گوناگون

مراکش مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد

به گفته ناصر بوریتا، وزیر امور خارجه مراکش، این کشور روابط سیاسی‌اش با ایران را قطع می‌کند. بوریتا گفت که سفارت مراکش در تهران نیز تعطیل خواهد شد. علت این امر “حمایت از جبهه پولیساریو از سوی ایران” اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان ناصر بوریتا، وزیر امور خارجه مراکش، روز سه‌شنبه (اول مه / ۱۱ اردیبهشت) اعلام کرد که کشورش روابط سیاسی خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع می‌کند.

به گفته وزیر امور خارجه مراکش سفارت این کشور در تهران نیز تعطیل خواهد شد و از سفیر مراکش در ایران خواسته شده ایران را ترک کند. ناصر بوریتا گفت که سفیر ایران در رباط هم اخراج خواهد شد.

دلیل قطع رابطه با ایران از سوی مراکش حمایت جمهوری اسلامی از جبهه پولیساریو اعلام شده است.

جبهه پولیساریو یا جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی، سازمانی شبه‌نظامی است که برای استقلال منطقه صحرای غربی مبارزه می‌کند. منطقه صحرای غربی که بین موریتانی و مراکش واقع شده تا سال ۱۹۷۵ مستعمره اسپانیا بود. در حال حاضر بخش بزرگی از صحرای غربی در اختیار دولت مراکش است؛ موضوعی که از سوی نهادهای بین‌المللی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

ناصر بوریتا، وزیر امور خارجه مراکش، ایران و همچنین حزب‌الله لبنان را به “حمایت نظامی و تسلیحاتی از جنبش پولیساریو” متهم کرد.

جبهه پولیساریو مبارزات خود را از سال ۱۹۷۳ میلادی به عنوان یک گروه مقاومت علیه استعمار اسپانیا و برای استقلال صحرای غربی آغاز کرد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ با تقسیم صحرای غربی میان دو کشور موریتانی و مراکش مخالفت کرد. قرارداد صلح میان موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ به نزاع میان این دو خاتمه داد. در این میان مراکش بخش بزرگی از صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو به مبارزه علیه مراکش ادامه داده است.

دولت مراکش یک بار نیز در سال ۱۳۸۷ به دلیل “دخالت ایران در امور بحرین” روابط خود با ایران را قطع کرده بود. در سال ۱۳۹۲ پس از مذاکره میان محمد جواد ظریف و صلاح‌الدین مزوار، وزرای امور خارجه ایران و مراکش، و تاکید دو طرف بر “همکاری‌های دیرینه دو کشور” مناسبات دیپلماتیک میان ایران و مراکش بار دیگر برقرار شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا