گوناگون

امپریالیسم «وقیح» با رژیم «فقاهتی» دو روی یک سکه

میهن ما و منطقهٔ خاورمیانه و خلیج فارس بار دیگر با خطر بسیار جدّی و فوری درگیری‌های فاجعه‌بار نظامی روبه‌روست که پیامدهای بسیار دهشتناکی برای ایران و کل منطقه به همراه خواهد داشت. در این رابطه، علی خرم، استاد حقوق بین‌الملل، در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: برخی با دست خودشان، آرام آرام خطر را برای مردم ایران فراهم می‌کنند.

علی خرم نوشت: سه نماینده اروپا، یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان، در یک ماه اخیر راهی واشنگتن شده‌اند تا دونالد ترامپ را برای باقی‌ماندن در توافق هسته‌ای قانع کنند. اگرچه این سه کشور چند ماه پیش نیز واشنگتن را هدف سفر دیپلماتیک خود قرار داده بودند، اما در آن زمان، تکیه‌کلام ملاقات‌ها بیشتر روی نمایندگان کنگره و سنای آمریکا بود؛ درحالی‌که این‌بار سفر امانوئل مکرون و آنگلا مرکل بر ملاقات رسمی با دونالد ترامپ و قانع‌کردن او تمرکز داشت. اظهارات مکرون و مرکل در قبال ایران نیز در قیاس با چند ماه پیش متفاوت ابراز شد که این خود درخور تأمل و موجب نگرانی است. هر دو رهبر، سطح جدیدی از گفتمان صریح و بعضا خصمانه را در قبال ایران در پیش گرفتند.

وی افزود: جنگ دیپلماتیک که یک طرف آن آمریکا، اسرائیل و عربستان و طرف دیگر ایران و اروپا قرار داشتند، به هنر دیپلماسی نیاز داشت تا اروپا را برای خودمان نگهداریم. متأسفانه زمانی ‌که خانم مرکل از لزوم قطع مداخلات ایران در سوریه و خاورمیانه سخن می‌گوید، معنای دورتری دارد که در صورت درگیری نظامی، اروپایی‌ها پشت سر آمریکا، اسرائیل و عربستان خواهند ایستاد. نمی‌دانم چرا به این الفبای روابط بین‌الملل در کشورمان توجه نمی‌شود و برخی با دست خودشان، آرام آرام خطر را برای مردم ایران فراهم می‌کنند.

این استاد حقوق بین‌الملل نوشت: ماندن و رفتن ترامپ از برجام چندان اهمیتی ندارد، بلکه مهم‌تر از آن، مهارکردن و مدیریت آثار و تبعات خروج آمریکا از برجام یا واکنش احتمالی ایران به این خروج است. اگر ترامپ از برجام هم خارج نشود، ارثیه‌ای به‌جا خواهد گذاشت که شبیه خروج از برجام خواهد بود. روزهای آینده برای جمهوری اسلامی روزهای سختی است.


سقوط اروپا در آغوش ترامپ

به گزارش ایسنا، علی خرم، تحلیلگر مسایل بین المللی در روزنامه «اعتماد» نوشت: در برابر این دیدگاه که ماموریت ماکرون، قانع کردن ترامپ برای ماندن در برجام بود و قرار بود در دیدار با ترامپ، تمام سناریوهای خروج احتمالی امریکا از برجام را برای او حلاجی کند، باید این دیدگاه را هم در نظر گرفت که ترامپ توانسته‌ باشد برنامه‌های خود را برای رییس‌جمهور فرانسه حلاجی کند و او را قانع کرده‌باشد تا با برنامه واشنگتن همراه شود. ماکرون خودش پیش از سفر به امریکا پیش‌بینی کرده‌بود که نتواند در برخی از مسائل ترامپ را قانع کند. در چنین مذاکراتی، همان‌گونه که احتمال قانع کردن طرف مقابل یا احتمال عدم توافق وجود دارد، وجه سومی هم با عنوان قانع شدن امکان‌پذیر است.

وی نوشت: امروز که کره شمالی بعد از نزدیک به یک سال درشت‌گویی و ژست‌های قلدرمآبانه از سوی رییس‌جمهور امریکا، دست کم در ظاهر با خواسته ترامپ کنار آمده است، باعث شده تا رییس‌جمهور امریکا اعتماد به نفس بیشتری در رفتار و رویه خود پیدا کند. فراموش نکنیم که در تجاوز اخیر امریکا به خاک سوریه، بدون اینکه هیچ شاهد و نشانه علنی از قبل وجود داشته‌ باشد، فرانسه و بریتانیا به شکل رسمی و دیگر کشورهای غربی به شکل غیررسمی همراهی کردند.

وی افزود: در چنین شرایطی، اگر تصور کنیم که احتمال اقناع طرف‌های اروپایی برای همراهی با ترامپ بر علیه جمهوری اسلامی وجود داشته‌ باشد، دستگاه سیاست خارجی ما در شرایط سختی قرار می‌گیرد، چرا که به اندازه کافی برای استفاده از اهرم اروپایی‌ها و تثبیت موضع خود از طریق این اهرم تلاش نکرده‌ایم. من تصور می‌کنم که برخی از فرصت‌ها را برای تثبیت کردن اروپا در کفه ترازوی ایران در برجام از دست داده‌ایم یا به کفایت هوشمندانه از آنها استفاده نکرده‌ایم، به خصوص با توجه به سفرهای اخیر وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا به تهران که می‌توانست بهره‌برداری‌های بیشتری از آن کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا