حقوق بشر

خطر اعدام قریب الوقوع رامین پناهی

اعدام؛ خواهر زاده زندانی سیاسی خودکشی کرد….

​​​​​​​نیشتیمان حسین‌پناهی، خواهر‌زادە رامین حسین‌پناهی و همسر احمدحسین‌پناهی، کە او هم چندی پیش دستگیر شدە بود، روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، در سن ۲۵ سالگی بە زندگی خود پایان داد.

امجد حسین‌پناهی برادر رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که جهت اجرای حکم اعدام به بند قرنطینه زندان مرکزی سنندج منتقل شده است، با انتشار خبر خودکشی خواهر زاده‌اش، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت:

نیشتمان بعد از خبر حکم اجرای اعدام رامین بە زندگی خود پایان داد. نمی‌دانم چگونە باید با این موضوع مواجهە شد، بە راستی دردی گران و تحمل آن خارج از توان طبیعی انسان است. بە عنوان عضوی از خانوادە حسین‌پناهی از تمامی آزادیخواهان و انسان‌دوستان واقعی خواستارم با پشتیبانی از رامین حسین‌پناهی و تقبیح اجرای حکم اعدام او، از رنج و مشقت هر چە بیشتر خانوادە ما بکاهید.

بنا بر گزارشاتی که در صفحه علی جوانمردی منتشر شده، نیشتمان حسین پناهی در چند روز گذشتە بارها بە ادارە اطلاعات سنندج احضار شدە و تحت شکنجەهای روحی و روانی قرار گرفتە تا با ماموران اطلاعات علیە خانوادە خود همکاری کند.

بنا بر همین گزارش زمانیکە نیشتمان حسین پناهی حاضر بە همکاری نشدە، همسر او را بە ادارە اطلاعات فراخواندند و تحت فشار از او خواستند از نیشتمان جدا شود.

نیشتمان حسین پناهی تحت فشار ادارە اطلاعات ناچار بە خودکشی شدە و در این خصوص دست نوشتەای را از خود بجای گذاشتە و دلیل خوکشی خود را فشار ادارە اطلاعات سنندج توصیف کردە است.

اکنون اطلاعات بە خانوادە حسین پناھی فشار آوردە کە ھرگونە اطلاع رسانی در این زمینە انجام بدھند، بە سرنوشت نیشتمان ٢۵ سالە دچار خواھند شد.

خطر اعدام قریب الوقوع رامین پناهی

سازمان عفو بین‌الملل از دولت جمهوری اسلامی خواست تا حکم اعدام قریب‌الوقوع رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد را لغو کند. برادر حسین‌پناهی گفته است که برادرش را “به سلول انفرادی برده‌اند تا پنجشنبه اعدام کنند”.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد، شده که گفته می‌شود قرار است روز پنج‌شنبه آینده (۱۳ اردیبهشت / ۳ مه) اعدام شود.

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد که به اتهام “بغی” (قیام مسلحانه) محکوم به اعدام شده است، روز سه‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان سنندج منتقل شده است و قرار است پنج‌شنبه اعدام شود.»

رامین حسین‌پناهی که ۲۴ سال دارد، در تیر ماه سال ۱۳۹۶ در جریان حمله نیروهای سپاه پاسداران به یک تیم از اعضا و وابستگان حزب کومله کردستان زخمی و بازداشت شد. در این حمله سه تن دیگر به نام‌های حامد سیف‌پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین‌پناهی کشته شدند.

عفو بین‌الملل در اطلاعیه روز سه‌شنبه‌اش در باره پرونده قضایی رامین حسین‌پناهی می‌نویسد: «مورد رامین حسین‌پناهی از آغاز تا پایان نمونه شکست نفس‌گیر دستگاه قضایی بوده است. رامین حسین‌پناهی پس از حضور در دادگاه در حالی که آثار شکنجه بر بدنش هویدا بود در کمتر از یک ساعت محکوم شناخته شد. او در دوره بازجویی اجازه دیدار با وکیل خانواده‌اش را نداشته است.»

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین اشاره می‌کند به اینکه ماموران امنیتی رامین حسین‌پناهی را مدتها زیر فشار قرار دادند تا در “اعتراف تلویزیونی” شرکت کند و چون حاضر به این کار نبود، او را در سلول انفرادی نگه داشته بودند.

رامین‌ حسین‌پناهی در بهمن ماه ۱۳۹۶ محکوم به اعدام شد و حکم اعدام او در فروردین ماه ۱۳۹۷ توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

وکیل رامین حسین‌پناهی نیز به دویچه‌وله گفته است که موکل او در هنگام دستگیری بیهوش و زخمی بوده و در درگیری دخالتی نداشته است. به گفته حسین احمدی‌نیاز، موکلش یک فعال سیاسی معترض است و اتهام “بغی” که به معنای قیام مسلحانه است در مورد او مصداق ندارد.

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین حسین‌پناهی، نیز در توییتی آنچه را که همیشه بر آن تاکید کرده، نوشته است: «رامین یک فعال مدنی و فعال سیاسی بوده. از سن نوجوانی با فعالیت‌های سیاسی و مدنی در کردستان آشنا شده و بخاطر همین فعالیت ها دە بار بازداشت و شکنجە شد، وی هم اکنون محکوم بە اعدام است و جانش در خطر.»

حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی، می‌گوید که موکل او به اتهام “بغی” (قیام مسلحانه) به اعدام محکوم شده و اساس این اتهام عضویت او در گروه کومله است. احمدی‌نیاز پیش از این نیز به “کمپین حقوق بشر ایران” گفته است: « موکل من بیگناه و یک معترض و فعال سیاسی بوده که نه در قیام یا حرکت مسلحانه‌ای شرکت کرده و نه دست به اسلحه برده و بنا بر این اتهام بغی که مخصوص دست بردن به سلاح و شرکت در یک نبرد مسلحانه است درباره ایشان صدق نمی‌کند.»

دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر که از همان اوایل در جریان دستگیری رامین حسین‌پناهی قرار گرفته بوده در گفت‌وگو با دویچه‌وله ابراز تأسف می‌کند از اینکه حسین‌پناهی به قرنطینه برده شده، چون به گفته او، “این مقدمه‌ای است برای اینکه حکم را اجرا کنند”.

لاهیجی می‌گوید: «جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۰ تا کنون هر گاه کسی را منتسب به گروههایی چه کرد مانند کومله و چه غیر کرد بکند که به قول آنها گروههایی هستند که عملیات تروریستی و مسلحانه می‌کنند، محکوم به اعدامش می‌کند، هر چند که خودش هم در عملیات مسلحانه شرکت نکرده باشد.»

عبدالکریم لاهیجی ضمن تاکید بر اینکه خود او اصولا مخالف اعدام است می‌گوید که هر اتهامی هم که متوجه رامین حسین‌پناهی باشد در حدی نیست که او را اعدام کنند.

عفو بین‌الملل پیش از این نیز در بهمن ماه گذشته در بیانیه‌ای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، جوان ۲۴ ساله کرد را نقض قوانین بین‌المللی دانسته و از مقام‌های قضایی ایران خواسته بود که حکم اعدام او را لغو کنند.

در ایران نیز، به گفته وکیل رامین حسین‌پناهی، پیش از این دهها وکیل دادگستری و بیش از ۳۰ تن از نمایندگان ادوار گوناگون مجلس شورای اسلامی تقاضای عفو رامین حسین‌پناهی را مطرح کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا