اخبار

حسن روحانی : ۵۵ درصد پول نفت را به مستمر‌ی‌بگیران می‌دهیم

روحانی، در جشنواره ملی قدردانی از کارگران که به مناسبت هفته کارگر در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: ۵۵ درصد پول نفت را می گیریم و به مستمری بگیران می‌دهیم. او گفت پول نفت کمتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است درحالی که پولی که سازمان تأمین اجتماعی به کارگران می‌پردازد حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان است…

به گزارش  ایلنا،به نقل از روحانی،« دولت بیش از حد فربه شده و باید با عصا و ویلچر راه برود».
دولت روحانی از زمان روی کار آمدن کوشیده با تعدیل ساختاری و خصوصی سازی، هزینه‌های دولت را کاهش دهد. همزمان در سال‌های گذشته بازنشستگان بارها برای دریافت حقوق و مزایا و معوقه‌های خود دست به اعتراض زده‌اند. وضع زندگی بازنشستگان در ایران طوری شده که بعد از سال‌ها خدمت به دولت در خطر فقر قرار گرفته‌اند و حقوق آنها متناسب با نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیست.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای آینده تاریخ را تاریک می‌بینند، گفت: برخی با این تفکر که فردا روز بدی است و سال دیگر سال سختی است و روز به روز در مشکل قرار می‌گیریم زندگی می‌کنند در حالیکه این تفکر ناصحیح است و با منطق اعتقادات و فرهنگ ما سازگار نیست.

روحانی یادآور شد: در ذهنم وزرای خود را به دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنم هر دو دسته پرتلاش هستند یک عده از اول سال نوایشان نوای ناامیدی است می‌گویند امسال بودجه کم است، نفت ارزان شد و نفروختیم و مالیات چه شد تمام اول و آخر وسط دولت سخن ناامیدی است یک عده هم درباره باران حرف می‌زنند و می‌گویند امسال وضع بد است و خشکسالی است.

وی تاکید کرد: تلاش کردم گوش من نسبت به این‌ها کم بشنود. یک عده همیشه امیدوارانه حرف می‌زنند و می‌گویند مشکل این است و باید بیشتر تلاش کنیم و باید تشویق کنیم کشاورزان فلان کار را کنند. هم پیشنهاد می‌دهند و هم امیدوارند این ناامیدی و غم و غصه چه خاصیتی دارد؟ این چهره عبوس از اول سال برای اتفاقات بعدی است؟

روحانی با اشاره به شعار امسال گفت: امسال سال حمایت از کالای ایرانی است. باید حمایت بیشتری بشود از کالای ایرانی؟ اول از شما کارگران شروع می‌شود. از شما مهندسین و کارآفرینان و بنگاه داران. شما همه با هم هستید حتی آشپزی که آشپزی می‌کند با شماست. اگر آشپز خوب کار نکند و غذای شما سالم نباشد شما مریض می‌شوید. ما فکر می‌کنیم در یک بیمارستان کسی که جراحی می‌شود در اثر دست هنرمند جراح است. این حرف درست است ولی اگر مسئول بیهوشی خوب کار نکند، می‌شود؟ پرستار اگر کارش را خوب انجام ندهد کار درست انجام می‌گیرد؟ همه اینها خوب باشد نظافتچی خوب کار نکند، بیماری جدید می‌گیرد. همه وقتی دست به دست هم می‌دهید شفای خدا نازل می‌شود.

وی افزود: اگر تولید شما مصرف نشود و بازار نداشته باشد کارخانه شما حرکت نمی‌کند. بازار وجود دارد که کارخانه شما را به حرکت در می‌آورد. من یک وقتی در سال ۹۲ وقتی برای انتخابات آماده می‌شدم جنوب رفتم و به یک کارخانه پتروشیمی سر زدم، دیدم هرچه انبار دارد پر است، تمام حیاط پر از محصولات پتروشیمی بود. گفتم چرا اینجوری است؟ گفتند تحریم هستیم محصول ما را نمی‌خرند. من مجبور شدم کارخانه را بخوابانم.

روحانی گفت: چاه‌های نفت ما همه قفل بود ما در سال ۹۴ هشتصد میلیون دلار خرج کردیم تا چاه‌ها را آماده کنیم. نفت چاه‌ها برای تحریم قفل بود. برای بازسازی این چاه‌ها اینقدر خرج کردیم، در عرض چند ماه صادرات نفت ما دو برابر شد.

وی با اشاره به میزان پولی که از سازمان تامین اجتماعی به مستمری بگیران اختصاص یافته است، گفت: ۵۲ هزار میلیارد تومان به مستمری بگیران می‌دهیم و این در حالی است که پول نفت ما کمتر از صد هزار میلیارد تومان است. به ما می‌گویند که پول نفت را چه می‌کنید ما ۵۵ درصد آن را به مستمری بگیران می‌دهیم که این تنها جزئی از مخارج دولت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: برای ساخت کالا اقدام باید به گونه‌ای باشد که مشتری جذب شود حتی اگر کالا با کیفیت و بسته‌بندی بی‌کیفیت باشد آن محصول خریداری نمی‌شود به عنوان مثال اگر یک زعفران را در پاکت یا یک گونی بگذارند کسی آن را نمی‌خرد اما اگر آن زعفران در بسته‌بندی‌های خوب باشد حتی اگر ۱۰ درصد هم افزایش قیمت داشته باشند آن محصول به فروش می‌رسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کالا در بازار اول باید چشم را جذب کند، یادآور شد: شما وقتی به کالا نگاه می‌کنید می‌پسندید و بعد سوال می‌کنید. در نتیجه اولین قدم جاذبه چشم و منظره است و یا هنگامی که شما می‌خواهید خانه بخرید آن خانه باید چشم شما را جذب کند و وقتی چشم می‌بیند دل هوس می‌کند و اگر می‌خواهید دل هوس کند باید اول چشم را نوازش داد و باید کالای خوب و با کیفیت تولید کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: اگر کالای ایرانی به فروش برود اشتغال زیاد خواهد شد و کارخانه‌ها بخش‌های جدیدشان را هم راه‌اندازی خواهند کرد و می‌توان تصمیم گرفت که حقوق و رفاهیات کارگران بیشتر شود که برای ما هم افتخار است. اما فرهنگ بدی که در ایران رواج داشته است این بوده که وقتی سوال می‌کردند چرا جنسی گران است در پاسخ به او می‌گفتند این جنسی خارجی است اینکه ما جنس خارجی را با کیفیت بدانیم این فرهنگ ناصحیح است ما باید عرق ملی را به حرکت درآوریم.

وی تاکید کرد: تلاش ما این بوده وضع کارگرها در زندگی بهتر شود هر چند که هنوزکارگران مشکلاتی دارند و ما باید خیلی تلاش کنیم اما از روز اول دولت یازدهم گفتم که کارگر و کارمند ما باید حقوق سالیانه‌اش از تورم سال بیشتر باشد و ما به این قول عمل کردیم و قدم دوم ما این بوده که تورم را مهار کنیم اما برخی می‌گویند که قیمت‌ها گران می‌شود و این چگونه است اما مهار تورم به معنای ارزانی نیست بلکه به معنای کندتر شدن سرعت گرانی است.
سخنان روحانی با واقعیت منطبق نیست. وی آشکارا دروغ می گوید. در کشور ما سال هاست وضع معیشت کارگران و مزدبگیران به نسبت گذشته سقوط می کند؛ دستمزد چند برابر زیر خط فقر، پرداخت نشدن مزد کارگران برای ماه های متوالی، اخراج و بیکار سازی گسترده، فساد گسترده دستگاه های دولتی، پولی سازی آموزش در مدارس و دانشگاه ها، تورم افسار گسیخته و گرانی، سیاست های غلط زیست محیطی که زندگی در برخی از نقاط کشور را غیر ممکن ساخته، بی توجهی به مطالبات بحق کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان و غیره زندگی را برای کارگران و مزدبگیران و اکثریت عظیم مردم غیر قابل تحمل کرده است. در این میان دارائی های کشور و سپرده های اندک مردم نزد مؤسسات مالی نیز غارت می شود و فریادرسی نیست.

خیزش گسترده مردم در دی ماه گذشته واکنشی طبیعی به فقر عمومی جامعه بود که هرچند با خشونت و زندان از شدت آن کاسته شده ولی همچنان در شهرهای مختلف ادامه دارد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا