمع‌آوری کودکان کار بر میزان استثمار آنان افزوده است

ساماندهی کودکان کار در شهر‌های ایران، زمینه را برای افزایش معضل بهره‌کشی از این کودکان فراهم می‌کند…
روز شنبه، هشتم اردیبهشت ماه، برهان صلواتی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سنندج در همایش روز جهانی ایمنی و بهداشت کار، مشکلات اقتصادی خانواده‌ها را دلیل عمده ورود کودکان به عرصه کار و فعالیت در سنین پایین دانست.

وی با اشاره به ممنوعیت کار کودکان کمتر از ١۵ سال، دولت را تنها یک ضلع از این مشکل خواند و سازمان‌ها و نهادها و موسسات خیریه و مردم را در به حداقل رساندن این معضل مسئول دانست، این در حالی است ایجاد شغل برای شهروندان و تامین رفاه خانواده‌ها و جلوگیری از کار کودکان و در نهایت جلوگیری از دور شدن کودکان از موقعیت تحصیل و رفع آسیب‌های ناشی از کار آن‌ها، از عمده وظایف دولت به شمار می‌آید.

صلواتی در سخنانی متناقض گفت: در صورتی که کودکی نیز کار کند باید کار وی در چارچوب قوانین رژیم باشد.

بر اساس آماری که خبرگزاری حکومتی تسنیم به نقل از کارشناسان مسائل اقتصادی منتشر کرده، آمار کودکان کار در ایران را حدود ٣ تا ٧ میلیون نفر اعلام کرده‌‌است. باید متذکر شد که بسیاری از کودکان کار هیچ‌گونه ثبت هویتی ندارند و به همین جهت، آمار دقیقی را نمی‌توان از آن‌ها ارائه داد.

فعالین حوزه کودک بر این باورند که اجرائی شدن طرح جمع‌آوری کودکان کار موجب شده که این معضل به امری زیرزمینی بدل شود و بر میزان آسیب پذیری آنان  می افزاید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا