اخبار

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: مدرکی درباره تخلف هسته‌ای ایران در دست نیست

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید این نهاد “شواهد معتبری” مبنی بر تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی در اختیار ندارد. اسرائیل ادعا کرده به اسنادی دست یافته که تائید‌کننده برنامه‌های ایران برای تولید سلاح اتمی است.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه (اول ماه مه/ ۱۱ اردیبهشت) در بیانیه‌ای اعلام کرد که “هیچ مدرک معتبری” که تلاش ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی پس از سال ۲۰۰۹ را تائید کند در اختیار این نهاد نیست.

در این بیانیه به گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس استناد شده که چند ماه پس از نهایی شدن توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی و در آستانه اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منتشر شد.

مدیرکل آژانس در این گزارش خاطر نشان کرده که تا سال ۲۰۰۳ تشکیلاتی در ایران برای هماهنگی فعالیت‌های مرتبط با یک “وسیله انفجاری اتمی” وجود داشته اما “شواهد معتبری” برای ادامه این فعالیت‌های پس از سال ۲۰۰۹ در دست نیست.

ر بیانیه آژانس به طور مستقیم به سخنان روز گذشته نخست وزیر اسرائیل اشاره نشده، اما محتوای آن ادعاهای بنیامین نتانیاهو درباره وجود اسنادی مبنی بر خلاف‌گویی ایران درباره ماهیت واقعی برنامه‌های هسته‌ای این کشور را رد می‌کند.

نتانیاهو در برنامه‌ای که در وزارت دفاع اسرائیل اجرا و به طور مستقیم از تلویزیون پخش شد ادعا کرد که این کشور به “اطلاعات تازه و شواهدی مشتندی” دست یافته که اثبات می‌کند ایران برنامه گسترده تحقیقاتی برای ساخت بمب اتمی در آینده را مخفیانه حفظ کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل با نشان دادن تعدادی زیادی پوشه و سی‌دی به خبرنگاران حاضر در این برنامه، مدعی شد که دستگاه امنیتی این کشور در عملیاتی محرمانه به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال حاوی اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران دست یافته است.

آژانس و اسناد ادعایی اسرائیل

آژانس بین‌الملی انرژی اتمی بدون اشاره مستقیم به اظهارات نتانیاهو ابراز آمادگی کرده هر گونه سند و مدرک جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را بررسی کند.

در بیانیه آژانس تاکید شده که رویه معمول این نهاد بررسی تمام اسناد و اطلاعات معتبری است که در اختیارش قرار می‌گیرد اما بحث رسانه‌ای درباره پرسش‌های مرتبط با این اطلاعات روال کار آژانس نیست.

روزنامه نیویورک تایمز با استناد به اظهارات چند مقام رسمی که نامشان ذکر نشده گزارش داده که مأموران سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) ابتدای سال میلادی گذشته در عملیاتی شبانه به یک مکان سری در تهران که شبیه به انباری مخروبه بود نفوذ کرده و اسناد مربوط به برنامه سلاح‌های هسته‌ای ایران را به دست آورده و از کشور خارج کرده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل نیز در سخنرانی خود منطقه “شوراباد” تهران را محل به دست آوردن اسنادی معرفی کرد که به گفته‌ی او خلاف‌گویی مسئولان جمهوری اسلامی درباره ماهیت واقعی برنامه‌های اتمی این کشور را آشکار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای ایران می‌گوید آنچه نتانیاهو ارائه کرد “یک نمایش بچگانه و مسخره” بود.

عراقچی گفت: «نتانیاهو مدعی است ۵۵ هزار سند در انباری در شورآباد تهران به دست آورده و مدارکی که اثبات می‌کند ایران برنامه پنهانی هسته‌ای داشته است؛ اما نفس این ادعا خنده‌دار است؛ چگونه است که ایران چنین اسناد مهمی را در یک انبار متروکه صنعتی نگهداری می‌کند.»

استقبال آمریکا، کم‌توجهی اروپا

در حالی که سخنرانی نتانیاهو و اسناد ادعایی او با استقبال آمریکا و تائید سیاست‌مدران نزدیک به دونالد ترامپ روبرو شده، کشورهای اروپایی معتقدند تنها مرجع ارزیابی اسناد مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه، اول ماه مه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اسناد ارائه شده به وسیله اسرائیل بر اهمیت حفظ برجام صحه می‌گذارد زیرا با این توافق جامع‌ترین و سخت‌گیرانه‌ترین نظارت‌ها بر فعایلت‌های هسته‌ای تهران اعمال می‌شود.

این بیانیه می‌گوید کشورهای اروپایی از فعالیت‌های غیرمسالمت‌آمیز اتمی ایران در گذشته با خبر بوده‌اند و توافق هسته‌ای جلوی ادامه این فعالیت‌ها را گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ بارها به شدت بر توافق هسته‌ای تاخته و پایبندی ایالات متحده به آن را وابسته به اصلاح برجام، از جمله برای همیشگی کردن محدودیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران اعلام کرده است.

قرار است ترامپ تا ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) درباره پایبندی به برجام و ادامه یا عدم ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی تصمیم‌بگیرد. برخی ناظران معتقدند سخنرانی روز گذشته نتایاهو بی‌ارتباط با این تصمیم‌گیری نبوده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا