گوناگون

برجام؛ طرح جدید آلمان و واکنش جمهوری اسلامی

صدر اعظم آلمان، گفته توافق هسته‌ای نباید لغو شود بلکه باید چارچوب مذاکرات مرتبط با آن گسترده شود. مرکل خواستار بررسی برنامه موشکی و حضور رژیم ایران در سوریه شد و گفتکه این موضع اکثر اعضای اتحادیه اروپاست…

منابع دیپلماتیک اروپایی به روزنامه رأی‌الیوم گفته‌اند که موضع مرکل، ایده اروپایی را نمایندگی می‌کند. این ایده، به جای لغو برجام، به دنبال انجام یک “بده بستان” با رژیم ایران درباره “حضور نظامی” آن در سوریه است. به موجب این بده بستان، روابط تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی با تهران حفظ می‌شود.

این در حالیست که وزیر خارجه رژیم ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی درباره برجام مذاکرهِ دوباره انجام نخواهد داد و درباره موضوعاتی مانند برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای خود نیز با غرب وارد مذاکره نخواهد شد.

محمد جواد ظریف امروز در پیامی ویدئویی اعلام کرد که کشورهای اروپایی قصد دارند برای راضی کردن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، «امتیازات بیشتری» را «از جیب» جمهوری اسلامی به این کشور بدهند.

وی اعلام کرد که موضوعات مورد نظر اروپا برای توافق جدید از جمله «توانمندی‌های دفاعی (موشکی) و نفوذ و تاثیر ما در منطقه» موضوعاتی است که «ما همگی از ابتدای مذاکراتمان تصمیم گرفتیم آنها را وارد مذاکرات نکنیم».

ظریف تاکید کرد: نه درباره توافقنامه‌ای که تاکنون اجرا کرده‌ایم، دوباره مذاکره می‌کنیم یا چیزی به آن اضافه می‌کنیم.

در همین حال رییس‌جمهوری آمریکا گفته: در گام‌های بعدی پیرامون توافق معیوب اتمی تصمیم‌گیری خواهیم کرد و با تمامی اقدامات خصمانه رژیم ایران مقابله می‌کنیم.

جواد ظریف نیز در پیام ویدئویی خود هشدار داد اگر آمریکا از توافق اتمی خارج شود باید منتظر واکنش ما باشد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا